Wyższy podatek PCC dla „hurtowego zakupu mieszkań” i zwolnienie gdy kupujemy pierwsze mieszkanie
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
05 cze 2023, 08:00

Wyższy podatek PCC dla „hurtowego zakupu mieszkań” i zwolnienie przy zakupie pierwszego mieszkania

Kupujący mieszkanie zostaną zwolnieni z podatku od czynności cywilno-prawnych w przypadku zakupu pierwszego mieszkania. Wyższy podatek ma objąć natomiast zakup co najmniej 6 lokali mieszkalnych w jednej inwestycji.

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilno-prawnych. Zwolnione z niego mają być osoby, które będą kupować pierwsze mieszkania. Podatek PCC, w wysokości 6% zapłacą osoby, które chcą nabyć co najmniej 6 lokali jednocześnie.
 

Zobacz także: Rząd przyjął projekt programu „Pierwsze mieszkanie” zapewniający kredyt hipoteczny na 2%

Zmiany w ustawie o PCC

Sejm przegłosował zmiany w ustawie o PCC. Jednocześnie, ze zniesieniem podatku na zakup pierwszego mieszkania, w życie wejdzie 6% podatek od hurtowego zakupu mieszkań, od 6 lokali w górę.
 


Według zmian, jeśli kupujący w jednej inwestycji będzie kupował co najmniej 6 lokali mieszkalnych, stanowiąca zarówno odrębne nieruchomości, jak i kilku. Lub nabył wcześniej 5 mieszkań albo udziałów, stawka podatku wyniesie 6%.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uważa, że zmiana ta bardzo pomoże, zwłaszcza młodym osobom, które posiadają mniejsze możliwości finansowe.

Według obecnego zapisu, umowa sprzedaży lokalu na rynku wtórnym, wymaga opłacenia 2% podatku, czyli jeśli nieruchomości jest warta 500 tys. zł, to danina wynosi 10 tys. zł.

Zobacz także: Deweloperzy w kwietniu rozpoczęli o jedną trzecią mniej budów mieszkań niż przed rokiem

Zakup pierwszego mieszkania

Zniesienie podatku to kolejna ulga dla osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Przypomnijmy, że od lipca br. w życie ma wejść zapowiadany przez rządzących program Pierwsze mieszkanie. Projekt składa się z dwóch filarów, jednym z nich jest Bezpieczny kredyt, czyli system dopłat do zaciąganej hipoteki w przypadku zakupu pierwszego lokalu. Kredyt nie będzie mógł być wyższy niż 500 tys. zł (singiel) lub 600 tys. zł (małżeństwo lub samotny rodzic). Dopłata do rat będzie przysługiwała kredytobiorcy przez 10 lat, a oprocentowanie wyniesie w tym czasie 2% + marża banku, który udzieli kredytu. Drugim jest Konto mieszkaniowe, które pomoże oszczędzić fundusze na zakup pierwszego mieszkania. Warunkiem prowadzenia konta, są regularne wpłaty na konto (minimum 500 zł przez co najmniej 11 miesięcy w roku). Premia z oszczędności będzie równa wskaźnikowi inflacji w danym roku lub wskaźnikowi wartości 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania. Dodatkowo warto tu wspomnieć, że oszczędności będą zwolnione z tzw. podatku Belki oraz będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku. Projekt w całości skierowany jest do osób do 45 roku życia.

Na ten moment chęć udziału w programie wyraziły dwa banki, jednym z nich jest Bank Pekao, co potwierdził prezes banku, Leszek Skiba.

„Robimy wszystko, aby zacząć od samego początku lipca, tak więc zaoferujemy ten kredyt. Myślę, że zainteresowanie będzie duże, ale wszystko zależy od puli udostępnionej przez Bank Gospodarstwa Krajowego” – powiedział Leszek Skiba, prezes Pekao.

Z kolei w połowie maja wiceprezes PKO BP zapowiedział, że bank z dniem 3 lipca br. będzie gotów i ruszy z ofertą kredytów w ramach programu Bezpieczny kredyt.

„PKO BP od lipca przystąpi do rządowego programu mieszkaniowego” – poinformował Dariusz Szwed, wiceprezes PKO BP.

Zobacz także: Trwa ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Dynamiczny wzrost to jednak efekt niskiej bazy, wskazuje raport AMRON-SARFiN

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.