PCC Exol skupia się na kluczowych inwestycjach i planuje mocniejsze wejście na rynki zagraniczne
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
31 maj 2023, 13:00

PCC Exol skupia się na kluczowych inwestycjach i planuje mocniejsze wejście na rynki zagraniczne

Lider rynku surfaktantów, spółka PCC Exol zaprezentowała wyniki za I kw. 2023 r., osiągając czwarty najwyższy zysk EBITDA w historii. W planach grupy są ważne inwestycje oraz mocniejsze wejście na rynki zagraniczne.

PCC Exol to spółka będąca liderem rynku surfaktantów na wschodnią i środkowo-wschodnią Europę. Grupa posiada szeroką ofertę surfaktantów anionowych, niejonowych, amfoterycznych oraz specjalistycznych formulacji przemysłowych. Spółka koncentruje się na produkcji oraz sprzedaży środków powierzchniowo-czynnych dla wielu branż, takich jak chemia gospodarcza i przemysłowa, włókiennicza, ale również przemysł tworzyw sztucznych, czyszczenie przemysłowe, czy obróbka metalu.

Zobacz także: „Osiągnęliśmy czwarty najwyższy kwartalny zysk EBITDA w naszej historii” - relacja czatu z wiceprezesem zarządu PCC Exol

Wyniki za pierwszy kwartał i perspektywy na kolejne miesiące

Grupa PCC Exol przedstawiła wyniki za I kw. 2023 r. W porównaniu do historycznych maksimów wyniki są niższe, ale biorąc pod uwagę wymagający okres, to spółka wypracowała czwarty najwyższy zysk EBITDA w historii.

„Okres ten zamykamy zyskiem EBITDA na poziomie niemal 33 mln zł oraz zyskiem netto w kwocie ponad 20 mln zł. W sprawozdaniach wyniki te porównujemy z analogicznym kwartałem rok wcześniej. Początek 2022 roku był dla nas absolutnie rekordowy. Stąd obecne wyniki mogą wydawać się niskie, ale tylko w porównaniu do wspomnianych historycznych maksimów. Obiektywnie zysk EBITDA z pierwszego kwartału 2023 roku przewyższa wynik ostatniego kwartału 2022. Jest też lepszy od wszystkich kwartalnych wyników sprzed 2022 roku” – powiedział wiceprezes zarządu PCC Exol, Rafał Zdon.

Prawie 50% spadek zysku EBITDA względem analogicznego okresu w 2022 r. jest efektem bardzo pozytywnych trendów, które spółka obserwowała w tamtym czasie. Obecnie rynek się zmienił, a popyt spadł i powstała na rynku nadpodaż surfaktanów.

„(...) Rezultaty z początku 2022 roku były historycznie rekordowe i wynikały z kumulacji bardzo pozytywnych wówczas trendów rynkowych. Końcówka 2022 roku i pierwszy kwartał 2023 to już zupełnie odmienne realia. Obniżył się popyt ze strony odbiorców, a na rynku mamy nadpodaż surfaktanów. Można było tego oczekiwać, o czym informowaliśmy już w raporcie rocznym za 2022 rok” – tłumaczy wiceprezes Zdon.

Z obniżeniem popytu nie zmaga się tylko PCC Exol, ponieważ jest to problem na skalę europejską. Jak wyjaśnia Rafał Zdon, przyczyn należy szukać już na początku 2022 r., kiedy wstrząsnęły rynkiem informacje o problemach z dostępnością energii. To doprowadziło do sytuacji, w której firmy z branży, obawiając się problemów z dostępnością, przeprowadziły nadprogramową produkcję.

„Zmniejszony popyt na surfaktanty nie jest wyłącznie naszym problemem. Zmagają się z nim też inni europejscy producenci. Przyczyn tej sytuacji upatrywać należy w początku 2022 roku, kiedy na rynku zaczęły pojawiać się głosy o potencjalnych problemach z dostępnością energii, szczególnie w okresie zimowym. Z tego powodu europejscy odbiorcy surfaktantów zaczęli obawiać się o ich dostępność i nadbudowywali swoje zapasy. Jak wiemy, problemy z dostępnością energii na przełomie 2022/2023 jednak nie wystąpiły. Natomiast nasi odbiorcy nadal dysponują nadprogramowymi zapasami, stąd też spadek popytu” – mówi wiceprezes PCC Exol.

Grupie na ten moment ciężko jest przewidzieć, jak wynikowo będzie kształtowała się reszta trwającego roku. „Jesteśmy dopiero po publikacji wyników za pierwszy kwartał 2023. Osiągnęliśmy czwarty najwyższy kwartalny zysk EBITDA w naszej historii. Lepsze rezultaty dotąd były tylko w rekordowych trzech pierwszych kwartałach 2022. Przed nami wciąż jeszcze większa część roku a sytuacja na rynku jest nadal złożona” – powiedział Rafał Zdon.

Zobacz także: PCC Exol stawia na inwestycje i produkty wysokomarżowe w 2023 r.

Nowa linia technologiczna i produkty

PCC Exol jest w trakcie budowy drugiej linii technologicznej, w Płocku. Jak tłumaczy Rafał Zdon, koniec budowy przewidziany jest na przyszły rok. „Przewidywany termin zakończenia budowy tej instalacji to rok 2024. Postaramy się zakończyć tę inwestycję jak najszybciej”.

Spółka skupia się również na inwestycji w Brzegu Dolnym. To właśnie te dwie lokalizacje są obecnie kluczowe z perspektywy rozwoju.

„Póki co skupiamy się na realizacji inwestycji w Płocku i wraz z PCC Rokita w Brzegu Dolnym. Są to kluczowe projekty z perspektywy rozwoju Grupy. Chcemy je prowadzić rzetelnie i z właściwą ostrożnością Oczywiście na bieżąco realizujemy też wszelkie niezbędne modernizacje i mniejsze inwestycje, które wspierają poprawę efektywności naszych instalacji” – wyjaśnia.

Grupa rozwija równolegle całą ofertę. „Przykładowo w minionym kwartale wprowadziliśmy kilka nowych produktów dedykowanych do branży farb i lakierów. Rozszerzyliśmy też ofertę kierowaną do branży tekstylnej, agrochemikaliów i wydobywczej. Do regularnej sprzedaży trafił również nasz nowy surfaktant, dedykowany do stosowania w preparatach do mycia i pielęgnacji włosów” – wyjaśnia wiceprezes PCC Exol.

PCC Exol zauważył również wzrost zapytań ofertowych składanych przez portal produktowy Grupy PCC. „Obecnie Portal generuje ponad pół miliona wejść miesięczne. Na początku 2022 było to „tylko” 200 tys., zatem wzrost jest bardzo szybki.” – tłumaczy Zdon.

W najbliższym czasie grupa chce zakończyć prowadzone inwestycje, dostarczyć produkty do zwiększonej liczby zróżnicowanych branż oraz jeszcze mocniej wejść na rynki zagraniczne.

„Chcemy dostarczać produkty specjalistyczne do jeszcze większej liczby zróżnicowanych branż. Równocześnie mocniej wchodzimy na rynki zagraniczne. Takimi działaniami chcemy przyczynić się do poprawy stabilności i konkurencyjności całej Grupy.” – powiedział wiceprezes Rafał Zdon.

Polityka dywidendowa

Spółka nie ma jasno określonej polityki dywidendowej, wszystkie decyzje zarząd podejmuje zgodnie z potrzebami spółki oraz sytuacją rynkową. Ostateczna wysokość wypłacanej dywidendy określana jest przez akcjonariuszy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że PCC Exol nieprzerwanie wypłaca dywidendę od 2012 r.

„PCC EXOL nie ma określonej jako takiej polityki dywidendowej. Rekomendacje Zarządu dot. podziału zysku zawsze poparte są analizą aktualnych potrzeb spółki, czy sytuacją rynkową. Natomiast ostateczna decyzja o wypłacie i wysokości dywidendy pozostaje w gestii akcjonariuszy. Chciałbym natomiast zwrócić Państwa uwagę na fakt, że od 2012 roku PCC EXOL rokrocznie wypłaca dywidendę” – mówi Rafał Zdon.

Zgodnie z rekomendacją, PCC Exol przeznaczył na dywidendę z zysku za 2022 r. łącznie 17,4 mln zł (0,10 zł za akcję). Pozostała część zysku netto, w kwocie 98,7 mln zł trafiła na kapitał zapasowy. Wypłata nastąpiła w maju br.

pcc exol dywidendy

Zobacz także: PCC Exol wypłaci 0,10 zł dywidendy na akcję za '22

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.