Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Akcje BMW, Siemens, Volkswagen. Kupuj akcje zagranicznych spółek bezpośrednio na GPW. Rusza Global Connect

Dziś wystartował GlobalConnect, czyli nowy rynek GPW, który umożliwia inwestowanie w akcje globalnych spółek w polskiej walucie. Na początek w obrocie dostępne są akcje spółek Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens i Volkswagen.

Czemu dolar jest w tym roku nadzwyczaj mocny i kiedy zacznie słabnąć – wyjaśnia ekspert Banku Rozrachunków Międzynarodowych

Handel w złotówkach w czasie sesji na GPW

Na nowym rynku GPW inwestorzy będą mogli teraz kupować i sprzedawać akcje największych i znanych spółek zagranicznych. Obecnie GlobalConnect jest w fazie początkowej i dostępne są akcje pięciu europejskich spółek: Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens i Volkswagen. Następnym krokiem jest rozbudowywanie oferty również o akcje amerykańskie. Tempo poszerzania oferty GlobalConnect będzie uzależnione od zainteresowania inwestorów i gotowości Animatorów.

– Dążymy do tego, aby uczestnicy rynków GPW mieli dostęp do szerokiej gamy produktów, w które mogą zainwestować na prostych i czytelnych zasadach, dlatego stale szukamy nowych możliwości uatrakcyjnienia naszej oferty. Jedną z takich inicjatyw jest stworzenie nowego rynku GlobalConnect. Da on zainteresowanym domom i biurom maklerskim dodatkową możliwość poszerzenia swojej oferty i obniżenia kosztów dostępu do rynków zagranicznych. Inwestorzy zyskają możliwość dywersyfikacji geograficznej swojego portfela, realizując transakcje w krajowej walucie. Płynność obrotu wspomagana będzie przez profesjonalnego animatora rynku. Mamy nadzieję, że oferta spotka się z zainteresowaniem uczestników rynku,  w szczególności inwestorów indywidualnych – mówi Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

Jerome Powell prezes FED: Stopy procentowe w USA będą dalej rosnąć nawet powyżej zakładane 5%

GPW nie pobiera dodatkowych opłat za dostęp do aktywów zagranicznych

GlobalConnect nie jest pierwszym takim rynkiem na świecie, ani nawet w Europie. Podobne rynki już od kilku lat z powodzeniem działają na giełdach w Londynie, Wiedniu czy Frankfurcie. Przykładowo, na giełdzie w Wiedniu rynek Global Market wystartował już 5 lat temu.

W pierwszym pełnym roku funkcjonowania (2018) miesięczny obrót wynosił średnio 108 mln euro. W 2019 r. wzrósł do blisko 149 mln euro miesięcznie, rok później przekroczył 295 mln euro, zaś w 2021 r. było to już prawie 463 mln euro.

Notowanych jest tam obecnie blisko 800 spółek z 26 krajów świata (notowania rosyjskich spółek od lutego są zawieszone). Poza Ameryką i Europą są to również firmy azjatyckie, z Chin, Indii, Japonii, Tajwanu i Korei Południowej.

Dostęp do danych w czasie rzeczywistym, niskie opłaty

Handel w ramach bezpiecznej infrastruktury giełdowej GPW, w godzinach sesji w Warszawie, czyli od poniedziałku do piątku 09:05-17:05). Notowania akcji w złotówkach, co oznacza, że inwestor widzi rzeczywistą cenę, po której nabywa akcję. GPW pobiera od DM opłatę za dostęp do danych rynkowych w czasie rzeczywistym na takim samym poziomie jak na GR/NC. Nie ma dodatkowych opłat za „dane z zagranicy”.

Do inwestowania wystarczy zwykły rachunek inwestycyjny w domu maklerskim bez potrzeby zakładania osobnego rachunku. Również posiadacze rachunków IKE/IKZE mogą inwestować na GC, których w 2021 r. przybyło prawie 50 tys.

Nie ma określonego minimalnego progu wysokości transakcjim czyli można inwestować od małych kwot. Domy maklerskie będą zarabiać na prowizji, a GPW będzie pobierała opłaty od brokerów na tym samym poziomie jak z rynkiem NC. 

 Płynność zapewniana przez Wprowadzających Animatorów Rynku

Rynek GlobalConnect organizowany jest w Alternatywnym Systemie Obrotu (ASO) Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Wybór spółek i wprowadzenie ich akcji na GlobalConnect należy do obowiązków tzw. Wprowadzających Animatorów Rynku (WAR), którzy odpowiadają za zapewnienie płynności na danych walorach oraz dostarczenie podstawowych informacji o emitencie. 

Recesja nie uderzyła w wyniki Apple. Akcje producenta iPhonów wzrosły 8% po publikacji wyników

udostępnij: