Dom Development liczy na rekordowy wolumen sprzedaży mieszkań w 2024 r.
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
16 maj 2024, 12:21

Dom Development liczy na rekordowy wolumen sprzedaży mieszkań w 2024 r.

Grupa Dom Development podała wyniki za I kw. 2024 r. Rok do roku wzrosła liczba sprzedanych mieszkań (11%), lokali dostępnych do sprzedaży (10%), ale spadły przychody i zysk netto. Marża brutto utrzymuje się na wysokim poziomie ponad 30%.

Dom Development, jeden z wiodących Polskich deweloperów podzielił się wynikami za I kw. 2024 r. Sprzedaż netto mieszkań we wspomnianym okresie wyniosła 1 011 lokali, co jest 11% wzrostem względem analogicznego okresu 2023 r. Wzrosła również liczba dostępnych mieszkań i na koniec marca była na poziomie 2 548 (10%). Spadły przychody grupy ze sprzedaży, w ciągu 12 miesięcy o -14%, z kolei zysk netto wyniósł 137 mln zł (-13%). Jednak deweloper spodziewa się w tym roku rekordowego wolumenu przekazań lokali.

"Niższy poziom przychodów jest zgodny z założeniami Zarządu i wynika z mniejszej o 32% r/r liczby lokali przekazanych nabywcom w omawianym okresie (921 wobec 1 350 przed rokiem), co jest związane z harmonogramami realizowanych projektów." – czytamy w komunikacie spółki, co również podkreślił prezes Jarosław Szanajca podczas konferencji wynikowej. 

skonsolidowane wyniki DOM

Źródło: Dom Development

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce mocno wzrosły. NBP podało najnowsze dane transakcyjne za 1 kwartał 2024 roku

Pierwszy kwartał DOM w liczbach

Pierwszy kwartał w grupie Dom Development, jak tłumaczył sam prezes podczas konferencji wynikowej, zakończył się sukcesem. Sprzedaż na poziomie ponad 1000 lokali, ponad 900 przekazań zgodnie z harmonogramem, prawie 19 tys. mieszkań w banku ziemi oraz wysoki potencjał do rozpoznania w przyszłych okresach. Dodatkowo niski poziom zadłużenia i wysoki poziom gotówki.

1q24 DOM

Źródło: Dom Development

Grupa podkreśla, że jest bardzo zadowolona z wyników finansowych na koniec marca 2024 r. Przychody ukształtowały się na poziomie 706 mln zł, z 14% spadkiem względem tego samego okresu w 2023 r. Zysk netto wysoki (137 mln zł), ale tutaj również zjazd o 13%. Wysoka i stabilna marża brutto, która ukształtowała się na poziomie powyżej 30%.

wyniki finansowe 1q24 DOM

Źródło: Dom Development

Sytuacja rynkowa oczami Dom Development

Jarosław Szanajca podkreślił, że statystyki sprzedaży są bardzo dobre, a popyt, pomimo zatrzymania Bezpiecznego Kredytu 2%, utrzymał się na satysfakcjonującym poziomie. W spółce utrzymuje się wysoki poziom transakcji gotówkowych, był to również kolejny kwartał, w którym nowa podaż przewyższyła wolumen sprzedaży. Prezesa cieszy także rosnące zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi na warunkach rynkowych, na co pozwala wyższa zdolność kredytowa Polaków. „Pierwszy kwartał to dobry rynek i stabilne ceny.” – powiedział Jarosław Szanajca, prezes Dom Development podczas prezentacji.

sytuacja rynkowa 1q24 DOM

Źródło: Dom Development

Spółka zauważyła, że biorąc pod uwagę wartość sprzedawanych mieszkań w pierwszym kwartale, klientami nie byli beneficjenci programu dopłat BK2%.

Skumulowana sprzedaż netto do rozpoznania sięga 3,5 mld zł.

skumulowana sprzedaż netto w przyszych rozpoznaniach

Źródło: Dom Development

Grupa DOM jest bardzo zadowolona z tego, jak wyglądał I kw., szczególnie z umocnienia sytuacji na wrocławskim rynku mieszkań, co widać pod 70% wzroście sprzedaży r/r.

„Rynek cały czas trwa w oczekiwaniu na kredyt #NaStart. Sytuacja rynkowa jest stabilna i dobra, wszyscy przechodzą teraz przez kwestie wyborów samorządowych. Bardzo dobrze oceniam zarówno ten kwartał, jak i perspektywy kolejnych kwartałów tego roku.” – podsumował Jarosław Szanajca.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Krakowie wzrosły mocnej niż w Warszawie. Rynek nieruchomości w stolicy Małopolski na koniec Q1 2024

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost