Oferta akcji Urteste: główny akcjonariusz zapewni finansowanie projektu PANURI
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 kwi 2023, 14:57

Główny akcjonariusz wierzy w Urteste i zapewni finansowanie projektu PANURI, jeżeli spółka nie pozyska wystarczających środków z oferty publicznej

Trwa oferta publiczna Urteste. Biotechnologiczna spółka przeszła długą drogę rozwoju technologii, którą zamierza zakończyć komercjalizacją. Spółka przeprowadza emisję akcji, której ostatecznym celem jest doprowadzenie do sprzedaży lub licencjonowania technologii partnerowi strategicznemu. Podobne transakcje odbywały się już na świecie, a ich wyceny były znaczące. Co istotne, w drodze do celu spółkę może wspomóc fundusz Twiti Investments.

Urteste zajmuje się rozwijaniem innowacyjnej technologii umożliwiającej wykrywanie chorób nowotworowych we wczesnych stadiach ich rozwoju. Spółka rozwija platformę diagnostyczną, która pozwoli wykrywać różne typy nowotworów z jednej próbki moczu. Metoda opiera się na enzymatycznej metodzie wykrywania nowotworów.

Unikatowość testów Urteste polega na tym, że są one oparte o badanie aktywności enzymów zawartych w moczu. Są więc nieinwazyjne, chociażby w porównaniu z pobraniem krwi. Jednak ważniejsza jest ich druga cecha. W zasadzie wszystkie dotychczasowe konkurencyjne testy, czy to z krwi, czy to z moczu, bazują na pomiarze stężeń, czyli na odkryciu obecności pewnych biomarkerów np. białkowych. Takie testy szukają więc bardzo nielicznych związków, co sprawia że ich przeprowadzenie jest trudne, a same technologie są kosztowne w zastosowaniu, chociażby, dlatego że wymagają drogiego sprzętu analitycznego.

„Nasza metoda bazuje na szukaniu aktywności enzymów. Enzym jest takim katalizatorem reakcji, który przyspiesza znacząco reakcje zachodzące w danym środowisku z danym substratem, a przy okazji sam się nie zużywa. Czyli narasta w czasie ilość tego substratu, który został rozłożony przez dany enzym” - powiedział Grzegorz Stefański, prezes i współzałożyciel Urteste na Konferencji Skuteczny Inwestor.

„Substraty pod wpływem konkretnych enzymów, wydzielanych przez konkretne nowotwory ulegają rozpadowi i ten sygnał narasta w czasie i dzięki temu w ciągu dwóch godzin jesteśmy w stanie stwierdzić obecność właśnie tych, charakterystyczny dla danego nowotworu, enzymów. Nawet jeśli ich ilość jest niewykrywalna innymi metodami. Czyli wykrywamy nie obecność, ale aktywność. To tak jakbyśmy patrzyli w słoneczny dzień na ognisko, które jest 2 kilometry od nas. Ognia nie zobaczymy, ale zobaczymy dym. I to jest ta różnica w podejściu naszej technologii” – wyjaśniał dalej prezes.

Zobacz także: Biotechnologiczna spółka Urteste startuje z ofertą akcji i przechodzi na GPW z NewConnect. Co warto wiedzieć o jej działalności 

Osiągnięcia URTESTE od pozyskania środków na rozwój i wejścia na NewConnect

Półtora roku temu spółka Urteste zadebiutowała na rynku NewConnect. Wcześniej pozyskała kapitał od inwestorów na rozwój dwóch pierwszych projektów: testów na raka trzustki, czyli projektu PANURI, oraz testu na raka prostaty.

„Jesteśmy w tym miejscu, w którym 2 lata temu zaplanowaliśmy być. Gdyż dokładnie 2 lata temu rozpoczynała się nasza przygoda z inwestorami na polskiej giełdzie. Wówczas opowiadaliśmy o naszym projekcie jako projekcie na dosyć wczesnym etapie rozwoju. byliśmy wówczas w momencie, kiedy nasze dwa wiodące projekty były w fazie eksperymentów badawczych i ten aspekt był wówczas podnoszony jako największe ryzyko inwestycyjne” - przypomniał na konferencji Grzegorz Stefański.

Spółka do dziś zakończyła z sukcesem dwa, wspomniane wyżej, eksperymenty badawcze. W obu tych badaniach Urteste uzyskało wysokie wyniki skuteczności porównywalne z wynikami wcześniejszymi, które były zakładane do osiągnięcia. Same badania były przeprowadzone przez niezależną firmę CRO, która potwierdziła wyniki.

Ponadto, od czasu pierwszej emisji uplasowanej przed wejściem na NewConnect, spółka rozwinęła na bazie autorskiej technologii kolejne prototypy na kolejne cele diagnostyczne.

„Opracowaliśmy osiem kolejnych prototypów dla ośmiu celów diagnostycznych. Także dzisiaj mamy już łącznie zgromadzonych 10 prototypów i pracujemy nad pięcioma kolejnymi w ramach takiego projektu o nazwie Multi Cancer” - dodaje prezes.

Urteste stworzył też laboratoria badawczo-rozwojowe ze środków pozyskanych z poprzedniej emisji. Laboratorium funkcjonuje i jest efektywnie wykorzystane do prac rozwojowych.

„To takie trzy najważniejsze aspekty naszego sukcesu związane z wypełnieniem naszych obietnic, które daliśmy inwestorom. Jest ich oczywiście więcej” – podsumowuje.

Dalsze wyzwania i emisja akcji

Urteste prowadzi ofertę publiczną akcji nowej emisji. Zamierza pozyskać do 43,5 mln zł przede wszystkim na realizację projektu PANURI.

„Priorytetem spółki pozostaje realizacja projektu PANURI; w ramach którego spółka szacuje, że łączne koszty związane z prowadzeniem badań klinicznych oraz sfinansowaniem procesu certyfikacji wyrobu medycznego w ramach projektu PANURI nie przekroczą 31 mln zł” - podano w uchwale zarządu.

Drugim celem emisji akcji, ściśle powiązanym z pierwszym, jest sfinansowanie kosztów wynagrodzenia zespołu badawczego oraz kosztów utrzymania laboratorium do końca 2025 r. w zakresie związanym z projektem PANURI (ok. 6 mln zł).

Pozostałe środki posłużą finansowaniu kosztów uzyskania i utrzymania ochrony patentowej i prac związanych z realizacją projektu MULTI-CANCER.

„Projekt PANURI jest na najbardziej zaawansowanym etapie realizacji i w pierwszej kolejności będzie gotowy do komercjalizacji” - mówi Grzegorz Stefański.

Kurs akcji Urteste od debiutu na NewConnect

Urteste (1)

Zabezpieczone wsparcie finansowe od Twiti

Urteste zamierza pozyskać środki, które wystarczą na doprowadzenie do komercjalizacji projektu PANURI. Liczy na udaną emisję akcji, ale też zabezpiecza się na wypadek nie pozyskania wystarczającej kwoty.

W tym celu spółka zawarła list intencyjny ze swoim istotnym akcjonariuszem, czyli posiadającym blisko 18% akcji funduszem Twiti Investments Limited. Strony chcą zawrzeć umowę inwestycyjną dotyczącą projektu PANURI. Jeśli spółka nie pozyska wystarczających środków z oferty publicznej, Twiti Investments dołoży wkład pieniężny poprzez objęcie akcji nowej emisji spółki w ofercie prywatnej w cenie tej samej wysokości, co obecnie trwająca oferta, czyli po cenie 110 zł za akcję.

„Duży komfort daje nam wsparcie funduszu Twiti Investments Limited, który w przypadku pozyskania z oferty publicznej środków w wysokości uniemożliwiającej pokrycie finalnych kosztów projektu PANURI dokapitalizuje Urteste, co pozwoli nam sfinansować przeprowadzenie badań klinicznych PANURI i dalszy dynamiczny rozwój spółki, co w konsekwencji znacząco przybliży nas do etapu komercjalizacji projektu” - podkreśla Stefański.

Cel główny Urteste

Rozwinięcie technologii i przeprowadzenie badań klinicznych PANURI są celami pośrednimi. Ostatecznie spółka zamierza doprowadzić do komercjalizacji swoich projektów. Najpierw tych najbardziej rozwiniętych, a z czasem następnych badanych, których Urteste ma już w sumie 10, a docelowo co najmniej 15. Podobnie jak dla wielu innych małych firm badawczo-rozwojowych, głównym celem Urteste nie jest samodzielne wdrożenie gotowych produktów na rynek, co byłoby trudne i nieefektywne. Zamiast tego, Urteste planuje sprzedawać prawa własności intelektualnej lub licencje na swoje technologie przed rozpoczęciem badań klinicznych lub po ich zakończeniu.

„Wyjdźmy od tego, że jesteśmy spółką badawczo-rozwojową. Naszym celem działania jest opracowanie kolejnych testów. Nie mamy planów wprowadzenia tych produktów na rynek, ponieważ jesteśmy spółką małą i niemającą kompetencji do komercjalizacji, niemającą dostępu do setek tysięcy laboratoriów na całym świecie. Poszukujemy więc w tym celu dużego partnera branżowego, który działa globalnie.” - tłumaczy Grzegorz Stefański.

Urteste pozyskało w tym celu wsparcie od Clairfield Partners, która to instytucja ma doprowadzić do rozmów z potencjalnymi partnerami strategicznymi i finalnie do transakcji.

„Przygotowujemy dokumentację zarówno spółki jak i naszych wyrobów, i procedur, żeby się w sposób profesjonalny zaprezentować potencjalnym partnerom. Clairfield Partners opracowuje listę z kim i w jakim czasie możemy się spotkać. (…) Sądzę, że w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni dojdzie do pierwszych spotkań. Zgodnie z umową, daliśmy sobie czas 12 miesięcy do momentu położenia konkretnej oferty na stole, więc do końca roku powinna się taka oferta pojawić” - dodaje.

Porównywalne transakcje na rynkach międzynarodowych

Urteste nie znajduje się w typowym sektorze biotechnologicznym. Nie tworzy leków, ale testy diagnostyczne (wyroby medyczne). Dlatego przy poszukiwaniu porównywalnych przykładów do planowanej przez Urteste finalnej transakcji sprzedaży lub licencjonowania technologii partnerowi, trzeba przyjrzeć się podobnym transakcjom na rynku wyrobów do diagnostyki laboratoryjnej (IVD) Takowe były przeprowadzane na świecie i osiągały wyceny znaczącej wysokości.

Największe transakcje na rynku IVD, według raportu DM BOŚ:

  • Przejęcie Grail przez Iluminę za kwotę 8 mld USD
  • Przejęcie Ancestry przez Blackstone za 4,7 mld USD
  • Przejęcie Thrive Eartly Detection przez Exact Sciences o wartości do 2,2 mld USD
  • Przejęcie ArcherDx przez Invitae za 1,4 mld USD
  • Przejęcie Base Genomics przez Exact Sciences za 400 mln USD

Przeprowadzone transakcje i wysokość wycen świadczą o dużym zainteresowaniu rynków metodami IVD. Największa transakcja przeprowadzona przez Iluminę była uzasadniona przez spółkę chęcią otrzymania dostępu do wczesnej diagnostyki nowotworowej.

Z kolei przejęcie Thrive Eartly Detection przez Exact Sciences o wartości do 2,2 mld USD było akwizycją, przed którą projekt spółki nie był zakończony badaniami klinicznymi. Ten z kolei przykład pokazuje, że miały miejsce także bardzo duże transakcje na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Na polskim rynku także były przeprowadzane transakcje. W 2022 r. QIAGEN nabył niemal wszystkie akcje spółki Blirt za łączną kwotę 60 mln USD. Blirt wytwarza wysokiej jakości enzymy i odczynniki, z których korzysta się w diagnostyce. Blirt osiągał już przychody i zyski rzędu ok. 10 mln zł.

Kolejną transakcją, także w 2022 r. była umowa zbycia Curiosity Diagnostics (technologia PCR) przez Scope Fluidics spółce Bio-Rad Laboratories. Wartość tej transakcji opiewała na 100 mln USD plus płatności warunkowe na łączną kwotę 70 mln USD.

Z drugiej strony, tak różne wyceny osiągane na rynku przejęć, pokazują jak trudne jest określenie wielkości przyszłych transakcji, w tym spodziewanej transakcji w przypadku Urteste. Rozpiętość ostatecznych wycen jest bardzo duża. Według badań przeprowadzonych przez analityków DM BOŚ, referencyjne, już przeprowadzone, transakcje zaczynają się od 12 mln USD a kończą na miliardach.

Transakcje M&A na rynku IVD, które zostały uznane przez analityków DM BOŚ za referencyjne dla Urteste

Transakcje referencyjne Urteste


W tym kontekście analitycy BOŚ określają Urteste jako spółkę na wczesnym etapie rozwoju. W związku z tym spodziewają się transakcji „w niższym przedziale wyceny”. Jednak jednocześnie podkreślają, że wycena powinna znacząco rosnąć wraz z postępem badań klinicznych prowadzonych przez Urteste.

„Przy relatywnie wysokiej czułości i swoistości testów, spółka (Urteste – przy. red.) powinna być wyceniana w wyższych przedziałach cenowych. Jednak droga do udowodnienia jakości testów jest długa” - napisano w raporcie DM BOŚ.

Trwa oferta publiczna akcji Urteste

Oferta publiczna akcji Urteste już się rozpoczęła. Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych potrwają do 4 maja.

Za przeprowadzenie zapisów i oferty dotyczącej Urteste odpowiedzialny jest Dom Maklerski BOŚ, a szczegóły dotyczące tych procesów dostępne są na stronach internetowych:

W ramach oferty, 10% akcji zostanie przeznaczone dla inwestorów indywidualnych.

Przydział akcji ma nastąpić 9 maja, a dopuszczenie do obrotu na głównym rynku GPW ma nastąpić po ok. 3 tygodniach od przydziału akcji. Giełda Papierów Wartościowych podejmie uchwałę w sprawie przeniesienia notowań Urteste na główny parkiet i ogłosi konkretną datę zmiany rynku. Po zmianie, Urteste będzie nadal notowane pod skróconą nazwą „URTESTE” i tickerem „URT”.
 

Harmonogram oferty akcji Urteste

TerminCzynność
11 kwietnia - 4 maja Zapisy na Akcje Serii E w transzy inwestorów detalicznych
11 kwietnia - 4 maja Zapisy na akcje oferowane w transzy dużych inwestorów
9 maja 2023 r.Przydział akcji oferowanych
Około 3 tygodnie od przydziału Akcji OferowanychPrzewidywany termin dopuszczenia do obrotu oraz rozpoczęcia notowań akcji istniejących i praw do akcji na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW

Zobacz także: Debiuty w 2023 r., artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów
 

---

Wszystkie treści zawarte w artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na ich podstawie podejmowane są na wyłączną odpowiedzialność Użytkownika Serwisu.</small></p>

Zawarte w artykule dane, opracowania, informacje, analizy zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, są tylko i wyłącznie subiektywnymi opiniami autorów i nie są rekomendacjami zawarcia transakcji w rozumieniu § 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców m. in. nie opierają się na żadnej metodzie wyceny walorów oraz nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają bezpośrednich zaleceń podjęcia określonych działań inwestycyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu art.76 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z powyższym autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w artykule albowiem nie jest intencją Usługodawcy dokonywanie bezpośrednich porad inwestycyjnych.</small></p>

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.