Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Kryptowaluty to złudzenie tłumów, dobrze że Fed przekuł bańkę – uważa Charlie Munger

Kryptowaluty są niepotrzebne, nawet blockchain nie ma wielu znaczących zastosowań – mówi Charlie Munger, partner biznesowy Warrena Buffetta.


„Dobrze że Fed podnosi koszt pieniądza, bo przywraca normalność na rynku. Ktoś musi pilnować porządku, gdy wszyscy goście na przyjęciu się upili” – powiedział Charlie Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway (BRK), będąc gościem Squawk Pod.

USA nie potrzebują kryptowalutowej magii

Munger został na początek zapytany o głośny temat: krach kryptowalutowy oraz upadłość FTX. Oczywiście, powtórzył to, co mówi od kilku lat: że jest mocno przeciwko kryptowalutom, które uważa za „złudzenie tłumów”.

„Rozwój kryptowalut to nic dobrego. To są takie magiczne zabawki. Są one czymś pomiędzy piramidą finansową a zabawką, są na pewno oszustwem, służą przestępcom. Uważam, że mój kraj nie potrzebuje tego rodzaju pieniądza” – stwierdził Munger. „Przecież to jest śmieszne, że 12-latek może stworzyć swoją walutę, nazwać ją MungerCoin i odnieść sukces rynkowy” – dodał.

Munger uważa, że to, co dzieje się obecnie z kryptowalutami, to efekt „szaleństwa tłumów”. „Historia lubi się powtarzać. Widzieliśmy już szaleństwo tłumów wiele razy w historii. I po raz kolejny bańka pękła” – stwierdził wiceprezes BRK.

Munger nie jest zachwycony nawet blockchainem. „Owszem, jest to jakaś nowa technologia. Ale gdzie są jej znaczące zastosowania? Nie widać ich. Czy ludzkość potrzebuje cyfrowego złota? Mnie się wydaje, że to fizyczne, które jest użytkowane od kilku tysięcy lat, zaspokaja ludzkie potrzeby” – stwierdził.

Wartość rynku kryptowalut (mld USD)

Wartość rynku kryptowalut (mld USD)
Źródło: statista.com

 

Giełdą FTX rządził chaos - mówi jej nowy prezes. Jak wyglądało zarządzanie krypto-imperium

 

Munger chce wysokich stóp i pokoju z Chinami

Charlie Munger uważa, że Fed dobrze robi, podnosząc stopy i próbując celowo „przekłuć” bańki, które urosły na aktywach. „Obecnie rola banków centralnych zwiększyła się i dobrze. Bank centralny musi odgrywać znaczącą rolę w gospodarce, w systemie finansowym. Nie sądzę, żeby Fed obecnie naciskał hamulec zbyt mocno, ktoś musi pilnować porządku na przyjęciu, na którym niemal wszyscy są już pijani” – stwierdził.

Partner biznesowy Buffetta uważa, że rynkowi przyda się ostudzenie głów. „Popatrzmy co się działo ostatnio na akcjach. Tam także było widać mocne przewartościowanie. Tesla jest jednym z przykładów. Owszem, Elon Musk robi dobrą robotę, czyli tworzy pewną nową jakość w przemyśle samochodowym, ale na jej akcjach była mania spekulacyjna” – podkreślił wiceprezes BRK.

Munger podkreślił, że uwielbia innowacje i nowatorskie podejście do biznesu. „Jednak to nie oznacza, że wszystko mi się podoba. I że wszystko jest dobre. Popatrzmy, co stało się z giełdą kryptowalutową FTX. Tak się kończy promowanie magicznych rozwiązań, takich jak kryptowaluty” – stwierdził.

Munger wypowiedział się także na temat polityki międzynarodowej. „Podoba mi się, że prezydent USA Joe Biden stara się załagodzić konflikt z Chinami. Najlepiej, by osiągać transakcje win – win, które kończą się dla obu stron. Wtedy można liczyć na dobre, długotrwałe relacje. Mam nadzieję, że nie dojdzie do zaognienia kwestii Tajwanu, to nie byłoby dobre dla nikogo” – skonstatował.

Prognoza Goldman Sachs dla rynków akcji USA i Europy na 2023 rok. Warto stawiać na spółki defensywne i brytyjskie

udostępnij: