Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Odnawialne źródła energii biją kolejny rekord wyprzedzając gaz i węgiel w 2022 roku

Odnawialne źródła energii po raz pierwszy wyprzedziły gaz generując ponad 22% prądu w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanego przez organizację Ember Climate raportu za 2022 rok. Na popularności zyskał także węgiel, jednak jak się okazuje w znacznie mniejszym stopniu niż się tego spodziewano.


Zgodnie z przedstawionym przez organizację Ember raportem, 2022 był pierwszym w historii rokiem, kiedy energia pochodząca z wiatru i słońca wyprzedziła gaz, odpowiadając za 22,28% wygenerowanego w UE prądu.

Największy udział w miksie energetycznym niezmiennie od lat posiada hydroenergetyka i energia jądrowa (32,04%), następnie za nią plasuje się wyżej wspomniana energia z słońca i wiatru. Na trzecie miejsce w tym roku spadł gaz ziemny (19,91%), a za nim węgiel (15,99%) i pozostałe źródła energii (9,79%).

Udział źródeł energii w miksie energetycznym

miks energetyczny UE

Malejące udziały hydroenergetyki i energii jądrowej

Na wzrost udziału OZE w miksie energetycznym niewątpliwie wpływ miało zerwanie współpracy z Rosją, ale także największa od ponad 500 lat susza. W wyniku wysuszenia zbiorników wodnych znacząco ucierpiała hydroenergetyka, która odnotowała najniższe wyniki od co najmniej 2000 r.

Spadek mocy wystąpił także w energetyce jądrowej. Przyczyniły się do tego w dużej mierze przerwy w działaniu francuskich elektrowni, które wymagały konserwacji oraz ograniczenie pracy zakładów w obawie o przegrzanie chłodzących ich rzek.

Łącznie produkcja energii jądrowej i wodnej spadła o 185 TWh na godzinę, co odpowiada 7% całkowitej produkcji energii w UE w 2022 roku. Istniały obawy, że taką lukę będą musiały zapełnić paliwa kopalne, jednak w 80% pokryła ją energia z turbin wiatrowych i fotowoltaiki. Jedna szósta brakującego prądu musiała powstać przy pomocy paliw kopalnych. W odniesieniu do 2021 r. spalanie węgla wzrosło o 7%, zwiększając emisje CO2 o 3,9%.

"Europa będzie świadkiem ogromnego spadku udziału w energetyce paliw kopalnych - z jednej strony węgla, ale przede wszystkim gazu ziemnego" - oceniają analitycy. "Europa uniknęła najgorszego z kryzysu energetycznego. Wszelkie obawy o powrót węgla są już martwe. Europejska transformacja w kierunku czystej energii wychodzi z tego kryzysu silniejsza niż kiedykolwiek" - mówi Dave Jones z Ember Climatet.

Kryzys energetyczny napędził rozwój OZE. Do 2027 roku fotowoltaika będzie największym źródłem energii na świecie

Rekordowy rok dla fotowoltaiki

2022 rok był udany szczególnie dla energii słonecznej, której produkcja rosła najszybciej (wzrost o 24%). Według wyliczeń Ember pozwoliło to zaoszczędzić 10 mld euro na wydatki na gaz.

Wśród państw członkowich Unii, aż 20 państwom udało się odnotować nowe rekordy krajowe. Na szczycie listy znalazła się Holandia, której udział energii słonecznej w miksie energetycznym przekroczył 14%. Tym wynikiem wyprzedziła Grecję, która razem z Hiszpanią, Węgrami i Cyprem znalazła się w pierwszej piątce krajów UE pod względem udziału energii słonecznej w produkcji energii elektrycznej.

20 państw UE z rekordem udziału energii słonecznej w 2022 r.

20 krajów UE z rekordem udziału energii słonecznej w 2022

Unia Europejska pobiła nowy rekord w przyroście mocy z fotowoltaiki. Wśród państw z największym wzrostem znalazła się Polska

Co z tego wynika?

To dopiero początek 2023 roku, jednak UE jest na dobrej drodzę do ekspansji OZE. Ember szacuje, że produkcja energii z paliw kopalnych może spaść w tym roku o 20 procent, czyli dwukrotnie więcej niż miało to miejsce w 2020, który był pod tym względem rekordowy.

udostępnij: