Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Notowania Coinbase na historycznym minimum. Rentowność obligacji giełdy kryptowalut rośnie, bo rynek obawia się upadłości

Rentowności obligacji wyemitowanych przez Coinbase dynamicznie rosną. Upadek FTX uderza pośrednio w notowaną na Wall Street giełdę cryptos.


Podczas wczorajszej sesji kurs giełdy kryptowalutowej Coinbase znalazł się na najniższym w historii poziomie 40,62 USD. W 2022 roku jej wycena spadła już o -84%. Rentowności obligacji wyemitowanych przez Coinbase gwałtownie zwyżkują. To sygnały, że rynek obawia się bankructwa tej giełdy.

Notowania Coinbase na tle Nasdaq Composite – 2022 r.

notowania coin nasdaq

Źródło: TradingView

Upadłość FTX uderza pośrednio w Coinbase

Źle się dzieje z ceną akcji Coinbase. Rok temu za jedną płacono około 303 USD. Dziś kurs jest 84% niżej, a giełda jest wyceniana na ledwie 10,3 mld USD.

Równie źle dzieje się z rentownościami obligacji wyemitowanych przez Coinbase. Rentowność zapadających w 2026 roku papierów w poniedziałek wynosiła 17,4%, podczas gdy pod koniec października sięgała 12%, co oznacza, że w listopadzie cena obligacji Coinbase znacznie spadła, aż o -15%. Wartość emisji, o której mowa, to 1,43 mld USD.

Analitycy nie mają wątpliwości, że głównym czynnikiem bijącym w wycenę Coinbase i cenę jej obligacji jest głośnie bankructwo trzeciej największej na świecie krypto-giełdy FTX, która okazała się po prostu wielkim oszustwem.

TOP 5 największych giełd kryptowalutowych

top5 giełd

Źródło: coinmarketcap.com

Lecą w dół ratingi dla Coinbase. W piątek BofA Global Research obniżył rating z “kupuj” do “neutralnie”. „Nie uważamy, aby Coinbase było kolejnym FTX, jednak upadłość FTX powoduje, że wiatr zaczął mocno wiać w oczy Coinbase” – napisali.

Ratingi dla Coinbase z II połowy 2022

coinbase ratingi II połowa 2022

Źródło: FinViz.com

Coinbase ma 3,5 mld USD długu. Tymczasem w III kwartale giełda pokazała -940 mln USD operacyjnego cash flow. W III kwartale giełda poniosła 2,43 USD straty na akcję, podczas gdy przed rokiem miała 1,62 USD zysku.

Coinbase twierdzi, że na koniec września miała 6 mld USD płynnych środków. Wedle firmy FactSet, było to 5,4 mld USD. „Wierzymy, że jesteśmy przygotowani nawet na wiele lat cierpienia. Ostatnio skupiliśmy się na obniżeniu kosztów, nasz bilans jest zdrowy” – stwierdziła niedawno Alesia J. Haas, CFO Coinbase.

Wyniki finansowe Coinbase w ujęciu kwartalnym

coinbase wyniki finansowe 2022

Źródło: Barron’s

 

Duże ryzyko polityczne wisi nad akcjami giełdowych spółek – ostrzega słynny prof. Eugene Fama

Co mówią analitycy o przyszłości Coinbase

“Coinbase musi przekonać inwestorów, że jest bezpieczna, że jej kurs się ustabilizuje. Niestety, będzie to trudne wobec rosnącego sceptycyzmu co do cryptos” – uważa Edward Moya, starszy analityk platformy Oanda. „Coinbase miała bardzo małą ekspozycję na FTX, jednak poniesie pośrednie skutki tego bankructwa. Ludzie przekonują się, że nie warto trzymać tokenów i monet na giełdach, więc zaczną masowo je wypłacać. Rynek powie sprawdzam Coinbase, będzie chciał się przekonać jakie są jej prawdziwe rezerwy i prawdziwa ekspozycja na kryptowaluty” – dodał.

“Mniejsza konkurencja to dobra informacja dla Coinbase, jednak upadłość FTX podważyła zaufanie do giełd w ogóle” – zauważa Dan Dolev, analityk Mizuho Securities. „Poza tym, spadają znacznie przychody Coinbase. Zapaliła się czerwona lampka ostrzegawcza, bo Coinbase zarabia głównie na opłatach od transakcji i ma słabo zdywersyfikowane źródła przychodów” – dodał.

“Rynek kryptowalutowy przeżywa ciężkie chwile, jednak my jesteśmy przekonani, że Coinbase jest w stanie przetrwać kolejną krypto-zimę. Uważamy, że Coinbase ma mocny bilans, a w długim terminie to co się obecnie dzieje z uwagi na bankructwo FTX tak naprawdę uczyni Coinbase silniejszą” – uważa Richard Repetto, analityk Piper Sandler.

Generalnie Wall Street wciąż jest nieźle nastawiona wobec akcji Coinbase. Analitycy generalnie mówią “neutralnie”, a średnia cena docelowa wynosi 79 USD – wynika z danych FactSet. To daje potencjał do 40% zarobku z obecnego poziomu.

Bardzo ciekawe jest natomiast podejście tzw. bitcoinowych maksymalistów do problemu FTX i Coinbase. Według nich, im więcej upadłości giełd, tym lepiej, gdyż wtedy rośnie świadomość możliwości, jakie daje sam bitcoin.

Notowania Coinbase na tle BTC/USD – 12 miesięcy

notowania coinbase btc

Źródło: TradingView

Giełdą FTX rządził chaos - mówi jej nowy prezes. Jak wyglądało zarządzanie krypto-imperium

udostępnij: