Nowy produkt ETC na fizyczne złoto debiutuje na GPW. Nowa era inwestycji
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
30 sie 2023, 13:04

ETC na fizyczne złoto debiutuje na GPW. To pierwszy tego typu produkt inwestycyjny na warszawskiej giełdzie

30 sierpnia, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) witając inwestorów po wakacyjnej przerwie, wprowadziła do obrotu nowy produkt inwestycyjny. Tym razem na świeczniku staje Exchange Traded Commodities (ETC), a pierwszym produktem tego typu jest europejski instrument na fizyczne złoto, oferujący ekspozycję na ten cenny kruszec pozyskiwany w sposób etyczny i przechowywany w brytyjskiej Mennicy Królewskiej.

Zobacz także: Nowe akcje na GPW: Biedronka i Zara dołączają do grona spółek na rynku GlobalConnect

Europejska platforma ETF - HANetf, w wyniku kooperacji z brytyjską Mennicą Królewską, debiutuje na GPW ze swoim pionierskim produktem: ETC na fizyczne złoto o nazwie „The Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold ETC" (RMAU). To nie tylko pierwszy instrument tego typu notowany na GPW, ale również pierwszy emitowany we współpracy z renomowaną mennicą. Warto zwrócić uwagę, że ETC to instrumenty pasywne, których działanie nawiązuje do popularnych ETF-ów, jednak kładą one nacisk na pełne fizyczne zabezpieczenie i pozyskiwanie aktywów w sposób etyczny.

„Jako GPW dążymy do tego, by umożliwić polskim inwestorom budowę pasywnego portfela inwestycyjnego dającego szeroką ekspozycję geograficzną i tematyczną przy wykorzystaniu transparentnych giełdowych produktów inwestycyjnych o relatywnie niewielkich opłatach za zarządzanie. ETC pełnią taką funkcję, uzupełniając ofertę o aktywa, na które nie można uzyskać ekspozycji za pomocą ETF-ów z uwagi na ograniczenia regulacyjne dotyczące tych funduszy. Bardzo cieszymy się, że pozyskaliśmy emitenta pierwszego na GPW instrumentu typu ETC, który na dodatek oparty jest na bardzo lubianym wśród polskich inwestorów aktywie” - podkreśla Izabela Olszewska, Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zobacz także: Warren Buffett: legenda giełdy obchodzi 93. urodziny

Walorem tego produktu jest jego pełne fizyczne zabezpieczenie. Inwestorzy w ETC na fizyczne złoto mają możliwość wymiany papierów na rzeczywiste sztabki czy monety bulionowe, stanowiące bezpośredni odpowiednik posiadanych instrumentów ETC. To unikalny atut, który wyróżnia ten produkt na tle innych instrumentów finansowych. Złoto stanowi niezwykle stabilne aktywo inwestycyjne, a w tym przypadku jest ono przechowywane w bezpiecznym skarbcu brytyjskiej Mennicy Królewskiej. To nie byle jakie złoto - są to sztabki złota London Bullion Market Association (LBMA) kategorii Good Delivery, pozyskiwane w ramach programu odpowiedzialnego pozyskiwania złota LBMA, co gwarantuje ich legalność i etyczność pochodzenia.

Zobacz także: 18 spółek zagranicznych, których akcje, według analityków, mogą wzrosnąć ponad 60%

Nik Bienkowski, współzałożyciel i współprezes zarządu HANetf powiedział: „Jesteśmy dumni, że możemy wprowadzić na polski rynek ETC na złoto. Ogromnie cieszy nas możliwość ścisłej współpracy z GPW przy wprowadzeniu pierwszego notowanego w Polsce instrumentu ETC. (...) Nasz ETC zapewnia bezpieczeństwo inwestowania w sztabki złota kategorii Good Delivery London Bullion Market Association przechowywane w jednym z najbezpieczniejszych, specjalnie w tym celu powstałych skarbców, zarządzanym przez jedną z najstarszych firm na świecie, założoną w 889 r. przez Alfreda Wielkiego”.

Warto podkreślić, że nowy ETC na złoto wpisuje się w założenia strategii ESG. Pozyskiwanie złota w sposób odpowiedzialny, częściowo z recyklingu, to element, który cieszy świadomych inwestorów. To również unikalny instrument na rynku, dający możliwość otrzymania fizycznego złota jako wyniku inwestycji. Warto też pamiętać, że cena złota jest podatna na wpływ wielu czynników, a inwestycja w ten kruszec może stanowić zarówno zabezpieczenie, jak i potencjalne źródło zysków.

Ostatecznie, debiut ETC na fizyczne złoto na GPW otwiera nowe perspektywy dla inwestorów, oferując im możliwość inwestowania w ten popularny kruszec w sposób etyczny i odpowiedzialny. Nowy instrument wpisuje się w globalne trendy zrównoważonego inwestowania oraz spełnia oczekiwania inwestorów poszukujących alternatywnych aktywów. Czy to oznacza nowy etap rozwoju rynku kapitałowego w Polsce? Czas pokaże, jakie efekty przyniesie debiut tego unikalnego ETC na rynku.

Czym jest ETC?

Instrumenty ETC są dłużnymi papierami wartościowymi, które odzwierciedlają poziomy kursów towarów i indeksów towarowych. Są one podobne do funduszy ETF (Exchange Traded Funds), charakteryzują się otwartą strukturą, niskimi kosztami, wysoką płynnością oraz przejrzystym procesem wyznaczania kursu. Kluczową różnicą jest ich struktura prawna - ETC są klasyfikowane jako instrumenty dłużne, a nie fundusze inwestycyjne. Wyróżniają się jako ciekawa alternatywa dla inwestorów, którzy dążą do ekspozycji na rynki towarowe. ETC, choć niewiele znane, oferują wiele korzyści, dzięki którym zyskują na popularności wśród różnych grup inwestorów.

 ETCETF
Rodzaj instrumentuInstrument dłużnyFundusz inwestycyjny
Objęty reżimem UCITSNIETAK
Popularne aktywa bazoweMetale szlachetneindeksy akcji i obligacji
Możliwość inwestowania na rynku towarowymTAKOgraniczona
Możliwość inwestycji przez fundusze UCITSTAKTAK

Źródło: GPW

Podobieństwa i różnice między ETC a ETF

Podobieństwa ETC do funduszy ETF są znaczące, a jedną z kluczowych zalet jest niski poziom kosztów. Oba te instrumenty charakteryzują się również wysoką płynnością, co pozwala inwestorom na szybkie i efektywne zawieranie transakcji. Jednak istniejące różnice w strukturze prawnej przekładają się na unikalne cechy ETC, w tym sposób zarządzania aktywami bazowymi.

Instrumenty ETC na pojedyncze towary oraz ETC odzwierciedlające indeksy opierają się na tzw. indeksie dochodowym (TRI), co generuje trzy główne źródła dochodu. Wartość ETC zależy od zmian cen towaru na rynku kasowym, procesu rolowania kontraktów terminowych oraz odsetek od zabezpieczenia.

Inwestycje w surowce oferują wiele korzyści, takich jak zrównoważenie portfela, zabezpieczenie przed inflacją oraz niska korelacja z tradycyjnymi aktywami. ETC pozwalają na uzyskanie tej ekspozycji w sposób wygodny i efektywny. Korzyści z inwestowania w ETC obejmują:

 • Dostępność na GPW oraz rachunkach IKE/IKZE.
 • Niskie opłaty za zarządzanie.
 • Obrót i rozrachunek na rynku regulowanym, bez bariery pośrednictwa.
 • Wysoka płynność dzięki animatorom rynku.
 • Przejrzystość i dokładna wycena.
 • Możliwość stosowania różnych typów zleceń.
 • Dodatkowa dywersyfikacja portfela poprzez surowce.

Ryzyko inwestowania w ETC

Niezależnie od atrakcyjnych cech, jakie oferują instrumenty ETC, ważne jest, aby inwestorzy mieli pełną świadomość związanych z nimi ryzyk. Inwestowanie w ETC niesie ze sobą pewne wyzwania, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.

Warto zaznaczyć, że istnieje ryzyko walutowe związane z inwestowaniem w ETC. Waluta, w jakiej notowane są ETC lub waluta kategorii papierów ETC, może różnić się od waluty kraju inwestora. Podsumowując, choć instrumenty ETC oferują wiele korzyści, to istnieją również związane z nimi ryzyka, które nie mogą być lekceważone. Przed zainwestowaniem w ETC zaleca się dokładne zapoznanie się z charakterystyką produktu oraz ewentualne skonsultowanie się z doradcą finansowym w celu zrozumienia, czy inwestycja ta jest odpowiednia dla indywidualnych celów i profilu ryzyka inwestora.

Zobacz także: Dla innowacji medycznych zrezygnował z kariery chirurga. Dzisiaj zarządza funduszem VC - Kris Siemionov, Podcast 21% rocznie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost