Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Trwają targi o kształt Parlamentu Europejskiego. Czego się spodziewać? [Briefing]

Informacja dnia

Pojawia się coraz więcej informacji na temat nowej układanki w Parlamencie Europejskim. 

Grupa Socjalistów i Demokratów (S&D) ma objąć przewodnictwo Komisji ds. Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI), która będzie zajmować się m.in. celem redukcji CO2 na rok 2040. Europejska Partia Ludowa (EPP) ma natomiast przejąć przewodnictwo Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).

Ponadto, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR), w tym europosłowie z PiS, mają zamienić się z EPP przewodnictwem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI), oddając w zamian przewodnictwo Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). 

Przewodnictwo w ENVI przez S&D jest kluczowe ze względu na priorytetowe prace nad Zielonym Ładem, który zakłada m.in. ambitne cele klimatyczne i ochronę środowiska. ITRE pod przewodnictwem EPP będzie się koncentrować na polityce energetycznej, badaniach i innowacjach, które są istotne dla zrównoważonego rozwoju przemysłu w UE. AGRI, zarządzane teraz przez ECR, będzie odgrywać kluczową rolę w reformie polityki rolnej i jej zgodności z celami Zielonego Ładu, natomiast LIBE, teraz pod kontrolą EPP, będzie zajmować się ważnymi kwestiami dotyczącymi praw podstawowych i migracji. 

Nagłówki i informacje warte uwagi

X files 

W cieniu wyborów między Paryżem a Brukselą trwa gra sił o cele OZE. KE uważa, że Francja powinna zobowiązać się do osiągnięcia 44% źródeł odnawialnych w 2030 r. Rzecz w tym, że francuska energetyka jest jedną z najmniej emisyjnych w UE, a rozwój OZE może zwiększyć jej ślad węglowy.

https://x.com/marcelisommer/status/1810360922667679812

 

udostępnij: