Przejdź do treści
Nvidia xAi Tesla
Kategoria::
Kategoria

Nvidia szybuje wyżej na fali premiery chipów i zamówień Tesli. Co teraz napędza wzrosty technologicznego giganta?

Nvidia osiągnęła rekordowe poziomy zamknięcia w ostatnich dniach, po tym jak CEO Jensen Huang, niczym gwiazda rocka, ogłosił plany dotyczące chipu Blackwell Ultra na 2025 rok oraz nowej platformy Rubin na 2026 rok. Na środowej sesji akcje Nvidia odnotowały wzrost, napędzany oczekiwaniami związanymi z nową generacją chipów AI. Elon Musk, prezes Tesli, ujawnił szczegóły dotyczące planowanych zakupów tych produktów.

Nvidia, pod względem wyceny rynkowej, coraz bliżej Apple. xAI, nowy startup Elona Muska, pozyskał 6 mld USD na rozwój

Na wtorkowej sesji akcje Nvidii lekko spadły po prezentacji najnowszego sprzętu AI, ale nadal utrzymywały się blisko rekordowych poziomów. Od początku roku do wtorkowego zamknięcia, akcje Nvidia wzrosły o 135%. Dla porównania, indeks S&P 500 wzrósł o 11%, a Nasdaq Composite Index o 12%. W piątek, spółka planuje przeprowadzić podział akcji 10-za-1. Ostatnie wyniki Nvidii opisywaliśmy w tym artykule: „Nvidia notuje rekordowy wzrost sprzedaży. Spółka rozpoczęła produkcję nowej generacji chipów dla AI"

Inna kwestia, że pod względem kapitalizacji rynkowej - Nvidia (2,93 biliona dolarów) goni już Apple (3,00 biliona dolarów).

Akcje Nvidia są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

Nvidia odnotowuje spektakularny wzrost zysków i zapowiada nowy chip AI, który może wywołać nową falę popytu

Foxconn buduje centrum obliczeniowe oparte na chipach Nvidii

Podczas targów Computex w Tajwanie ogłoszono, że Foxconn, kluczowy dostawca Apple'a, zbuduje w Tajwanie zaawansowane centrum obliczeniowe oparte o chipy Blackwell Nvidii. Centrum będzie miało łącznie 4 608 jednostek przetwarzania graficznego i jest częścią wcześniej ogłoszonej współpracy firm w zakresie produkcji i robotyki.

Nvidia miażdży oczekiwania Wall Street. CEO spółki zapowiada, że w 2025 będzie jeszcze lepiej

Popyt na chipy Nvidii nadal silny

Analitycy tacy jak Dave Sekera z Morningstar twierdzą, że podaż nadal nie będzie w stanie nadążyć za popytem w ciągu najbliższych 4-6 kwartałów. Dodatkowo, główni klienci Nvidii nie wykazują oznak ograniczania wydatków. Prognoza przychodów Nvidia na drugi kwartał w wysokości 28 miliardów dolarów prawdopodobnie zostawia miejsce na przekroczenie konsensusu. Morningstar utrzymuje swoją szacunkową cenę godziwą dla akcji Nvidii na poziomie 1 050 USD.

Tesla zwiększa zakupy chipów Nvidii

Silny popyt na chipy Nvidii potwierdza również Elon Musk, szef Tesli, który ujawnił więcej szczegółów na temat rosnących zakupów produktów firmy przez producenta samochodów elektrycznych. Według CNBC, Musk priorytetowo traktuje dostawy dla X.com oraz startupu xAI. Musk przewiduje, że Tesla w tym roku zakupi chipy Nvidii o wartości od 3 do 4 miliardów dolarów, a komponenty te stanowią około dwóch trzecich kosztów budowy infrastruktury szkolenia sztucznej inteligencji dla firmy.

Należy jednak pamiętać o potencjalnych konkurentach Nvidii, którzy chcą zdobyć część rynku. Wśród nich jest tajwańska firma Kneron, wspierany przez Qualcomma startup AI, który w środę wprowadził na rynek produkt KNEO 330. Działa on inaczej niż modele AI oparte na chmurze, często zasilane energochłonnymi chipami Nvidii. Serwerowy produkt KNEO 330 jest fizycznie zlokalizowany w siedzibie klienta i zaprojektowany z myślą o niskim zużyciu energii przez modele sztucznej inteligencji.

Jim Simons: opowieść o matematyku, który zrewolucjonizował inwestowanie

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Tagi

udostępnij: