Przejdź do treści
Paryż-Londyn
Kategoria::
Kategoria

Polityczny chaos we Francji uderza w tamtejszą giełdę. Paryż już nie jest największym rynkiem akcji Europy

Nieoczekiwane perturbacje polityczne we Francji sprawiły, że Paryż stracił miano największego europejskiego rynku akcji na rzecz Londynu, niespełna dwa lata po jego zdobyciu od Wielkiej Brytanii. Ogłoszenie przedterminowych wyborów przez prezydenta Emmanuela Macrona wywołało gwałtowne spadki na giełdzie, zmniejszając kapitalizację rynkową francuskich firm o około 258 miliardów dolarów. Szczególnie ucierpiały akcje banków Societe Generale SA, BNP Paribas SA i Credit Agricole SA, które straciły ponad 10% swojej wartości, co pozwoliło Wielkiej Brytanii prześcignąć Francję jako największy rynek akcji w Europie.

Oto GRANOLAS, czyli 14 europejskich gigantów. Analitycy wskazują, że mogą być dużo lepsi od amerykańskich Siedmiu Wspaniałych

Francja w politycznym chaosie

Polityczna niepewność i perspektywa kosztownych zmian w finansach publicznych odstraszyły inwestorów, co spowodowało krach na rynku obligacji. Jednak skala niepewności była jeszcze bardziej widoczna na rynku obligacji. Różnica między rentownościami 10-letnich obligacji Francji i Niemiec rozszerzyła się do 80 punktów bazowych – to najwyższy poziom od kryzysu zadłużeniowego strefy euro w 2011 roku – a inwestorzy spodziewają się dalszej zmienności.

Ekonomiści ostrzegli, że różnica między obligacjami francuskimi i niemieckimi może się jeszcze bardziej rozszerzyć do nowej normy wynoszącej około 100 punktów bazowych, czyli jednego punktu procentowego, jeśli skrajna prawica będzie miała szansę na utworzenie rządu w wyborach.

Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego, zyskuje na popularności przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi we Francji zaplanowanymi na 30 czerwca i 7 lipca. Tradycyjne mechanizmy utrzymujące skrajną prawicę z dala od władzy zaczynają się rozpadać.

Znany przedstawiciel francuskiej społeczności żydowskiej rozważa głosowanie na Marine Le Pen zamiast na lewicowy sojusz partii. Była rzeczniczka Macrona zadeklarowała, że wolałaby nie głosować wcale, niż poprzeć skrajną prawicę, powołując się na antysemickie komentarze Jean-Luca Mélenchona, lidera skrajnej lewicy.

UE wprowadza cła na samochody elektryczne z Chin. Są o połowę mniejsze od amerykańskich

Zwycięstwo populistycznej partii mogłoby zwiększyć wydatki, co wywołuje obawy o europejski kryzys zadłużeniowy i walutowy. Tymczasem pośpiesznie utworzona koalicja na lewicy zapowiada zerwanie z polityką Macrona.

Marine Le Pen i jej Zjednoczenie Narodowe mają szansę umocnić swoją pozycję w sondażach, co stanowi wyzwanie dla liderów Unii Europejskiej. Jeśli Le Pen zdobędzie większość, może to wpłynąć na politykę UE w sprawie zmian klimatycznych i odpowiedzi na rosyjską agresję.

Zjednoczenie Narodowe Le Pen korzysta z radykalizacji francuskiej lewicy i sojuszu skrajnie lewicowych grup z umiarkowanymi socjalistami. To może osłabić tradycyjny front republikański, który dotychczas powstrzymywał skrajną prawicę przed zdobyciem władzy.

Sytuacja jest tak poważna, że głos zabrał nawet francuski napastnik, jeden z bohaterów francuskiej reprezentacji i gwiazda: Kylian Mbappé. W mocnych słowach podkreślił, że nie chce reprezentować kraju, który nie reprezentuje jego wartości.

Twitter/X: ponad 60 kont, które warto obserwować jeżeli inwestujesz w zagraniczne akcje

Paryż ustępuje Londynowi w wyścigu o największy europejski rynek akcji

Nieoczekiwane perturbacje polityczne we Francji sprawiły, że Paryż stracił miano największego europejskiego rynku akcji na rzecz Londynu, niespełna dwa lata po jego zdobyciu od Wielkiej Brytanii.

Obecnie wartość francuskiego rynku akcji wynosi około 3,13 biliona dolarów, minimalnie mniej niż rynek brytyjski, wyceniany na 3,18 biliona dolarów według danych Bloomberga. Indeks CAC 40 stracił wszystkie tegoroczne zyski, gwałtownie odwracając się od rekordowych poziomów sprzed miesiąca.

Saxo Bank szykuje cenową rewolucję w 2024 r. Prowizje i opłaty dla inwestorów znacząco spadną

Tymczasem na popularność brytyjskich akcji wpłynęły pozytywne czynniki, takie jak poprawa globalnego wzrostu gospodarczego i wzrost aktywności w zakresie fuzji i przejęć. Chociaż Wielka Brytania również przygotowuje się do wyborów powszechnych, ich wynik wydaje się być bardziej przewidywalny, z opozycyjną Partią Pracy prowadzącą w sondażach.

Indeks FTSE 100 osiągnął w tym roku rekordowe poziomy, napędzany przez akcje eksportowe, takie jak Shell Plc i Unilever Plc. W ostatnich trzech miesiącach FTSE 100 osiągnął znacznie lepsze wyniki niż indeks Euro Stoxx 50, z Rolls-Royce Holdings Plc wśród największych zwycięzców.

Na światowej arenie Wielka Brytania jest obecnie szóstym co do wielkości rynkiem akcji.

Francuscy stratedzy rynkowi wciąż pozostają sceptyczni wobec powrotu do inwestowania w akcje ze względu na niepewność wokół finansów publicznych i polityki. Obawy dotyczą również operatorów płatnych dróg, takich jak Vinci SA i Eiffage SA, które mogłyby zostać ponownie znacjonalizowane, jeśli partia Macrona utraci władzę.

Te wieści pojawiły się w momencie, gdy akcje francuskich spółek luksusowych już były pod presją z powodu nierównomiernego ożywienia gospodarczego w Chinach.

„Biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną oraz wysokie ryzyko w okresie przed wyborami, nie widzimy powodu, by spieszyć się z kupowaniem spadków", napisał strateg Barclays Plc Emmanuel Cau w nocie z 12 czerwca. 

Inwestorzy zachowują również ostrożność wobec Wielkiej Brytanii. Wybory 4 lipca mogą być największym politycznym wstrząsem od czasu Brexitu, a nowy rząd będzie miał ograniczone możliwości fiskalne i będzie musiał sprostać wymaganiom inwestorów obligacji.

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/
 

udostępnij: