Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 2 luty [codziennie o 7.00 rano]. Obajtek odwołany z Orlenu, Rosja wykorzystywała aktywistów katalońskich do sabotowania ważnego gazociągu, odblokowano pomoc dla Ukrainy

WAŻNE: Zielony briefing idzie na urlop i nie będzie się ukazywać w przyszłym tygodniu.

Informacja dnia

W czwartek 1 lutego wyjaśniła się przyszłość Daniela Obajtka na stanowisku prezesa Orlenu. Szef polskiego giganta paliwowego został odwołany z pełnionej funkcji przez radę nadzorczą spółki z upływem dnia 5 lutego 2024 r. 

Kurs Orlenu na GPW urósł w czwartek o 4,61 proc. Inwestorzy dają najwyraźniej nowemu rządowi spory pakiet zaufania, w kontekście zapowiedzi o obsadzeniu spółek skarbu państwa merytorycznymi menadżerami z konkursu. Osobiście powątpiewam w taką możliwość 😊

Tymczasem wpływowa posłanka z Pomorza, Agnieszka Pomaska, zapowiedziała że zbadana zostanie nie tylko kwestia przejęcia przez Orlen, Lotosu, ale także PGNiG i Energi. 

Nagłówki warte uwagi

 

Władze Rosji poprzez środki finansowe kierowane na rzecz separatystów z Katalonii przeszkadzały w budowie planowanego w tym regionie gazociągu MidCat, który miał połączyć Hiszpanię z Francją – wynika ze śledztwa hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, na które powołuje się w środę dziennik „Vozpopuli”. Łącznik zagrażał interesom Gazpromu.

 

"Mamy porozumienie na szczycie UE. Wszystkich 27 przywódców zgodziło się na pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro w ramach budżetu UE" — poinformował w czwartek szef Rady Europejskiej Charles Michel.

X files 

Ataki na statki na Morzu Czerwonym wpłynęły na podwojenie stawek frachtu z Chin do Europy i USA w ciągu kilku tygodni. Daleko jeszcze do poziomów z pandemii, ale tworzy to ryzyka dla inflacji i PKB. O wydłużonych terminach dostaw mowa w publikacji polskiego PMI.

 

udostępnij: