Przejdź do treści
CARL ICAHN JETBLUEAIRWAYS
Kategoria::
Kategoria

Akcje linii lotniczych są niedowartościowane, uważa Carl Icahn i kupuje akcje jednej z nich

Carl Icahn, znany aktywista inwestycyjny i założyciel IEP, ogłosił swoje nabycie 9,9% udziałów w linii lotniczej JetBlue Airways, twierdząc, że linie lotnicze są niedowartościowane i stanowią „atrakcyjną" okazję inwestycyjną. Icahn poinformował również, że prowadził rozmowy z kierownictwem i zarządem JetBlue na temat potencjalnego udziału w zarządzie.


Informacja o zakupie udziałów przez Icahna została ujawniona w poniedziałkowym zgłoszeniu do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Zgłoszenie precyzuje, że Icahn może w przyszłości zwiększyć swój udział w JetBlue, sprzedać akcje, zaangażować się w hedging lub zawrzeć transakcję swap lub inną pochodną. Icahn podkreślił, że na obecnym etapie nie posiada żadnych konkretnych planów ani propozycji dotyczących dalszych działań.

Zobacz także: Apple Vision Pro wyznacza nowe granice rzeczywistości. Rewolucja Tima Cooka oczami Wall Street

Icahn negocjuje miejsce w radzie nadzorczej

Obecnie Icahn i jego fundusze kontrolują około 33,6 miliona akcji JetBlue, co stanowi znaczący udział w spółce.  Informacja o zakupie akcji przez Icahna wywołała natychmiastową reakcję na rynku – akcje JetBlue wzrosły o 17% w handlu po sesyjnym.

Zobacz także: Palantir Technologies oszałamia rynki po rekordowych wynikach finansowych. Spółka zyskuje na globalnym chaosie

Rzecznik JetBlue podkreślił gotowość linii lotniczej do konstruktywnego dialogu z inwestorami, potwierdzając jednocześnie dążenie do zwiększenia wartości dla wszystkich akcjonariuszy i interesariuszy.

Nabycie udziałów przez Icahna miało miejsce w okresie od 19 stycznia do 12 lutego.

Akcje JetBlue Airways są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

Zobacz także: Awaria Boeinga może pociągnąć za sobą resztę branży. Problemy branży lotniczej to świetna okazja na Wall Street
 

Warto również zauważyć, że Joanna Geraghty objęła stanowisko dyrektora generalnego JetBlue, stając się pierwszą kobietą kierującą dużymi amerykańskimi liniami lotniczymi. Jest to istotne wydarzenie w kontekście zmian personalnych w branży lotniczej.

Wśród innych wydarzeń związanych z branżą lotniczą, należy wspomnieć o niedawno zablokowanym planowanym przejęciu linii Spirit Airlines za 3,8 miliarda dolarów przez JetBlue, oraz o dążeniach firmy do obniżenia kosztów o 200 milionów dolarów i zwiększenia przychodów o 300 milionów dolarów do końca roku. Te działania są częścią strategii JetBlue mającej na celu zwiększenie konkurencyjności i stabilności finansowej przedsiębiorstwa.

JetBlue dąży również do obniżenia kosztów – planuje oszczędności w wysokości 200 milionów dolarów do końca roku. W tym samym czasie linie lotnicze zamierzają wprowadzić zmiany, które mają zwiększyć przychody o 300 milionów dolarów.

Zobacz także: Panika inwestorów na Wall Street. Akcje banku spadły już ponad 60%

Artykuł przygotowany przy wykorzystaniu narzędzi inwestycyjnych Saxo Banku, partnera serwisu Strefa Global Market. Materiał zawiera linki partnerskie, a serwis czerpie z nich korzyści finansowe.

udostępnij: