9 spółek, które już ogłosiły dywidendę, w tym część z bardzo wysoką stopą dywidendy
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 lut 2023, 06:30

9 spółek, które już ogłosiły dywidendę, niektóre nawet ponad 10%

Co roku dopiero w okresie wiosenno-letnim zarządy spółek notowanych na GPW podejmują decyzje dotyczące wypłaty zysków w postaci dywidendy. Jednak już teraz, w lutym, coraz więcej spółek notowanych na warszawskiej giełdzie ogłasza swoje rekomendacje w tej kwestii. Niektóre są wysokie i przekraczają 10%.

Obecnie już 9 spółek podało kwotę dywidendy, w których wypłacie można wziąć udział. W większości przypadków został też określony dzień ich wypłaty. Ciekawostką jest to, że w przypadku trzech spółek stopa dywidendy jest bardzo wysoka, przy obecnym kursie akcji.

Wypłata dywidendy to nie tylko forma wynagrodzenia dla akcjonariuszy, ale także pozytywny sygnał dla rynku. Firmy, które regularnie wypłacają dywidendę, pokazują swoją stabilność finansową oraz zaangażowanie w zyskowne prowadzenie biznesu. Dlatego też, informacje o wypłacie dywidendy są bardzo istotne dla inwestorów, którzy szukają spółek o wysokiej jakości zarządzania oraz stabilnej sytuacji finansowej. W poniższym zestawieniu większość spółek może pochwalić się co najmniej kilkuletnim okresem wypłaty zysku. Dwie spółki wypłacają już dywidendę od ponad dekady i to regularnie rok w rok.

Zobacz także: 7 rosnących spółek dywidendowych, które niedługo mogą ogłosić dywidendę

9 spółek, w których wypłacie dywidendy już można wziąć udział

Coraz więcej spółek rekomenduje wypłatę dywidendy. Część już je nawet wypłaciła. Obecnie na głównym rynku GPW jest 9 spółek, których zarządy zarekomendowały konkretną kwotę do wypłaty i do tego można wciąż wziąć udział w podziale zysków.

Scope Fluidics

O dywidendzie Scope Fluidics #SCP jest głośno od dłuższego czasu. Spółka ma bowiem zapisane w statucie, że będzie wypłacać godnie ze statutem Scope Fluidics, co najmniej połowa środków uzyskanych z transakcji sprzedaży „podmiotów niepowiązanych wskutek sprzedaży akcji” ma trafiać do inwestorów. Takie wydarzenie miało miejsce w zeszłym roku. Była to sprzedaż do Bio-Rad Laboratories Inc. spółki Curiosity Diagnostics, która rozwija PCR|ONE.

Inwestorzy mają otrzymać 85,57 zł na akcję. Co przekłada się na wysoką stopę dywidendy w wysokości 30,13% obliczoną przy kursie z końca piątkowej sesji.

Zobacz także: Gigantyczna dywidenda od Scope Fluidics potwierdzona. Stopa dywidendy wyniesie ponad 30%

Cognor Holding

Zarząd Cognor Holding #COG poinformował o szacunkowych wynikach za rok 2022. Zysk netto szacowany jest na 602,4 mln zł. Na tej podstawie zarząd zamierza zarekomendować wypłatę dywidendy w wysokości 1,23 zł na akcję, pod warunkiem, że faktyczne wyniki finansowe za poprzedni rok nie będą znacząco odbiegać od podanych szacunków.

Rok temu Cognor Holding wypłacił dużo mniejszą dywidendę, zaledwie 0,15 zł na akcję. Proponowana kwota wypłaty w tym roku w wysokości 1,23 zł na akcję, mimo że jest znacząca, stanowi mniej niż połowę szacowanego zysku netto za rok 2022.

W porównaniu do aktualnego kursu akcji, mimo dużych wzrostów, stopa dywidendy wciąż jest znacząca i wynosi aż 16%.

Arctic Paper

Bardzo wysoką stopę dywidendy ma obecnie Arctic Paper #ATC i wynosi 13%. Inwestorzy otrzymać mają część zysku za 2022 r. w wysokości 2,70 zł na akcję. Dla porównania w poprzednich latach wysokość dywidendy nie przekraczała 0,40 zł. Tak duża wypłata jest możliwa dzięki dobrym wynikom wynikom: zysk netto i EBITDA wzrosły kilkukrotnie.

UniCredit

Rada dyrektorów UniCredit #UCG także rekomenduje wypłatę dywidendy. Ma być w wysokości 0,9872 EUR na jedną akcję. Ponadto proponuje skup akcji własnych do wartości 3,3 mld EUR.

Nie podano propozycji dat dywidendy i wypłaty. Zapewne zostaną ustalone przed walnym zgromadzeniem, które odbędzie się 31 marca.

Orange Polska

Orange Polska #OPL także rekomenduje wypłatę wyższej dywidendy niż rok wcześniej. Zarząd rekomenduje przekazanie inwestorom 0,35 zł na akcję, w porównaniu do poprzedniego roku jest to wzrost o 40% z kwoty 0,25 zł na akcję. Nie jest to najwyższa dywidenda w historii wypłat, ale stopa dywidendy jest wysoka i wynosi 5,15%.

Co ciekawe, wypłata na poziomie 0,35 zł na akcję będzie traktowana przez zarząd jako bazowy poziom dla przyszłych wypłat.

Atlanta Poland

Walne zgromadzenie Atlanta Poland, spółki regularnie wypłacającej dywidendy od 2014 roku (z wyjątkiem 2018 roku), podjęło uchwałę o podziale zysku za rok obrotowy 2022/2023. Inwestorzy otrzymają 30% zysku netto, czyli 0,38 zł na akcję. Wypłata środków jest zaplanowana na kwiecień, a stopa dywidendy przy aktualnym kursie wynosi 4,10%.

Asseco SEE, iFirma oraz Synektik

Dywidendy ze stopą dywidendy poniżej 3% wypłacą trzy spółki.

W tej grupie jest iFirma #IFI, której zarząd i rada nadzorcza rekomendują wypłatę zaliczki 0,40 zł na akcję. Przekłada się to na stopę dywidendy w wysokości 2,03%. Jest to kolejna zaliczka, tym razem za IV kwartał 2022 r. Ale stali inwestorzy otrzymali trzy zaliczki i teraz otrzymają kolejną, czyli za cały ostatni rok będą mieli znacznie wyższą dywidendę. Sumując wszystkie zaliczki za rok 2022 r. łączna ich kwota wynosi 1,15 zł, czyli 98,65% zysku netto. Tak więc dla inwestorów posiadających akcje iFirmy od dawna, stopa dywidendy jest znacząca i wynosi powyżej 5% w zależności od momentu nabycia akcji.

Następną z trójki jest Asseco SEE #ASE. Spółka zamierza wypłacić 1,46 zł dywidendy na jedną akcję. Będzie to najwyższa dywidenda w historii spółki i wpisuje się w stale rosnące wartości wypłat od 14 lat.

Z kolei walne zgromadzenie Synektik #SNT zatwierdziło wypłatę całego jednostkowego zysku netto na dywidendę w wysokości 1,45 mln zł. Dodatkowo na dywidendę trafi 3,67 mln zł z kapitału zapasowego. W sumie inwestorzy otrzymają 0,60 zł na akcję, co daje stopę dywidendy w wysokości 1,49%.

W tabeli poniżej zebraliśmy już ogłoszone wypłaty dywidendy, w których można wziąć udział. Obliczyliśmy stopę dywidendy na podstawie aktualnego kursu akcji z końca sesji w piątek 24 lutego. Należy pamiętać, że ostateczne decyzje co do podziału zysku netto i wypłaty dywidendy podejmowane są na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyDzień wypłaty dywidendyAktualna stopa dywidendyUwagi
Scope Fluidics (SCP)85,57 zł23.03.202331.03.202330,13% 
Cognor Holding (COG)1,23 zł  15,97% 
Arctic Paper (ATC)2,70 zł  12,98% 
UniCredit (UCG)0,9872 EUR  5,34% 
Orange Polska (OPL)0,35 zł20.06.20236.07.20235,15% 
Atlanta Poland (ATP)0,38 zł24.03.202317.04.20234,10% 
Asseco SEE (ASE)1,46 zł  2,95%Regularne wypłaty od 12 lat
iFirma (IFI)0,40 zł13.03.202322.03.20232,03% (pow. 5% z sumy zaliczek)Łączna kwota wypłat zaliczek za 2022 r. 1,15 zł.
Regularne wypłaty od 12 lat
Synektik (SNT)0,60 zł27.02.20239.03.20231,49% 


Zobacz także: Dywidendy, lista wypłat, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost