20 spółek dywidendowych, których akcje są w długoterminowym trendzie wzrostowym
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 lip 2024, 06:34

20 spółek z bardzo długą historią dywidend, których akcje są w długoterminowym trendzie wzrostowym

Na Giełdzie Papierów Wartościowych coraz więcej spółek może pochwalić się nieprzerwanym ciągiem wypłat dywidend przez co najmniej 10 lat. Udało nam się znaleźć 20 spółek dywidendowych, które nie tylko konsekwentnie wypłacają dywidendy, ale również znajdują się w wyraźnym trendzie wzrostowym zarówno krótko, jak i długoterminowym. Niektóre z nich mają bardzo wysoką stopę dywidendy, a część wypłaci jeszcze w tym roku zyski.

Wybraliśmy spośród wielu spółek wypłacających dywidendy te, które bez żadnej przerwy wypłacają zyski od co najmniej 10 lat. Ponadto warunkiem był znaczący wzrost kursu w ostatnich kilku miesiącach, który definiujemy jako trend wzrostowy według naszego autorskiego algorytmu. Okazało się, że takich spółek na GPW jest aż 20. Z czego 7 ma wysoką stopę dywidendy przekraczającą 6%.

Zobacz także: 6 spółek z polskiej giełdy, których zakup akcji spłacił się z dywidendy, nawet w 4 lata

Spółki w długoterminowym trendzie wzrostowym z długą historią wypłat dywidend

Najdłuższą historię wypłat w tym zestawieniu ma Dębica #DBC. Spółka dzieli się zyskiem nieprzerwanie od 28 lat. W tym roku dywidenda ma wyjątkowo wysoką stopę dywidendy 10,8%.

Imponującą historię wypłat ma też Stalprofil #STF. Do wypłaty w tym roku będzie 0,30 zł na akcję, co niestety jest jedną z niższych wartości w porównaniu do poprzednich lat. Ponadto spółka jest w trendzie wzrostowym od niedawna.

Podobnie długą historię wypłat ma Apator #APT. Spółka już w tym roku wypłaciła dywidendę, która była podobnej wysokości, co w poprzednich latach. Także ta spółka, podobnie jak Stalprofil jest w trendzie wzrostowym ale najkrócej z całej grupy znalezionych podmiotów.

Mocne wzrosty w ostatnich tygodniach zaliczyła ATM Grupa #ATG. Spółka może pochwalić się historią regularnych wypłat aż od 21 lat. W tym roku inwestorzy otrzymali 0,18 zł na akcję, czyli najwięcej od 2021 r.

Ciekawie w tym zestawieniu prezentuje się Śnieżka #SKA. Spółka regularnie dzieli się zyskiem od 21 lat, a jej kurs jest w silnym trendzie wzrostowym aż od lutego 2023 r. W tym roku dywidenda już została wypłacona i była jedną z najwyższych w historii spółki.

Prawdziwym weteranem dywidend jest też Neuca #NEU. Spółka dzieli się nieprzerwanie zyskiem od 20 lat. Jej kurs także rośnie już niemal od roku.

Zobacz także: 10 spółek z naprawdę wysoką stopą dywidendy, w tym większość z długą historią wypłat

Od 19 i 16 lat wypłacają dywidendy spółki Asseco Poland #ACP i Asseco BS #ABS. Obie już w tym roku podzieliły się zyskiem w rekordowej wysokości, a ich kursy pozostają wciąż w silnym trendzie wzrostowym.

W słabnącym trendzie wzrostowym jest Dom Development #DOM. Spółka dzieli się regularnie z akcjonariuszami gotówką już od 18 lat.

Aż od 2 lat rośnie nieprzerwanie kurs Budimex #BDX. Spółka ponadto wypłaciła w tym roku rekordową dywidendę, a stopa dywidendy jest wciąż znacząca i wynosi 5%. Akcjonariusze otrzymują regularne wypłaty od 16 lat.

Oczywiście w takim zestawieniu zawsze znajdzie się też spółka Kęty #KTY. w tym roku wypłaci 55,41 zł na akcję przy stopie dywidendy 6,4%. Kurs spółki znajduje się w trendzie wzrostowym od lutego 2023 r. mimo że nie będzie to najwyższa z wypłat w historii.

Imponujące wzrosty na kursie akcji obserwujemy też w przypadku Sonel #SON. Spółka dzieli się zyskiem od 15 lat i w tym roku jeszcze nie wypłaciła dywidendy zapowiedzianej wysokości 0,70 zł na akcję – jest to jedna z najwyższych dywidend w historii spółki.

Nieprzerwanie wypłaca też dywidendy od 14 lat Giełda Papierów Wartościowych #GPW. W tym roku akcjonariusze otrzymają 3,00 zł na akcję, czyli najwyższą od 2019 r. Także ta spółka jest w silnym trendzie wzrostowym od lutego 2023 r.

Bardzo wysoką stopą dywidendy może pochwalić się Ferro #FRO. Spółka w tym roku nie wypłaciła jeszcze zysków, ale zapowiada wypłatę 3,16 zł na akcję, co przekłada się na stopę dywidendy w wyokości 8,1%. Jest to zdecydowanie wyższa wartość od wypłat z poprzednich lat, a kurs spółki wciąż rośnie.

Powyżej 10 lat wypłaca też regularnie dywidendy kolejne 6 spółek. Wszystkie z nich są w silnym trendzie wzrostowym, a ich stopy dywidendy w niemal wszystkich przypadkach przekraczają 5-6% . Są to KRKA, Oponeo, IMS, Mennica, Orlen i Pekabex. Poniżej w tabeli prezentujemy pełne zestawienie.
 

Nazwa spółkiKrótkoterminowy trendDługoterminowy trendAktualna stopa dywidendyOd tylu lat dywidenda jest wypłacanaTegoroczna dywidendaOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendy
DEBICA (DBC)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy10,8%od 28 lat10,30 zł2024-09-18
STALPROFI (STF)Trend wzrostowySilny trend wzrostowy3,3%od 25 lat0,30 zł2024-08-19
APATOR (APT)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy1,8%od 24 latwypłacona 
ATMGRUPA (ATG)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy3,8%od 21 latwypłacona 
SNIEZKA (SKA)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy3,6%od 21 latwypłacona 
NEUCA (NEU)Słabnący trend wzrostowySilny trend wzrostowy1,6%od 20 latwypłacona 
ASSECOPOL (ACP)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy4,4%od 19 latwypłacona 
DOMDEV (DOM)Słabnący trend wzrostowyTrend wzrostowy3,8%od 18 latwypłacona 
ASSECOBS (ABS)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy4,3%od 16 latwypłacona 
BUDIMEX (BDX)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy5,1%od 16 latwypłacona 
KETY (KTY)Trend wzrostowySilny trend wzrostowy6,4%od 15 lat55,41 zł2024-08-19
SONEL (SON)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy3,8%od 15 lat0,70 zł2024-07-23
GPW (GPW)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy6,1%od 14 lat3,00 zł2024-07-22
FERRO (FRO)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy8,1%od 13 lat3,16 zł2024-09-10
KRKA (KRK)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy5,4%od 13 lat7,50 EUR2024-07-22
OPONEO.PL (OPN)Trend wzrostowySilny trend wzrostowy6,9%od 13 latwypłacona 
IMS (IMS)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy5,9%od 12 latwypłacona 
MENNICA (MNC)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy6,1%od 12 latwypłacona 
PKNORLEN (PKN)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy6,0%od 12 lat4,15 zł2024-09-18
PEKABEX (PBX)Trend wzrostowySilny trend wzrostowy1,6%od 10 latwypłacona 

Zobacz także: Dywidendy, daty wypłat, artykuły i analizy w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost