Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Polskie spółki z perspektywą globalną. Coraz więcej firm z GPW widzi swoją przyszłość na rynkach zagranicznych

Liczba spółek z perspektywą globalną notowanych na GPW z każdym rokiem rośnie. Do grona spółek z sektorów które w naturalny sposób mają taką perspektywą jak gaming, biotechnologia czy branża SaaS dołącza coraz więcej firm z bardziej tradycyjnych sektorów. Oto lista spółek z GPW, która w ostatnim roku stała się dużo bardziej międzynarodowa i globalna niż go rozpoczynała. 

Najwięksi przegrani Wall Street w 2022 roku. Nie każdy dołek to dobra okazja

Kruk

Kruk jest jednym z liderów na rynku wierzytelności. W minionym 2022 roku skala przychodów i zysków spoza Polski przekroczyła to co spółka generuje w naszym kraju, gdzie posiada pozycję absolutnego lidera. Zarządza portfelem wierzytelności własnych nabywanych od banków, pośredników kredytowych, ubezpieczycieli, firm leasingowych i firm z innych sektorów. Spółka od lat prowadzi ekspansję zagraniczną. Już jest obecna na rynkach niemieckim, rumuńskim, hiszpańskim, włoskim oraz jest aktywna w Czechach i Słowacji. Kruk dalej rozwija się międzynarodowo. Zwiększa działalność operacyjną w krajach, w których jest już obecny. Duży nacisk stawia na narzędzia bezobsługowe dla klienta i rozwiązania online. Prowadzona transformacja cyfrowa pozwoli spółce na szybszą ekspansję na nowych rynkach.

kruk wykres

KRUK rozwija się międzynarodowo i kończy 3 kwartały 2022 z zyskiem 677 mln zł

R22

R22 specjalizuje się w świadczeniu usług hostingowych i omnichannel communication oraz wielu innych usług wspierających prowadzenie stron komercyjnych i niekomercyjnych w internecie. Szybki rozwój spółki oparty był w dużej mierze na przejęciach podmiotów konkurencyjnych, ale też na intensywnym rozwoju organicznym. Grupa R22 obecna jest już w całej Europie, Ameryce Północnej i Australii oraz operuje w Indiach, RPA i Brazylii. Posiada też przedstawicielstwa w wielu krajach Ameryki Południowej i Azji. R22 świadczy usługi na 180 rynkach poprzez swoje przedstawicielstwa i zamierza prowadzić dalszą ekspansję z perspektywą stania się globalnym graczem w swoim sektorze.

r22 wykres

R22 jest obecne na 180 rynkach, tylko 15 krajów dzieli nas od działalności we wszystkich państwach świata - Jakub Dwernicki CEO R22

Vercom

Vercom, spółka córka z Grupy R22, działająca na rynku CpaaS szybko przeskalowuje swoją działalność. Dużym krokiem naprzód było niedawne przejęcie spółki MailerLite, które pozwoliło Vercom na szybkie wejście i umocnienie pozycji na rynkach światowych. Vercom obecnie obsługuje ponad 60 tys. klientów biznesowych ze 180 krajów i zamierza dalej rozszerzać działalność.

vercom wykres

„Wchodząc na giełdę, Vercom miał 100 pracowników, teraz jest nas ponad 300. Pięciokrotnie zwiększyliśmy liczbę klientów i rozpoczynamy działalność na globalnym rynku CpaaS” - mówi CEO Krzysztof Szyszka

Benefit Systems

Grupa Benefit Systems dostarcza dla firm rozwiązania pozapłacowych świadczeń pracowniczych. Głównie są to karty MultiSport, sieci Fitness, ale też programy z sektora kultury i rozrywki takie jak. Program Kinowy czy MultiTeatr, MultiMuzeum, MultiZoo i inne rozwiązania dla pracowników np. BenefitLunch. Spółka prowadzi ekspansję zagraniczną. Poza Polską jest już obecna w Czechach, Słowacji, Bułgarii, Chorwacji i Turcji. Benefit Systems wciąż inwestuje i wzmacnia swoją pozycję na tych rynkach. Planuje też być obecna z ofertą w kolejnych krajach.

benefit system wykres

Ailleron

Spółka dostarcza specjalizowane produkty i rozwiązania IT dla największych banków, firm leasingowych a także firm technologicznych, operatorów sieci komórkowych i dużych sieci hotelowych. Świadczy usługi outsourcingu usług informatycznych. Ailleron jest już obecny w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. Spółka skupia się na dalszym rozszerzeniu działalności na wysokomarżowe rynki. Planuje wejść do europejskich krajów niemieckojęzycznych a także do USA i w region Azji Południowo-Wschodniej. Sektor IT to naturalny obszar w którym postępuje globalizacja polskich podmiotów. Większość notowanych spółek z NC i GPW tej branży widzi swoją przyszłość poza granicami Polski.

ailleros wykres

Ailleron poprawia swoje wyniki w 2Q22 i przebija oczekiwania analityków

Answear.com

Answear prowadzi platformę sprzedaży przez internet markowej odzieży, obuwia i akcesoriów. Rozpoczynał działalność w Polsce, ale szybko zdecydował się na ekspansję zagraniczną. Spółka jest już obecna w 10 krajach z Europy Środkowo-Wschodniej. Answear zamierza kontynuować ekspansję i ma zamiar wejść do trzech krajów nadbałtyckich i kraje na południu Europy, na których chce być obecna do 2025 r. Najpierw jednak skupi się na maksymalizacji przychodów z krajów, w których już prowadzi działalność, gdyż, według zarządu, wciąż jest w nich duża przestrzeń do wzrostu. Spółka wróciła już ze sprzedażą do Ukrainy.

answear wykres

Answear notuje coraz wyższe wyniki, wrócił na Ukrainę i zapowiada dalszą ekspansję geograficzną

Lista spółek z perspektywą globalną notowanych na GPW każdego roku rośnie. Jak już wspomnieliśmy oprócz konkretnych spółek, istnieje szereg branż które w naturalny sposób mają taką perspektywę. Warto chociażby wymienić sektor gamingowy gdzie mamy duże spółki jak Playway, CI Games, CD Projekt czy PCF. W sektorze lifescience Selvita, Neuca, Ryvu, Captor, Celon Pharma czy w sektorze kosmicznym to Creotech Instruments. Oprócz tego do grona polskich spółek z perspektywą globalną należałoby dodać wiele spółek z sektora IT - SaaS jak Live Chat, Brand 24, Woodpecker, Asseco, Comarch czy Spyrosoft. W sektorze odzieżowym mamy chociażby LPP, której pozycja międzynarodowa konsekwentnie rośnie. Zagranica coraz więcej waży na polskiej giełdzie i już w przyszłym tygodniu redaktor naczelny Strefy Inwestorów Paweł Biedrzycki będzie na ten temat debatował na GPW.

Już 17 i 18 stycznia w sali notowań GPW odbędzie się konferencja International Investor Day, która dotyczy polskich spółek budujących swój biznes na rynkach zagranicznych. Dwa dni paneli dyskusyjnych oraz prezentacji przygotowanych przez przedstawicieli polskich spółek z ekspozycją na działalność na globalnym rynku. Na TEJ (LINK) stronie można zapisać się 

inner value

Metahero, najpopularniejszy polski Token, w rok spadł o 99%, a Robert Gryn zrezygnował z CEO projektu

udostępnij: