ESG to nie ideologia tylko sposób na skuteczniejsze inwestowanie - Krzysztof Kamiński, Podcast 21% rocznie
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
02 gru 2023, 12:21

ESG to nie ideologia tylko sposób na skuteczniejsze inwestowanie i mniejsze ryzyko - Krzysztof Kamiński, Podcast 21% rocznie

W środowisku inwestycyjnym i politycznym krąży wiele krzywdzących opinii na temat ESG, które wynikają z całkowitego niezrozumienia tematu. ESG nie ma nic wspólnego z żadną ideologią tylko jest praktycznym i skutecznym sposobem na ograniczanie ryzyka w naszych inwestycjach, mówi mój dzisiejszy rozmówca Krzysztof Kamiński członek zarządu millennium TFI oraz prezes stowarzyszenia Sustainable Investment Forum Poland.

Zobacz także: 28% firm przemysłowych nie planuje realizować założeń ESG. Wypadną z europejskiego łańcucha dostaw?

W 103 odcinku podcastu odczarowujemy ten tajemniczy i wciąż niezrozumiały dla wielu trzyliterowy skrót oraz przedstawiamy jakie praktyczne aspekty wynikają z tego podejścia do inwestowania. Rozmawiamy o kwestii ESG, zarówno z punktu widzenia samych spółek, instytucji finansowych oraz przede wszystkim inwestorów. W trakcie dyskusji staramy się wyjaśnić dlaczego trend w świecie finansów związany ze zrównoważonym inwestowaniem jest już nie do zatrzymania i z każdym rokiem będzie zyskiwał na znaczeniu.

Okazuje się, że w praktyce ESG to ograniczanie ryzyka i sposób na ochronę naszych pieniędzy. Zapraszam do wysłuchania ciekawej dyskusji o tym co nas czeka i dlaczego coraz częściej w procesie inwestowania powinniśmy zacząć zwracać uwagę na inne aspekty niż tylko przychody, zyski i marże.

Zobacz także: Zielone technologie złapały zadyszkę przez wysokie stopy procentowe. Olbrzymie problemy Ørsted, BP, Equinor, NuScale

Pobierz podcast:

Podcast 21% rocznie 103.mp3 (kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako")

Słuchaj podcastu w iTunes:

Podcast 21% rocznie w iTunes

Słuchaj podcastu na Spotify

Słuchaj podcastu na Spotify

Słuchaj podcastu w Soundcloud:

Podcast 21% rocznie na Soundcloud

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki ) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl

W tym podcaście:

 • 00:02:30 Kim jest Krzysztof Kamiński?
 • 00:03:51 Skąd się wziął na świecie zwrot w kierunku ESG i inwestowania zrównoważonego?
 • 00:08:38 Co się dokładnie składa na skrót ESG?
 • 00:15:30 Jak w praktyce wygląda analiza ESG?
 • 00:21:21 Skąd brać dane do analiz ESG?
 • 00:27:30 Jak powinno się zmieniać podejście do analizy ESG w zależności od branży jaką reprezentuje dana spółka?
 • 00:29:30 Dlaczego każda spółka powinna mieć strategię ESG?
 • 00:34:00 Czy i jaki praktyczny wymiar ma WIG-ESG i inne tego rodzaju indeksy?
 • 00:38:05 Czy inwestowanie w oparciu o ESG na polskiej giełdzie ma już miejsce?
 • 00:42:20 Obecne i przyszłe regulacje ESG
 • 00:47:30 Jak uwzględnienie aspektów ESG w inwestowaniu wpływa na stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału?
 • 00:49:50 Inwestowanie zrównoważone w USA, Europie i Azji.
 • 00:54:30 Po co jest i co daje ESG inwestorom?
 • 00:59:00 Przyszłość ESG, ważne daty i regulacje.
   

Krzysztof Kamiński i Paweł Biedrzycki

Krzysztof Kamiński i Paweł Biedrzycki

Krzysztof Kamiński, Prezes stowarzyszenia Sustainable Investment Forum Poland

Ekspert z branży finansowej z wieloletnim doświadczeniem w obszarze rynków kapitałowych, funduszy inwestycyjnych i zarządzaniu aktywami. Członek CFA Institute od 2009 roku, od 2012 roku posiadający tytuł CFA Charterholder. Licencjonowany doradca inwestycyjny (nr 819). Od 2022 roku posiadacz tytułu CFA Certificate in ESG Investing.

W latach 2007 -2012 pracował na rzecz HSBC Global Asset Management rozwijając dystrybucję globalnych funduszy inwestycyjnych HSBC w Polsce. Od 2013 r. pełni funkcję Członka Zarządu Millennium Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. nadzorując m.in. obszary zarządzania aktywami, sprzedaży, marketingu, komunikacji i odpowiadając za projekty strategiczne Towarzystwa. Od 2022 roku Członek Rady Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA). Od 2023 przewodniczący Komitetu ds. ESG CFA Society Poland oraz Prezes stowarzyszenia Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF).

Doświadczony wykładowca z obszarów o tematyce inwestycyjnej, obejmującej m.in. zagadnienia dotyczące ESG. Wykładowca studiów podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego – Zrównoważone finanse i ESG oraz wykładowca na kursach przygotowawczych do certyfikatu EFPA ESG dla Warszawskiego Instytutu Bankowości w latach 2022-23.

Paweł Biedrzycki

Aktywny inwestor giełdowy, przede wszystkim na rynku akcji polskich. Posiada 15-letnie doświadczenie, głównie z polskiego rynku kapitałowego. Magister inżynier zarządzania, ze specjalizacją w dziedzinie rynków kapitałowych. Były pracownik dealing roomu jednego z wiodących banków. Założyciel i redaktor naczelny serwisu StrefaInwestorow.pl, który prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Współtwórca narzędzia dla inwestorów giełdowych – skanera rynku giełdowego Sindicator.net. Wykładowca na konferencjach Skuteczny Inwestor, Profesjonalny Inwestor, czy Wall Street.

Czekamy na wasze komentarze i uwagi

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Dajcie znać, co jest dobrze, a co można Waszym zdaniem zrobić lepiej. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, @Paweł Biedrzycki) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News