Dywidendy 2021: 9 spółek, których dywidenda może być wysoka
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
15 mar 2021, 06:30

Sezon dywidendowy zaczynamy z przytupem. 9 spółek, których dywidendy mogą być naprawdę duże

Czas zacząć sezon dywidendowy. Już pierwsze 16 spółek zapowiedziało wypłatę dywidendy, a kilka kolejnych także przymierza się do wydania rekomendacji na ten rok.

Zebraliśmy w jednym miejscu rekomendacje wypłat dywidendy oraz zapowiedzi zarządów dotyczących planów podziału zysków. Wśród spółek, które chcą dzielić się gotówką z akcjonariuszami są takie, których wypłata jest wyjątkowo wysoka w porównaniu do ich kursu akcji: ich stopa dywidendy przekracza 5%, a w przypadku niektórych – nawet 10%.

9 spółek z wysoką stopą dywidendy

Wyjątkowo dużą dywidendę z zysku za 2020 r. wypłaci OPTeam #OPT. Spółka już w grudniu podzieliła się z akcjonariuszami zaliczką na poczet dywidendy wynoszącą aż 14,98 zł, czyli niewiele mniej niż wynosił jej średni kurs w zeszłym tygodniu. W czwartek wieczorem zarząd podał pełną rekomendację dywidendy i, do już wypłaconych 14,98 zł, dorzucił kolejne 12 zł na akcję. Tym samym stopa dywidendy (uwzględniając tylko drugą, zapowiedzianą część wypłaty) wynosi obecnie ok. 55% i to licząc już po gwałtownym wzroście kursu na piątkowej sesji.

Bardzo duże wypłaty w stosunku do kursu akcji zapowiedziały też spółki Stalexport Autostrady #STX oraz XTB DM #XTB. Stopy dywidendy w obu przypadkach przekraczają 10%. Stalexport wypłaci 0,64 zł na akcję i będzie to najwyższa dywidenda w historii spółki. Stopa dywidendy wynosi obecnie ok. 16%. Także XTB wypłaci rekordową dywidendę w wysokości 1,79 zł na akcję. Obie spółki dzielą się zyskiem regularnie od 4 lat.

Zobacz także: 10 spółek, które mają szansę powrócić do wypłaty dywidend, po rocznej przerwie przez COVID 

Wysoką dywidendę, 10 zł na akcję zapowiedział Dom Development #DOM. Warto zauważyć, że spółka ma bardzo długą historię regularnych wypłat zysków i stara się zwiększać z roku na rok wartość dywidendy. Stopa dywidendy przy aktualnym kursie wynosi 7,7%.

Dywidendę ze stopą dywidendy powyżej 5% zapowiedziały też spółki AC #ACG, Ropczyce #RPC, Asseco BS #ABS oraz Arctic Paper #ATC. Dodatkowo prezes Budimexu #BDX także zapowiedział, że w tym roku dywidenda może być wysoka i może sięgnąć 17-18 zł na akcję.

„Nie ma technicznych przeszkód, żeby wypłacić dywidendę prawie w 100 proc., czy nawet w 100 proc. za zeszły rok. Żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte i nie ma rekomendacji, ale Budimex jest spółką dywidendową i chciałby taką tendencję zachować. Mamy też niepodzielony zysk z roku 2019, więc nawet ten zysk mógłby trafić do akcjonariuszy - to by dało ok. 17-18 zł dywidendy na akcję, czyli 6-proc. stopę dywidendy" - powiedział prezes Dariusz Blocher, cytowany przez agencję PAP.

Aktualizacja: W poniedziałek, 15 marca zarząd Budimex-u wydał rekomendację wypłaty dywidendy na poziomie 16,70 zł na akcję.

Zobacz także: Zarząd Budimeksu rekomenduje 16,70 zł dywidendy na akcję

Zapowiedzi wypłat dywidendy w 2021 r.

Oprócz powyższych spółek, jeszcze 7 pozostałych podało rekomendację wypłaty dywidendy. Wszystkie zebraliśmy w tabeli poniżej i obliczyliśmy aktualną stopę dywidendy. Ponadto, część spółek nie podała jeszcze konkretnych rekomendacji wypłaty dywidendy, ale także ich zarządy zakomunikowały chęć dzielenia się zyskiem:

Alumetal zapowiedział wypłatę minimum 70% zysku netto. Orlen umieścił w strategii spółki wypłatę minimum 3,50 zł na akcję. Z kolei zarząd Mercator Medical zapowiedział przeznaczenie ok. 35% skonsolidowanego zysku netto na wypłatę albo skup akcji własnych. Kęty podkreśliły dalszą chęć regularnych wypłat z przedziału 60-100% zysku netto. Voxel zamierza wypłacać nie mniej niż 50% jednostkowego zysku netto i nie mniej niż 25% kwoty funduszu dywidendowego, a Unimot minimum 30% zysku.
 

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyUwagi
OPTeam (OPM)12,00 zł15.04.202155,0%Zaliczka na poczet dywidendy 14,98 zł
Stalexport Autostrady (STX)0,64 zł7.04.202116,2% 
XTB DM (XTB)1,79 zł19.04.202110,5% 
Dom Development (DOM)10,00 zł17.06.20217,7% 
AC (ACG)2,20 zł 5,7% 
Budimex (BDX)16,70 zł 5,3%Zapowiedź, bez rekomendacji
ZM Ropczyce (RPC)1,60 zł8.04.20215,4% 
Asseco BS (ABS)2,00 zł 5,2% 
Arctic Paper (ATC)0,30 zł 5,0% 
Suwary (SUW)1,25 zł9.04.20214,5%Wypłata w dwóch ratach
Wawel (WWL)25,00 zł6.04.20214,2% 
Apator (APT)0,75 zł 3,1% ( z zaliczką: 4,9%)Była zaliczka 0,45 zł
Venture INC ASI (VTI)0,07 zł26.04.20212,9% 
Asseco SE (ASE)1,00 zł 2,5% 
UniCredit (UCG)0,12 EUR15.04.20211,3% 
Sescom (SES)0,40 zł 1,0% 


To nie koniec. Codziennie pojawiają się nowe rekomendacje zarządów. Będziemy je zbierać i uzupełniać powyższe zestawienie.

Zobacz także: Dywidendy, artykuły, zestawienia wypłat zysków w Strefie Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost