Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

FTX oficjalnie ogłasza bankructwo, to Enron świata kryptowalut

Giełda FTX w ciągu mniej niż tydzień przeszła dużą zmianę - od jednej z największych platform handlu kryptowalutami do długiej listy symboli upadków w niestabilnej i nieuregulowanej branży. Świat finansów również śledził jak majątek Bankman-Fried, założyciela i dyrektora generalnego, topniał z godziny na godzinę. Ta sytuacja to serce ostatniego krachu na kryptowalutach. W piątek giełda złożyła wniosek o ochronę przed wierzycielami.

„Druga Luna". Paniczna wyprzedaż na tokenie FTX, przez niejasne finanse giełdy kryptowalutowej

Nie ma ratunku dla FTX 

Bankman-Fried zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego FTX, ale wciąż aktywnie będzie brał udział i pomagał w firmie. Na stanowisku zastąpi go John J. Ray III, weteran likwidacji, który nadzorował podobny proces w Enronie. Sytuacja jest o tyle poważna, że jak podaje Reuters, 1 mld USD został wyprowadzony w serii tajemniczych transakcji.

FTX, Alameda Research i około 130 innych powiązanych firm, które kiedyś tworzyły rozległe imperium kryptowalutowe Bankmana-Frieda, rozpoczęły dobrowolne postępowanie upadłościowe w ramach rozdziału 11 w Delaware. Alameda to fundusz hedgingowy związany z FTX i silnik handlowy stojący za oszałamiającym wzrostem i upadkiem przedsiębiorcy. „Naprawdę przykro mi, ponownie, że skończyliśmy w ten sposób", napisał Bankman-Fried w wątku na Twitterze. 

Upadłość FTX może uderzyć w wiele poważnych instytucji finansowych i uruchomić efekt domina

FTX i brakujące miliardy

Największy problem FTX to wielomiliardowa dziura między aktywami, a zobowiązaniami z wieloma funduszami, które obsługiwały klientów. Grupa spółek również ma niespłacone długi i była w trakcie wielu przejęć, zanim stanęła w obliczu kryzysu płynności w ciągu ostatnich kilku dni, który tylko przyspieszył jej upadek.

Kryptowaluty ogarnia coraz większy kryzys. Jak zabezpieczyć swój cyfrowy majątek?

Obecnie kryzys giełdy kryptowalut jest w rękach Ray`a, który był członkiem zarządu nadzorującego likwidację Enronu. „Grupa FTX ma cenne aktywa, które mogą być skutecznie administrowane tylko w zorganizowanym, wspólnym procesie" - powiedział Ray w oświadczeniu. „Chcę zapewnić każdego pracownika, klienta, wierzyciela, stronę umowy, akcjonariusza, inwestora, organ rządowy i innego interesariusza, że zamierzamy przeprowadzić ten wysiłek ze starannością, przemyśleniem i przejrzystością".

Inny związek FTX z Enronem to fakt, że podobnie jak Enron ponad dekadę temu wywołał krach giełdowy i napędził falę nowych regulacji księgowych, tak kryzys FTX dostarczył stos ciał przed obliczę organów regulacyjnych, które na pewno wprowadzą twardą kontrolę i ostre regulacje. 

Cała sprawa napędza kolejne spadki na Bitcoinie, który w ciągu tygodnia spadł 20% w okolice 16 800 USD.

 

FTX uderza w zaufanie do branży krypto

Sytuacja w FTX rozwijała się nader dynamicznie. W ostatni weekend pojawiły się spekulacje o poważnych stratach funduszu Alameda, który był odpowiedzialny za emitowanie tokena giełdowego FTT. Klienci jeszcze nie wycofywali masowo środków do momentu jak była nadzieja na ratunek ze strony Binance. Jeszcze w czwartek Bankman-Fried powiedział, że szuka partnerów, które pomogą podnieść płynność FTX. Kiedy na horyzoncie już nie było żadnych nadziei - wtedy rozpoczął się wyścig wycofywania środków. 

Sytuacja w FTX uderza w zaufanie do branży krypto. Rok temu cena Bitcoina oscylowała blisko 69 tys. USD. Obecnie BTC można kupić za ułamek tego, a kapitalizacja rynkowa cyfrowych aktywów skurczyła się z prawie 3 bln USD (listopad 2021) do 850 mld USD.

Bankman-Fried już nie jest twarzą lobbingu kryptowalutowego w Waszyngtonie. Oczekuje się, że upadek FTX spowoduje ponowną kontrolę ze strony organów regulacyjnych i ustawodawców, którzy chcą powstrzymać przemysł, który przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary Gensler nazwał „Dzikim Zachodem" finansów.

Giełdowe gwiazdy z Wall Street w tarapatach, czy czeka nas powtórka z Nifty Fifty? - Szymon Machalica, Podcast 21% rocznie jak inwestować

udostępnij: