Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

NATO: Rosja głównym źródłem dezinformacji na temat zielonej transformacji

Trzecia edycja raportu NATO na temat wpływu zmian klimatu na bezpieczeństwo Sojuszu podkreśla wagę tego zjawiska i zwraca uwagę na to, że Rosja pozostaje głównym źródłem dezinformacji na temat zielonej transformacji.

NATO zaniepokojone zmianami klimatycznymi

Dokument podkreśla wpływ narastających zagrożeń klimatycznych na środowisko strategiczne NATO, instalacje wojskowe, misje i operacje, a także na odporność i gotowość cywilną sojuszników. 

Wśród poruszonych studiów przypadków przeanalizowano wpływ zmian klimatycznych na obecność NATO w Kosowie, poligon Rovajärvi w Finlandii oraz amerykańsko-kanadyjski radarowy system wczesnego ostrzegania Ameryki Północnej. Ocenie poddano również wydajność okrętów podwodnych, śmigłowców morskich oraz wojskowych samolotów transportowych w kontekście zmian klimatycznych i wpływ globalnego ocieplenia na przeciwników NATO tj. Rosję i Chiny.

Rosja uderza w zieloną transformację

Rosja zmaga się z poważnymi konsekwencjami zmian klimatycznych, szczególnie w swoich strefach arktycznych i południowych. Zmiany klimatyczne prowadzą do topnienia wiecznej zmarzliny, powodzi, długotrwałych susz i fal upałów, co może wpływać na stabilność społeczno-polityczną i ekonomiczną kraju. Mimo to władze w Moskwie wykorzystują zmiany klimatyczne jako narzędzie propagandowe.

Raport NATO zwraca również uwagę na znaczący wzrost rosyjskiej dezinformacji związanej z przejściem na zieloną energię w Europie, szczególnie od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. NATO zauważyło, że Rosja była głównym źródłem wrogiej komunikacji w kontekście zielonej transformacji energetycznej na platformach społecznościowych i w mediach internetowych. W 2023 roku Rosja intensyfikowała także swoje wysiłki w rozpowszechnianiu dezinformacji przed konferencją klimatyczną COP28 w Dubaju, co zostało podkreślone w raporcie Climate Action Against Disinformation (CAAD). Chodziło tu przede wszystkim o spowolnienie procesu odchodzenia od paliw kopalnych.

Wojna na Ukrainie to dodatkowe emisje

Sama wojna na Ukrainie ma również według raportu istotny wpływ na klimat. Konflikt zbrojny jest znaczącym czynnikiem napędzającym zmiany klimatyczne. Inwazja Rosji doprowadziła do uwolnienia ogromnych ilości dwutlenku węgla do atmosfery, zniszczenia lasów, które normalnie pochłaniałyby emisje, oraz zwiększenia śladu węglowego sektora lotniczego z powodu ograniczeń w przestrzeni powietrznej. Odbudowa Ukrainy po wojnie będzie również źródłem dodatkowych emisji gazów cieplarnianych, co podkreśla konieczność, aby ten proces był zielony i zrównoważony.

Warto nadmienić, że czerwcu ukraińskie ministerstwo środowiska poinformowało, że wojna Rosji przeciw Ukrainie bezpośrednio spowodowała lub przyczyni się do emisji 175 mln ton dwutlenku węgla do atmosfery. 

Co z tego wynika?

Zmiany klimatyczne mają szeroki i złożony wpływ na bezpieczeństwo NATO. Sojusznicy muszą zintegrować te wyzwania z planowaniem strategicznym, operacyjnym i taktycznym, aby skutecznie przeciwdziałać nowym zagrożeniom i utrzymać gotowość operacyjną w zmieniającym się środowisku globalnym. 

Rosja pozostaje państwem zainteresowanym spowolnieniem procesu odchodzenia od paliw kopalnych i próbuje aktywnie wpływać na decyzje w tym zakresie poprzez ofensywne działania w przestrzeni informacyjnej. 
 

udostępnij: