Przejdź do treści
SP500 ATH
Kategoria::
Kategoria

S&P500 na historycznym szczycie, mimo że Fed nie planuje obniżki stóp procentowych

Giełda ponownie zdumiewa i amerykański indeks S&P500 w piątek zanotował ATH na poziomie 4842 pkt. To pokazuje, że inwestorzy zaczynają wyceniać większy wzrost gospodarczy i mniejszą liczbę cięć stóp procentowych.


 W ciągu ostatnich dwóch miesięcy roku S&P 500 zyskał 14%, w dużej mierze z nadzieją, że Fed rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w 2024 roku. Jednak od czasu spotkania Fedu w grudniu, podczas którego przewodniczący Jerome Powell zasugerował, że bank centralny osiągnął koniec cyklu podnoszenia stóp procentowych, perspektywa cięć stała się mniej pewna.

Zobacz także: Fed wraca do gołębiej polityki? Jak ostatnie posiedzenie wpłynie na 2024 rok
Zobacz także: 16 nisko wycenianych spółek dóbr luksusowych. Nawet 77% potencjału wzrostu

Dane ekonomiczne z USA pozytywne, rynek akcji w dobrym nastroju

W ubiegłym tygodniu dane ekonomiczne z USA były w większości pozytywne. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,6% od listopada do grudnia, co było największym wzrostem od września 2023 roku. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła o 18 000 do 187 000, co było najniższym poziomem od 16 miesięcy. Nastroje konsumentów również są na wysokim poziomie.

Rynkowe szanse na marcowe cięcie stóp, które wcześniej wydawało się pewne, spadły z 79% do 52%, co mogło sugerować kłopoty dla giełdy. Pomimo spadków na początku tygodnia, S&P 500 zdołał zyskać 1,2% i zamknąć się na rekordowym poziomie do końca tygodnia, mimo wzrostu rentowności 10-letnich obligacji do 4,145%.

Zobacz także: Recesja najważniejszą niewiadomą dla rynku akcji - raport kwartalny Saxo Banku 1Q24

Te dane sugerują, że gospodarka USA może być silniejsza niż oczekiwali inwestorzy. Jeśli tak się stanie, to oznaczałoby, że Fed nie będzie musiał obniżać stóp procentowych tak szybko, jak się obawiano. Jeśli tak się okaże, to może prowadzić do dalszych wzrostów na giełdzie.

Christopher Harvey z Wells Fargo Securities, gdzie jest odpowiedzialny za rynek akcji, zauważa, że różnica między obligacjami inwestycyjnymi a rentownością skarbową jest najniższa od 1998 roku, co w przeszłości oznaczało wzrost PKB o przynajmniej 2%. To wywołuje optymizm wśród inwestorów, choć rynek akcji musi przygotować się na nową rzeczywistość. Oczekiwania niższych stóp procentowych mogą wspierać wyższe wyceny, ale wyższe stopy procentowe lub brak oczekiwanych cięć mogą przynieść spadki w wycenach aktywów.

Opcjonalnie link: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: