Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 2 stycznia [codziennie o 7.00 rano] Kadrowe problemy Westinghouse Polska, najlepszy rok rynku akcji od wybuchu pandemii, zmiany kadrowe w PGE i Enei końcem stycznia

Informacja dnia

Polski oddział Westinghouse zaangażowany w budowę polskiej elektrowni atomowej może dostać rykoszetem w sporze sądowym do jakiego szykuje się zarząd Enei. Chodzi o pozwanie byłych członków zarządu i rady nadzorczej Enei za potencjalne szkody związane z udziałem w projekcie budowy elektrowni Ostrołęka C. Pisząc „potencjalne” odczuwam drodzy czytelnicy dość duży dyskomfort... Nie ma chyba osoby w branży energetycznej, która wierzyłaby w opłacalność „ostatniej elektrowni węglowej” w Polsce forsowanej za pierwszego PiS-u przez ówczesnego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego (Kowalik był uważany za jego człowieka).

Decyzję o rozpoczęciu postępowania prawno-odszkodowawczego mają poprzeć uchwały podjęte na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu Enei, zaplanowanym na 30 stycznia 2024 roku.

Raport NIK, w którym krytycznie oceniono zaangażowanie Enei w projekt Ostrołęka C, stanowi podstawę oszacowania szkód na 656 milionów złotych. Lista osób do pozwania obejmuje ówczesnego prezesa Mirosława Kowalika oraz jedną instytucję - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. 

Sprawa rodzi jeszcze jedno pytania. Czy polski oddział Westonghouse da radę sprawnie wybudować atom przy takim doborze menadżerów?

Nagłówki warte uwagi

Globalne rynki akcji odnotowały najmocniejszy rok od 2019 r. po gwałtownym dwumiesięcznym wzroście, ponieważ inwestorzy założyli, że duże banki centralne zakończyły podnoszenie stóp procentowych i szybko je obniżą w przyszłym roku. Jak pisze FT: indeks MSCI World, szeroki wskaźnik globalnych akcji rynków rozwiniętych, wzrósł o 16 procent od końca października i wzrósł o 22 procent w tym roku - to najlepsze wyniki od czterech lat. Było to w dużej mierze napędzane przez benchmarkowy indeks Wall Street S&P 500, który wzrósł o 14 procent od października i 24 procent w ciągu roku, kończąc ostatni dzień handlowy 2023 roku tuż przed rekordem wszechczasów.

Jak pisze RZ: Ministerstwo Aktywów Państwowych w piśmie podpisanym przez ministra Borysa Budkę zażądało zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia PGE na 31 stycznia. Dzień wcześniej, również na wniosek MAP, ma odbyć się walne zgromadzenie Enei, gdzie także ma dojść do zmian w radzie nadzorczej.

Jak podsumowuje 2023 r. portal WNP: „w 2023 roku na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie mieliśmy 10 debiutów, ale aż dziewięć z nich było przenosinami notowań z rynku NewConnect. Zdecydowanie najgłośniejszym okazał się grudniowy debiut deweloperskiej grupy Murapol, wycenianej na koniec 2023 roku na około 1,5 mld złotych. Z kolei na tzw. małej giełdzie (NewConnect) zadebiutowało 14 nowych podmiotów, o dwa mniej niż w 2022 roku i aż o połowę mniej niż w rekordowym 2021 roku.”

X files

Kolejny przykład tego jak Rosja stara się omijać sankcje. Oprócz krajów postsowieckich są do tego wykorzystywane również państwa arabskie. Dane pokazują skokowy wzrost eksportu samochodów osobowych i ciężarowych z Unii Europejskiej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Skok, którego początek pokrywa się z agresją na Ukrainę…

udostępnij: