DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga wzrostów futures w USA po dwóch dniach spadków
Kontrakty w USA głównie rosną, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy analizują najnowsze informacje dotyczące rosyjskiej agresji wojskowej w Ukrainie i treść protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Obligacje osłabiają się, a ceny ropy rosną.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,11 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,04 proc., a na Nasdaq Comp. idą w górę o 0,24 proc.
Rosyjska inwazja wojskowa na terenach Ukrainy trwa już półtora miesiąca. Ukraińscy żołnierze odparli w środę dziewięć rosyjskich ataków w obwodzie ługańskim i donieckim na wschodzie kraju – poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina, cytując komunikat Operacji Sił Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie kontynuują ostrzały miast.
Mimo zmiany przez Rosję głównego celu działań na Ukrainie i skoncentrowaniu się na wschodniej części kraju, tam też rosyjskie siły będą się borykać z problemami niskiego morale oraz brakami w zaopatrzeniu i personelu - oceniło w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Akcje HP Inc. rosną o 12 proc. przed sesją po tym, jak Berkshire Hathaway Warrena Buffetta ujawnił, że posiada udziały w producencie sprzętu IT.
Conagra spada o 2,5 proc. przed sesją. Firma przedstawiła gorsze od oczekiwań prognozy zysków na rok fiskalny.
Levi Strauss rośnie o 2,5 proc. w handlu przedsesyjnym. Producent ubrań podał, że kwartalny zysk na akcję wyniósł 46 centów vs konsensus rynkowy 42 centy na akcję.
„Sentyment zapewnia teraz mniejszą amortyzację niż kilka tygodni temu, ale nadal bilans prawdopodobieństwa rozwoju wypadków przechyla się dla nas nieznacznie w górę w przypadku akcji” - powiedział Will Hobbs, CIO w Barclays Wealth.
W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,73 proc. i wyniósł 34.387,27 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,97 proc. i wyniósł 4.481,15 pkt. Nasdaq Composite spadł o 2,22 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.888,82 pkt.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 22,22 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,7 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,59 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,46 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,04 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,49 proc.
Shell spada o 0,5 proc. Koncern naftowy ogłosił, że odpisze od 4 do 5 mld USD wartości swoich aktywów po wycofaniu się z Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę.
Credit Suisse rośnie o 0,5 proc. po publikacji wyników finansowych w czwartek rano.
Atlantia SpA zyskuje 8 proc., do najwyższego poziomu od ponad 2 lat po informacjach agencji Bloomberg, że firma zajmująca się budową autostrad i lotnisk może stać się celem "walki" licytacyjnej pomiędzy zainteresowanymi przejęciem firmami, m.in. GIP, Brookfield, ACS, Blackstone i Benettons.
Szwedzka firma stalowa SSAB rośnie o 3 proc. po dorocznym walnym zgromadzeniu.
888 drożeje o 20 proc., najmocniej od III 2020 r. po ogłoszeniu przez firmę hazardową nowej struktury finansowania tańszej obecnie akwizycji William Hill Ltd.
Arjo AB spada o 3 proc., bowiem Danske Bank obniżył rekomendację dla akcji szwedzkiego producenta sprzętu medycznego do "trzymaj" z "kupuj" spodziewając się wyzwań w 2022 roku, gdy wysoka inflacja może powstrzymać wzrosty zysków firm.
Impax Asset Management traci 5,5 proc. po zanotowaniu spadku w II kw. aktywów, którymi zarządza. Analitycy Peel Hunt wskazują na "trudne warunki rynkowe".
Pexip spada o 15,5 proc., najmocniej od X 2021 r. po zaraportowaniu słabszych przychodów w I kw.
Dolar osłabia się o 0,05 pkt. wobec koszyka walut do 99,55 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,16 proc. do 1,0911.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,16 proc. do 123,98.
Kurs funta zwyżkuje o 0,07 proc. wobec dolara do 1,3078.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb do 2,63 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 3 pb do 2,66 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 16 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 192 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 3 pb do 0,68 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj są wyceniane po 98,55 USD za baryłkę, po wzroście o 2,29 proc., czerwcowe futures na Brent idą w górę o 2,09 proc. do 103,22 USD/b.
NAPAŚĆ ROSJI NA UKRAINĘ
Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji domaga się pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu.
Parlament Europejski chce przyspieszenia procesu uzupełniania strategicznych rezerw gazu w UE, żeby gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa miały wystarczającą jego ilość na kolejny sezon grzewczy.
Stanowisko PE, przyjęte w trybie pilnym, będzie teraz negocjowane z ministrami krajów UE (Radą). Posłowie chcą ustanowić obowiązkowy minimalny poziom 80 proc. gazu w magazynach do 1 listopada 2022 roku i 90 proc. w kolejnych latach, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i chronić Europejczyków przed ewentualnymi szokami podażowymi.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę wieczorem w wideo na Facebooku, że nowe sankcje wobec Rosji nie wystarczą, by Moskwa zaczęła poważnie myśleć o pokoju z Ukrainą. Zełenski wzywa do embarga na dostawy rosyjskiej ropy.
KOMENTARZE PO MINUTES FEDU
W protokole z marcowego spotkania bank centralny USA wskazał, że wielu członków Fed uważa, iż jedna lub więcej podwyżek stóp proc. o 50 pb ma uzasadnienie. W protokole wskazano też, że ustanowienie miesięcznego limitu dla zmniejszania sumy bilansowej Fed w wysokości 95 mld USD jest właściwe i rozpoczęcie procesu zmniejszania sumy bilansowej może się rozpocząć już na najbliższym posiedzeniu w maju.
„Wydaje się, że trwają rozmowy o możliwości podniesienia stóp o 50 punktów bazowych na następnym posiedzeniu, więc mamy nadzieję, że wiadomość zostanie dobrze przekazana z wyprzedzeniem. Spodziewam się, że zmienność na rynkach na razie pozostanie podwyższona, ponieważ inwestorzy mają teraz dużą niepewność do przetrawienia” – powiedział Brian Price, szef zarządzania inwestycjami w Commonwealth Financial Network.
„Protokół z ostatniego spotkania FOMC zawiera wyższy poziom pilności reakcji niż poprzednie, ponieważ Fed nakreślił zobowiązanie do obniżenia bilansu szybciej, niż mogli się tego spodziewać uczestnicy rynku” – powiedział Charlie Ripley, starszy strateg inwestycyjny w Allianz Investment. Kierownictwo.
Rynki oczekują, że do końca 2022 r. Fed podwyższy stopy procentowe o 225 pb, po podwyżce w marcu o 25 pb. Tak mocnego zacieśniania polityki pieniężnej w USA w ciągu jednego roku nie było od 1994 r. (PAP Biznes)
kkr/ ana/