Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Nowe akcje na GPW: Biedronka i Zara dołączają do grona spółek na rynku GlobalConnect

W kolejnym kroku ekspansji, GPW GlobalConnect ogłosiło debiut akcji dwóch zagranicznych spółek na swoim rynku. Już 18 kwietnia 2023 r. inwestorzy będą mogli kupować i sprzedawać akcje Jeronimo Martins - właściciela marki sieci Biedronka oraz Inditex - właściciela firm odzieżowych tj. Zara, Pull&Bear czy Massimo Dutti.


Akcje BMW, Siemens, Volkswagen. Kupuj akcje zagranicznych spółek bezpośrednio na GPW. Rusza Global Connect

Akcje Biedronki na GPW

Wprowadzenie akcji Jeronimo Martins oraz Inditex na rynek GlobalConnect jest wynikiem wniosku złożonego przez Santander Biuro Maklerskie. Jest on Wprowadzającym Animatorem Rynku na GPW.

Historia Jeronimo Martins SGPS SA sięga 1792 roku, kiedy to została założona przez Jerónimo Martins. Obecnie siedziba korporacji znajduje się w Lizbonie, w Portugalii. Teraz to międzynarodowa korporacja zajmująca się produkcją, dystrybucją i sprzedażą żywności i innych, szybkozbywalnych dóbr konsumpcyjnych. Firma działa na rynkach w Portugalii, Polsce (Biedronka) oraz Kolumbii (Ara), dzięki czemu ma globalny zasięg i szeroki asortyment produktów.

jeronimo martins finanse

 

Źródło wyników finansowych spółki: Barrons

Dino Polska miało prawie 20 mld zł przychodów w 2022 r. - wzrost o 42%

Pod względem danych finansowych, Biedronka jest zdecydowanie większym graczem na rynku detalicznym niż Dino. EBITDA Biedronki w 2022 roku wyniosła 1,54 mld euro, względem Dino Polska, które odnotowało w tym samym czasie 437,7 mln zł. 

Bitcoin przekracza kolejną barierę i osiąga najwyższy punkt od krachu kryptowalutowego

GlobalConnect na GPW

GlobalConnect to rynek, który ruszył w listopadzie 2022 r. i notuje akcje wprowadzane do obrotu przez WAR bez zgody emitenta. Dzięki temu inwestorzy mogą kupować i sprzedawać akcje największych i najbardziej znanych spółek zagranicznych na GPW. Obecnie, w ramach pilotażowej fazy, GlobalConnect oferuje akcje 5 spółek niemieckich, a wkrótce planowane jest wprowadzenie akcji wybranych spółek amerykańskich.

Notowania na GlobalConnect odbywają się w ramach Alternatywnego Systemu Obrotu GPW w trakcie sesji giełdowej na GPW od poniedziałku do piątku w godzinach 09:05-17:05. Akcje zagranicznych spółek są kwotowane w polskich złotych, a opłaty pobierane od członków Giełdy są identyczne jak opłaty pobierane na Głównym Rynku GPW.

Czy FED podniesie jeszcze stopy procentowe? Prognozy inwestorów przed kolejnym posiedzeniem

udostępnij: