Fundusz ETF lokujący środki w obligacjach jest już notowany na GPW

Fundusz ETF lokujący środki w obligacjach zadebiutował w poniedziałek na GPW

Na warszawskim parkiecie od wczoraj notowany jest pierwszy niskokosztowy fundusz umożliwiający inwestowanie w polskie papiery dłużne.

Wczoraj na głównym rynku GPW debiutował BETA ETF TBSP Portfelowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (FIZ) zarządzany przez AgioFunds TFI. Jest to pierwszy na polskim parkiecie fundusz oparty o indeks obligacji.

 

Pierwszy ETF obligacyjny na GPW

BETA ETF TBSP Portfelowy to 9 fundusz z rodziny BETA Securities, ale pierwszy, który nie jest oparty o rynek akcji, a obligacji. Jego celem jest odwzorowywanie zmiany wartości indeksu odniesienia – TBSP. Cel ten jest realizowany poprzez stosowanie fizycznej (min. 75%) oraz syntetycznej replikacji aktualnej struktury indeksu odniesienia, przy czym udział fizycznej replikacji portfela.

TBSP jest indeksem dochodowym. Uwzględnia zmiany kursów obligacji, wartości narosłych odsetek oraz dochody z reinwestycji kuponów odsetkowych. W indeksie zgrupowane są denominowane w złotych obligacje zerokuponowe oraz obligacje o oprocentowaniu stałym. Wskaźnik jest liczony na podstawie kursów ustalanych podczas sesji fixingowych przeprowadzanych na rynku Treasury BondSpot Poland.

Zyski są reinwestowane przez fundusz, co ma zwiększać jego wycenę. Spread jest 4 razy niższy, niż na obligacjach skarbowych. Opłata za zarządzanie wynosi 0,1% w pierwszym roku notowań. Prowizje za zakup są ustalane indywidualnie przez biura maklerskie.

Firma BETA Securities chwali się, że TBSP historycznie realnie dał możliwość pokonania inflacji, jest niezależny od rynku akcji oraz osiąga dobre rezultaty w grupie aktywnych funduszy.

Fundusz BETA ETF TBSP Portfelowy FIZ wyemitował 27 429 tytułów uczestnictwa serii A, po cenie emisyjnej 192,83 zł. Przyjmowanie zapisów na certyfikaty serii B rozpoczęło się wraz z pierwszym dniem obrotu. Oferującym certyfikaty i animatorem jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, a organizatorem emisji ETF jest AgioFunds TFI.

Zobacz także: Sprzedaż obligacji skarbowych w 2021 roku była rekordowa. Polacy wolą bezpieczne inwestowanie nawet mimo wysokiej inflacji

Potencjał na 100 mln zł aktywów

Czy debiut ETF TBSP był udany? Podczas pierwszej sesji dokonano 59 transakcji, było 388 000 zł obrotu. Debiut ETF-a skomentował dla Strefy Inwestorów Robert Sochacki, prezes BETA Securities: „Dobrze oceniamy ten debiut, choć obroty debiutantów bywały wyższe. Podobnie jest w liczbą transakcji. Po pierwszym dniu notowań mamy też pierwszą kreację, czyli dostaliśmy pierwszy zapis na certyfikaty funduszu na rynku pierwotnym. Ten fundusz ma potencjał na wysokie aktywa, więc mamy wobec niego poważne oczekiwania. Chcielibyśmy zobaczyć aktywa przekraczające 100 mln PLN, żeby TER funduszu spadł bliżej 0,4%”.

W 2021 roku łączna liczba transakcji na rynku ETF na GPW wyniosła 103,5 tys., wobec 117,6 tys. w 2020 roku. W grudniu 2021 liczba transakcji na rynku ETF na GPW spadła do 9 055 z 12 708 transakcji w listopadzie. Napływy do ETF-ów sięgnęły 6,1 mln zł wobec 10 mln zł w listopadzie.

Zobacz także: Ruszył program Mieszkanie bez wkładu własnego, którym Nowy Ład może wesprzeć rynek nieruchomości w 2022 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost