Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Australijscy naukowcy znaleźli sposób na recykling paneli fotowoltaicznych

Zespołowi naukowców z australijskiego Uniwersytetu Deakina udało się opracować nową technikę termiczną i chemiczną, która umożliwia wydobycie krzemu ze zużytych paneli słonecznych. Metoda ma szansę stać się ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej transformacji energetycznej.


Panele fotowoltaiczne są jednym z kluczowych elementów przejścia na czystą energię, jednak z powodu braku odpowiedniego sposobu na ich recykling, 90% zużytych modułów kończy na składowiskach odpadów.

Z obiecującym rozwiązaniem problemu przyszli naukowcy z Uniwersytetu Deakina. 

Szansa na ekologiczny recykling paneli fotowoltaicznych coraz bliżej

Recykling paneli fotowoltaicznych jest procesem trudnym i czasochłonnym. Aby wykorzystać poszczególne części paneli, trzeba je najpierw rozłożyć na części składowe, co wymaga dużo czasu i kosztów.

Technika naukowców z Deakina opiera się na procesach termicznych i chemicznych, które nie korzystają z niebezpiecznych substancji, co czyni ją bardziej ekologiczną i opłacalną. Krzem, który wydobywa się z paneli, może zostać przekształcony w nanomateriał wart ponad 45 000 dolarów za kilogram.

Tak powstały nanokrzem, jako składnik nowego typu anody do baterii, w połączeniu z grafitem, jest rewolucyjnym postępem w dziedzinie przechowywania energii. Zastosowanie nowej anody w bateriach litowo-jonowych może przynieść rewolucyjne zmiany w tej technologii, ponieważ jest w stanie zwiększyć pojemność baterii nawet dziesięciokrotnie. To istotny przełom, który może wpłynąć na poprawę wydajności i jakości zasilania baterii oraz na rozwój bardziej zaawansowanych technologii przechowywania energii w przyszłości.

W przeciwieństwie do innych metod, ta jest bardziej opłacalna i bardziej przyjazna dla środowiska.

„Opracowaliśmy proces, który przywraca krzem zebrany ze zużytych komórek do czystości większej niż 99 procent, w ciągu jednego dnia i bez potrzeby stosowania niebezpiecznych chemikaliów. Ten termiczno-chemiczny proces jest znacznie bardziej ekologiczny, tańszy i wydajniejszy niż jakakolwiek inna technika dostępna obecnie na rynku”- powiedział główny badacz, dr Rahman.

Vestas znalazł rozwiązanie na recykling łopat turbin wiatrowych. Koniec ,,cmentarzysk'' wiatraków?

Narastający problem 

Recykling paneli fotowoltaicznych staje się coraz bardziej istotny, ponieważ bez odpowiedniego sposobu utylizacji, w 2030 roku na składowiskach może znaleźć się ponad ćwierć miliona ton zużytych paneli.

Odpady z paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim szkło, plastik i metale. Niemniej jednak, ze względu na użycie niebezpiecznych substancji chemicznych, nieodpowiednio zutylizowane moduły mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Problem jest na tyle istotny, że już teraz w niektórych krajach wprowadzono odpowiednie przepisy dotyczące ich utylizacji. W Europie, producenci paneli fotowoltaicznych są zobowiązani do przestrzegania Dyrektywy WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment), która określa zasady postępowania z odpadami elektrycznymi i elektronicznymi. Natomiast Stany Zjednoczone wprowadziły przepisy EPA (Environmental Protection Agency), nakładające obowiązki na producentów paneli fotowoltaicznych w kwestii recyklingu.

Co z tego wynika?

Nową techniką, zespół z Australii znalazł sposób na zwiększenie dostępności kosztownego materiału poprzez recykling paneli słonecznych. Według szacunków, zastosowanie tej metody do 78 milionów ton odpadów z paneli słonecznych, które zostaną wygenerowane do 2050 roku, może wygenerować 15 miliardów dolarów z odzysku materiałów.

Unia Europejska pobiła nowy rekord w przyroście mocy z fotowoltaiki. Wśród państw z największym wzrostem znalazła się Polska

udostępnij: