Ceny mieszkań w Polsce mają jeszcze potencjał do wzrostu
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 maj 2024, 07:03

Ceny mieszkań w Polsce mają jeszcze potencjał do wzrostu, a ewentualna korekta może nastąpić dopiero w przyszłym roku

Według analityków Pekao potencjał do wzrostu cen mieszkań w Polsce jeszcze się nie skończył, a przejściowy spadek cen będziemy obserwować w II kw. 2025 r.

Zdaniem ekonomistów Pekao ceny mieszkań jeszcze pójdą w górę, średnio o 7% do końca 2025 r. Eksperci twierdzą również, że wzrosty cen (w krótkim okresie) wyhamowałby drogi kredyt. Z kolei w długim okresie szansą na spadki cen jest demografia. „To jeszcze nie koniec wzrostów cen nieruchomości w Polsce: realne dochody Polaków rosną, potencjał do poprawy akcji kredytowej jest znaczny, a strukturalne potrzeby rynkowe pozostają wysokie (głód mieszkań to nie fanaberia). W krótkim okresie wzrosty cen mógłby wyhamować drogi kredyt, ale długookresowo jedyną nadzieją na spadki cen pozostaje demografia.” – napisano we wstępie do raportu „Rynek nieruchomości w Polsce 2024”

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce mocno wzrosły. NBP podało najnowsze dane transakcyjne za 1 kwartał 2024 roku

Super szybki wzrost cen mieszkań

Nie jest tajemnicą ani zaskoczeniem, że wzrost cen mieszkań w Polsce należał do najszybszych i najwyższych w Europie. Jak przytaczają ekonomiści banku Pekao, w latach 2018-23 wyniósł 59%, co pozwoliło uplasować nasz kraj w czołówce UE. Wyprzedziły nas tylko Czechy (63%), Estonia (69%), Litwa (75%) oraz Węgry (85%). Analiza banku jest o tyle bardziej wiarygodna, że wiążę ceny mieszkań z wysoką inflacją, a po korekcje, we wspomnianych latach ceny lokali zdrożały o 20%.

Zmiana r/r średnich cen mieszkań w Polsce na tle UE (rynek pierwotny i wtórny)

zmiana cen

Źródło: Eurostat, Analizy Pekao

Warto w tym miejscu również wspomnieć, że według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) w I kw. ceny nowych mieszkań w Krakowie czy Warszawie w ciągu roku wzrosły mocno ponad 20%. Te z rynku wtórnego nie pozostawały w tyle. Dokładniej opisaliśmy temat na Strefie Inwestorów.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie wzrosły w rok o ponad 25%. Oto jak wygląda rynek nieruchomości w stolicy na koniec Q1 2024

Rosnącym cenom mieszkań sprzyjają rosnące płace Polaków

Ceny mieszkań niezaprzeczalnie rosną, jak już wspomnieliśmy, na co miała wpływ również inflacja. Rosnącym cenom bardzo sprzyja rosnąca dynamika płac, a to przekłada się na dostępność mieszkań, jednakowo w ujęciu płacowym, gotówkowym oraz konsumpcyjnym.

„Przekłada się to na stabilną dostępność mieszkań, zarówno w ujęciu płacowym (ile mkw można kupić za średnią pensję), gotówkowym (ile mkw można kupić za depozyt bankowy przeciętnego gospodarstwa domowego) i względem konsumpcji (ile mkw można kupić za ekwiwalent koszyka konsumpcyjnego GUS). Jednocześnie lata 2022-2023 przyniosły wyraźny spadek dostępności kredytowej mieszkań w związku z podwyżkami stóp procentowych - ale dotyczy on głównie tych spośród nabywców, którzy nie korzystają z hipotek subsydiowanych przez rząd.” – napisano w analizie.

Porównanie miar dostępności mieszkań (4Q19 = 1)

porównanie miar

Źródło: GUS, ZBP, Analizy Pekao

Długi okres wysokich stóp

Długi okres wysokich stóp procentowych w Polsce, w krótkim okresie wyhamował popyt na kredyty hipoteczne. Jednak program Bezpieczny Kredyt 2% skutecznie zniwelował działanie stóp.

„Należy jednak zauważyć, że obecnie w Polsce zaledwie trzy na dziesięć mieszkań jest kupowanych na kredyt (reszta - za gotówkę), co ogranicza rolę kosztów kredytu w kształtowaniu rynku. Dodatkowo programy wsparcia kredytobiorców (Bezpieczny Kredyt 2%) wydatnie obniżyły efektywną stopę procentową dla kredytobiorców. W nadchodzących miesiącach i latach najbardziej wrażliwi konsumenci będą zapewne objęci celowaną pomocą z programu #NaStart. Dodatkowo popyt może być stymulowany przez dawnych kredytobiorców frankowych, którzy dzięki zwycięstwom sądowym zyskują możliwość powrotu z odzyskanym kapitałem na rynek w celu realizacji odłożonego popytu.” – czytamy w analizie banku Pekao.

Analitycy Pekao oceniają, że efekt wysokich stóp procentowych będzie widoczny z opóźnieniem, a przecena rozpocznie się w II kw. 2025 r. Ryzykiem może być wysoki popyt, ponieważ potrzeby Polaków są bardzo duże i niezaspokojone. Dostrzegają problem deweloperzy, którzy zwiększają ofertę, co potwierdzają dane o rozpoczętych budowach w 2024 r. Pisaliśmy o tym, po publikacji danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

„Rozpoczętych budów w lutym 2024 r. było niemal dwukrotnie więcej niż przed rokiem, mimo artykułowanych przez deweloperów trudności z pozyskiwaniem nowych gruntów pod budowę. W dłuższym okresie jednak czynnikiem oddziałującym w stronę stabilizacji rynku będzie demografia - Polska się bowiem wyludnia. Efekt ten ominie jednak największe miasta, wg danych GUS do 2040 r. wszystkie największe aglomeracje miejskie w Polsce zanotują wzrost liczby mieszkańców.” – potwierdzają w analizie.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie wzrosły w rok o ponad 25%. Oto jak wygląda rynek nieruchomości w stolicy na koniec Q1 2024

Wnioski płynące z analizy

Ekonomiści uważają, że nasz rynek nieruchomości jest w momencie wzrostu popytowego, co napędza dynamikę cen, podobną sytuację obserwujemy w Czechach i Hiszpanii. Z dużym prawdopodobieństwem przed nami czas, który z kolei obserwujemy w Portugalii, czyli moment zdławienia popytu przez zaporowo wysokie ceny.

Koniunktura na rynku mieszkaniowym wybranych państw UE pod koniec 2023 r. (ilustracyjnie)

koniunktura na rynku mieszkań

Źródło: Eurostat, Analizy Pekao

Zobacz także: Ceny mieszkań w Krakowie wzrosły mocnej niż w Warszawie. Rynek nieruchomości w stolicy Małopolski na koniec Q1 2024

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost