Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Księżyc zasilany energią jądrową - Brytyjska Agencja Kosmiczna i Rolls-Royce pracują nad stworzeniem małych reaktorów jądrowych w kosmosie

W celu poszerzenia badań kosmicznych, Wielka Brytania oraz firma Rolls-Royce postanowiły połączyć siły, aby stworzyć innowacyjną technologię. Współpraca ma dostarczyć małe reaktory jądrowe, które będą w stanie funkcjonować na powierzchni Księżyca.


Księżycowe reaktory jądrowe

Brytyjska Agencja Kosmiczna (UK Space Agency) oraz Rolls-Royce połączyły siły w celu stworzenia innowacyjnej technologii, która pozwoli na wykorzystanie małych reaktorów jądrowych na powierzchni Księżyca.
 

Wspólny projekt zakłada rozwój badań kosmicznych poprzez umieszczenie kolejnych baz astronomicznych na Księżycu. W tym celu planuje się wykorzystanie małych reaktorów jądrowych jako niezależnego źródła energii, co ma pozwolić na przeprowadzenie bardziej zaawansowanych i długotrwałych misji naukowych w kosmosie, niezależnie od ziemskiej sieci elektroenergetycznej.


"Energia jądrowa stwarza transformacyjne możliwości dla eksploracji kosmosu, a innowacyjne badanie z Rolls-Royce'em może pomóc szybciej i na dłużej napędzić naszą następną generację astronautów w kosmosie, znacznie zwiększając naszą wiedzę o wszechświecie"- powiedziała brytyjska Minister ds. odbiorców energii i przystępności cenowej, Amanda Solloway.

W ramach finansowania projektów związanych z przyszłą wyprawą na Księżyc, Brytyjska Agencja Kosmiczna przyznała łącznie 51 milionów funtów. Wśród beneficjentów znalazła się firma Rolls-Royce, otrzymując na prace badawczo-rozwojowe 2,9 miliona funtów. Poza projektem nad małymi reaktorami jądrowymi, część środków ma zostać przeznaczona na rozwój technologii umożliwiających recykling wydychanego powietrza oraz ekstrakcję tlenu.

Wodorowa zielona transformacja niemożliwa bez energetyki jądrowej

Kosmiczne elektrownie słoneczne

Reaktory jądrowe na księżycu to nie jedyny pomysł na wykorzystanie energii w kosmosie rodem z science fiction. Europejska Agencja Kosmiczna bada możliwość stworzenia elektrowni słonecznych, które przesyłają energię słoneczną za pomocą bezprzewodowej transmisji z satelitów umieszczonych w przestrzeni kosmicznej. Taki system nie tylko nie jest ograniczony przez atmosferę, ale pozwala także na większy dostęp do promieniowania słonecznego niż ma to miejsce na Ziemi. Energia pozyskana w ten sposób ma szansę być wykorzystana zarówno na Ziemi, jak i na Księżycu, a w przyszłości nawet na Marsie.

Realizacja planu może jednak nie być taka łatwa. Solarne satelity to w rzeczywistości ogromna instalacja, na którą technologia jeszcze nie jest gotowa. Stworzenie solarnej instalacji satelitarnej jest ogromnym przedsięwzięciem, którego technologia wciąż nie jest w pełni rozwinięta. Europejska Agencja Kosmiczna napotyka wiele trudności na różnych etapach realizacji projektu, w tym związanych z produkcją, wdrożeniem, montażem, konwersją energii, sterowaniem i bezpieczeństwem.

Amerykanie okiełznali energię słońca? Zdaniem eksperta jeszcze daleko do przełomu

Co z tego wynika?

Wykorzystanie małych reaktorów jądrowych do produkcji energii może zapewnić niezawodne i niezależne od lokalizacji oraz warunków środowiskowych źródło zasilania. Co więcej, taki system jest łatwy do transportu na Księżyc.

„Kosmos jest najlepszym laboratorium dla wielu transformacyjnych technologii, których potrzebujemy na Ziemi – od materiałów po robotykę, odżywianie, czyste technologie i wiele innych” – powiedział George Freeman z Departamentu Nauki, Innowacji i Technologii.

udostępnij: