Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Rozwój polskiego sektora petrochemicznego w dobie transformacji energetycznej

W perspektywie najbliższych lat sektor petrochemiczny w Polsce mimo zaostrzającej się polityki klimatycznej w Unii Europejskiej będzie szybko się rozwijał. Presja regulacyjna sprawi jednak, że czekają go ogromne zmiany.


Ekologiczny glikol 

Pod koniec 2021 roku w Trzebini uruchomiono pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Jej roczne moce wynoszą 30 tys. ton i  są o 10 tys. większe niż jedyna tego typu instalacja w Europie znajdująca się w Belgii.

Glikol propylenowy, który jest produkowany w Trzebini, znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, kosmetyka, przemysł spożywczy, farmaceutyczny oraz lotnictwo, gdzie może być używany do odmrażania i odladzania samolotów. Ponadto, jest to bioprodukt, co oznacza, że jest bezpieczny dla środowiska.

Dzięki tej instalacji, Polska jest w stanie pokryć aż 75% krajowego zapotrzebowania na glikol propylenowy. W ramach inicjatywy, Trzebinia stała się również pierwszym w Polsce hubem wodorowym. Trzy czwarte wodoru produkowanego w ramach tej instalacji będzie używane do produkcji glikolu, natomiast pozostała część, po oczyszczeniu, stanie się paliwem wodorowym. Roczna produkcja wodoru w Trzebini wyniesie 16 Nm3, z czego 350 ton rocznie będzie czystym wodorem o jakości automotive.

Zobacz także: Biopaliwa w Polsce: Kierowcy zatankują zgodnie z unijnymi celami neutralności emisyjnej od nowego roku

Folie, worki, opakowania i…recykling

W lutym br. Orlen zakończył proces przejęcia części biznesu związanego z produkcją polietylenu LDPE od spółki Basell Orlen Polyolefins, w której miał udziały. Dzięki temu koncern jest obecnie jedynym producentem polietylenu LDPE w Polsce, co pokrywa około 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten rodzaj tworzywa sztucznego.

Polietylen niskiej gęstości (LDPE) jest powszechnie używany do produkcji różnych przedmiotów codziennego użytku, takich jak folie, worki czy opakowania do żywności. Ponadto LDPE w pełni podlega recyclingowi, co wpisuje się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego, a więc założenia unijnego Zielonego Ładu.

Koncern planuje także rozbudowę instalacji Polietylenu niskiej gęstości (LDPE) w zakładzie w Płocku.

Zobacz także: Ostatnie aktywa Gazpromu w Polsce w rękach Orlenu. Wiemy co spółka zamierza z nimi zrobić

Gdańsk wyprodukuje nowoczesne oleje 

W rafinerii w Gdańsku trwa natomiast budowa nowoczesnej instalacji o nazwie Hydrokrakingowy Blok Olejowy (HBO), którą szacuje się na ponad 1,4 miliarda złotych. Ta technologia ma poprawić efektywność przetwarzania ropy naftowej, a także wprowadzić na rynek nowoczesne oleje bazowe grupy II. Instalacja ma roczną zdolność produkcji ponad 400 tysięcy ton tych nowoczesnych olejów. W planach jest także wprowadzenie kilku dziesięciu tysięcy ton półproduktów paliwowych. 

Kompleks Olefin III 

Orlen rozpoczął także budowę Kompleksu Olefin III w maju 2021 roku. To największa inwestycja tego typu od 20 lat, która nie tylko generuje nowe miejsca pracy, ale również ma się przyczynić do istotnej redukcji emisji CO2 o 30 proc. na tonę produktu. Po zakończeniu inwestycji w 2027 roku pozwoli ona na zwiększenie produkcji petrochemii bazowej w Płocku o ponad 60 proc. 

Zapraszamy do subskrybowania newslettera legislacyjnego https://alerty-legislacyjne.strefainwestorow.pl/

Co z tego wynika?

Mimo rosnących cen uprawnień do emisji CO2, ograniczeń ich darmowej puli, czy postępującej dekarbonizacji transportu, firmy paliwowe nadal mogą być rentowne. Jednak konieczne jest konsekwentne wdrażanie procesów inwestycyjnych dostosowanych do zmian regulacyjnych i celu osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r.

Petrochemia może być zyskowna dzięki tworzeniu produktów dla branż: medycznej, kosmetycznej, farmaceutycznej, automotive czy przemysłu spożywczego. Jednak aby była ona zgodna z celami emisyjnymi konieczne są inwestycje. W Polsce istnieje świadomość co do konieczności ponoszenia nakładów na tworzenie nowoczesnego sektora petrochemicznego. Procesy inwestycyjne są realizowane od początku dekady i w przypadku ich kontynuacji powinny zabezpieczyć interesy Polski w regionie Europy Środkowo – Wschodniej.

Zobacz także: 28% firm przemysłowych nie planuje realizować założeń ESG. Wypadną z europejskiego łańcucha dostaw?
udostępnij: