Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Bitcoinowy problem Tesli. Przez kryptowaluty, producent aut elektrycznych, może odnotować solidne straty

Drugi kwartał roku będzie ciekawy dla lidera rynku samochodów elektrycznych. Najpierw Tesla walczyła z lockdownami w Chinach, które ograniczały pracę fabryki w Szanghaju. Teraz na tapecie jest Bitcoin.

Ostatnie spadki na Bitcoinie oznaczają, że Tesla będzie musiała wykazać znaczną stratę w kryptowalutowym portfelu. Bitcoin spadał w środę, zbliżając się do ważnego psychologicznie poziomu 20 000 USD.
 

BTC_wykres

Cena BTC wróciła do poziomu w którym Tesla kupowała Bitcoina, a Elon Musk zaczął je mocno promować

Magiczna księgowość Bitcoina

Przy obecnej wartości Tesli, która oscyluje wokół 1 biliona USD, inwestycja o wartości 1,5 mld USD wydaje się dość trywialna.

Tesla zainwestowała 1,5 mld USD w Bitcoina w styczniu 2021 roku. Bitcoin był wtedy na poziomie 30 000 USD. Po kilku wzrostach i stratach, wartość bilansowa około 42 000 BTC posiadanych przez Teslę wynosiła około 1,26 mld USD na koniec pierwszego kwartału 2022 roku.

Dziwactwo księgowości Bitcoina. Matka kryptowalut jest traktowana bardziej jak element wyposażenia, a nie jak waluta. To dobry ruch w takich momentach jak teraz kiedy cena notuje poważne spadki. Idąc tym tokiem myślenia. Firmy nie zapisują wartości Bitcoina w bilansie z kwartału na kwartał. Raportowane jest jedynie zysk lub strata ze sprzedaży, a także straty, gdy Bitcoin osiągnie wartość niższą od pierwotnie nabytej.

Tesla ogłasza spilt akcji. Analitycy szacują straty z Chin i obniżają cenę docelową

W drugim kwartale 2022 roku Tesla prawdopodobnie zanotuje stratę przed opodatkowaniem w wysokości około 360 mln USD, biorąc pod uwagę dzisiejsze notowania Bitcoina.

Inwestorzy powinni traktować to jako jednorazowe „obciążenie”, a Bitcoin prawdopodobnie nie wpłynie na wyniki drugiego kwartału. Jest to jednak tylko przypuszczenie. Nie można z góry przewidzieć, jak inwestorzy zareagują.

Obecnie Wall Street oczekuje, że Tesla zarobi w drugim kwartale około 2,10 USD na akcję, co oznacza spadek z 3,22 USD zarobionych w pierwszym kwartale 2022 roku.

Kwota 2,10 USD prawdopodobnie nie uwzględnia straty na pozycji w Bitcoinie. Szacunki są niższe o całe zamieszanie. Analitycy przewidują, że w drugim kwartale Tesla dostarczy od 250 tys. do 270 tys. pojazdów. To spadek z rekordowego poziomu 310 048 pojazdów dostarczonych w pierwszym kwartale. Szacunki dotyczące dostaw spadły i są bardzo zróżnicowane, ponieważ blokady Covid w Szanghaju ograniczyły produkcję Tesli, jak również całego chińskiego przemysłu samochodowego, w drugim kwartale.

Akcje Tesli od początku roku straciły prawie 40%.

 

TESLA_wykres

„Wśród zeszłorocznych debiutów, Creotech Instruments pozwolił zarobić najwięcej” - rozmowa z CEO Grzegorzem Broną

udostępnij: