Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Cathie Wood ma duże problemy, notowania ARK Innovation ETF wróciły do pandemicznego dołka

Flagowy fundusz Cathie Wood w tym roku jest gorszy i od indeksów szerokiego rynku, i od konkurentów. Inwestorka pisze błagalne listy do Rezerwy Federalnej, by przestała podnosić stopy.


To naprawdę niesamowite, trudno w to uwierzyć. Ależ wyniki inwestycyjne w ostatnich kwartałach pokazuje Cathie Wood. Inwestorka słynna z wiary w spółki growth ma tak fatalną passę, że zadziwia cały świat inwestycyjny.

ARK Innovation ETF tonie…

Flagowy fundusz firmy Cathie Wood wrócił z notowaniami do covidowego dołka. ARK Innovation ETF stracił od początku roku -64%, a w ciągu 12 miesięcy -74%. Od historycznego szczytu stracił -80%. W 2022 roku indeks Nasdaq Composite poszedł w dół o -35%, a w ciągu 12 miesięcy o -28%. To pokazuje, że fundusz Wood spisuje się znacznie gorzej od szerokiego rynku.

Notowania ARK Innovation ETF – 12 miesięcy

ARKK notowania

Źródło: TradingView

Fundusz ten ma portfel skoncentrowany na akcjach spółek technologicznych. Ich wyceny bardzo ucierpiały na wzroście stóp procentowych, gdyż inwestorzy zaczęli dyskontować wzrost kosztu pieniądza w czasie. Bo gdy stopy idą w górę, to wartość bieżąca przyszłych przepływów pieniężnych idzie w dół, a spółki technologiczne przeważnie nie mają imponujących bieżących przepływów, za to obiecują zyski w przyszłości. W notowania funduszu ARK uderzył także wzrost wartości USD.

Fundusz Wood wypada blado nie tylko na tle S&P500 czy Nasdaq Composite, ale również na tle innych funduszy z kategorii, do której przynależy. W pierwszych trzech kwartałach 2022 konkurenci stracili średnio -40%, podobnie w okresie 12 miesięcy. Fundusz Wood, biorąc pod uwagę te okresy, mieści się w 5 kwantylu rynkowym, jeśli chodzi o stopy zwrotu.

Wyniki funduszu ARK Innovation ETF na tle konkurencji oraz S&P500

Wyniki funduszu ARK Innovation ETF na tle konkurencji oraz S&P500

Źródło: Barron’s

Dla uczciwości kronikarskiej trzeba dodać, że fundusz Wood nie jest jedynym, który w tym roku mocno dostaje w kość. Spośród 2 754 funduszy ETF notowanych na amerykańskiej giełdzie, tylko 6% zamknęło pierwsze trzy kwartały ponad kreską, chodzi o 161 podmiotów.

Założyciel spółki Nikola Trevor Milton skazany za oszustwa. Miał konkurować z Elonem Muskiem a może iść do więzienia nawet na 25 lat

…a Cathie Wood pisze listy do Fed

A co robi Cathie Wood? Na przykład… pisze listy. Niestety, rosnąca inflacja powoduje, że Fed usztywnia się w swojej postawie walki z nią. Rezerwa pod wodzą Jerome’a Powell’a zapowiada kontynuację podwyżek stóp. Jednak Cathie Wood wpadła na pomysł napisania listu do Fed’u. Wytknęła w nim, że instytucja ta popełnia błąd, bo jeśli podwyżki nadal będą miały miejsce, dojdzie do kryzysu deflacyjnego, który mocno uderzy w gospodarkę.

Wood występuje też w podcastach. Przekonuje w nich, że co prawda poniosła porażkę, ale jeszcze nie wyrzuciło jej z biznesu. „Myślę, że właśnie wtedy jesteśmy najlepsi, kiedy jesteśmy pod presją. Ostatnie 18 miesięcy było bardzo trudne dla ARK. Myślę, że nasz zespół nigdy nie był bliżej. Rozpoczęliśmy działania, które nazwałam walką lądową, bo wokół naszej strategii jest wiele strachu, niepewności i wątpliwości. Ja myślę jednak, że nie warto grać przeciwko innowacyjności” – twierdzi Wood.

I dodaje: „Jeśli stopy procentowe będą nadal szły w górę, to wartość bieżąca przyszłych przepływów pieniężnych będzie szła w dół. Rozumiemy to. Uważamy jednak, że narracja o inflacji i stopach procentowych jest obecnie mocno przesadzona. Z pewnością zaszło to znacznie dalej, niż się spodziewaliśmy. Nie spodziewaliśmy się, że problemy z łańcuchem dostaw będą trwały dłużej, niż dwa lata. Nie spodziewaliśmy się, że Rosja zaatakuje Ukrainę. Jednak ja nie wierzę, że inflacja, którą widzimy teraz, będzie osadzona w systemie. Powell używa młota do walki z nią, tak jak Paul Volcker, jednak ten drugi walczył z inflacją 15 lat, a Powell walczy 15 miesięcy. Myślę, że taka postawa to duży błąd, i za ten błąd zapłaci cała amerykańska gospodarka”.

Nobel z ekonomii 2022 przyznany. Jest kontrowersyjnie, bo dostał go m.in. były szef Fed Ben Bernanke

udostępnij: