Brak testów na COVID-19 wpłynie negatywnie na wyniki finansowe spółki Voxel – szacunki analityków
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
16 mar 2023, 10:40

Brak testów na COVID-19 wpłynie negatywnie na wyniki finansowe spółki Voxel – szacują analitycy

Analitycy z DM BOŚ obniżają swoje oczekiwania dotyczące Voxel. Brak pozytywnych katalizatorów w krótkim okresie oraz przewidywane pogorszenie wyników w IV kwartale 2022 r. powodują obniżenie rekomendacji z KUPUJ do TRZYMAJ.

Od ostatniego pełnego raportu aktualizującego zalecającego kupno akcji (4 listopada) kurs Voxel wzrósł o 21%, zbliżając się do ceny docelowej na poziomie 47,7 zł. Jednak od początku tego roku, spółka znajduje się w trendzie bocznym, oscylując wokół obecnej ceny 43,2 zł/akcję.

Notowania Voxel

VOXEL WYKRES

Zobacz także: Podsumowanie skuteczności rekomendacji – jak sprawdziły się przewidywania analityków z 3 kwartału 2022 roku

Liczba wykonywanych badań wciąż wzrasta

Analitycy szacują, że Voxel utrzymał wzrostowy trend liczby wykonywanych badań. Zgodnie z ich prognozami w 4 kwartale liczba ta wzrosła do 82 tys., co oznacza 12% wzrost r/r oraz 6% wzrost w stosunku do najlepszego dotąd kwartału w historii spółki, jakim był 3 kwartał 2022 r. Analitycy dalej przewidują utrzymanie się rosnącego popytu na badania rezonansu magnetycznego (MR), pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) i tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów (SPECT). Z tego powodu wzrost liczby badań dalej jest możliwy, mimo realizowania przez spółkę strategii odejścia od wykonywania badań tomografii komputerowej (TK). Prognozowana liczba wszystkich badań wykonanych w 2022 r. wynosi 374 tys. i stanowi mocny 36% wzrost r/r.

Wzrost wynagrodzeń presją na wyniki spółki

Dzięki rozwojowi podstawowej działalności, analitycy przewidują wzrost przychodów jednostkowych Voxel do 66 mln zł (+36% r/r). Jednak, ze względu na brak testowania w kierunku COVID-19, na poziomie skonsolidowanych przychodów spółka zdaniem analityków osiągnie 117 mln zł, co oznacza 9% spadek r/r.  

Analitycy prognozują również odpisy wynikających z utraty ważności testów na COVID-19. Zgodnie z szacunkami mogą one wynieść 4 mln zł, jednak ich finalna wysokość zależeć będzie przede wszystkim od daty ważności testów, wobec tego odpisy mogą pojawić się również w 1 kwartale 2023 r.

Efekt braku testów na SARS-CoV-2 dodatkowo wzmocnią na poziomie EBIT rosnące koszty związane przede wszystkim z mocnym wzrostem wynagrodzenia personelu medycznego. Podwyżki pojawiły się właśnie w 4 kwartale 2022 r.

Finalnie, szacowana wysokość EBIT za 4Q22 wynosi 14 mln zł (-59% r/r i -40% q/q). Prognozowany zysk netto wynosi 8 mln zł (-66% r/r). W całym roku, zdaniem analityków, Voxel osiągnął 392 mln zł przychodów (-11% r/r), EBIT w wysokości 63,1 mln zł (-36% r/r) oraz zysk netto na poziomie 40,3 mln zł (-43% r/r).

Raport spółki z całorocznym sprawozdaniem finansowym zostanie opublikowany 28.03.2023 r.

Voxel - prognozowane wyniki za 4q22
Źródło: DM BOŚ 

Zobacz także: Scope Fluidics chce być platformą do generowania innowacyjnych rozwiązań i komercjalizować je na etapie walidacji rynkowej

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.