Stopy procentowe pozostaną wysokie jeszcze długo, a polska waluta może dalej rosnąć - Piotr Bujak | Procent Składany
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
16 mar 2024, 12:39

Stopy procentowe pozostaną wysokie, a polska waluta może dalej się umacniać - Piotr Bujak | Procent Składany

Stopy procentowe w Polsce pozostaną wysokie przez dłuższy czas, a polska waluta ma potencjał aby dalej rosnąć zarówno względem dolara jak i euro. W rozpoczynającym się 2024 roku będziemy mieli do czynienia ze schizofrenicznym ożywieniem gospodarczym bo realna gospodarka przyspieszy, a nominalna zwolni. O aktualnej sytuacji w polskiej i światowej gospodarce, sytuacji na rynku pracy, zadłużeniu Polski, sytuacji na rynku nieruchomości i w sektorze bankowym rozmawiamy z Piotrem Bujakiem głównym ekonomistą PKO BP.     

Piotr Bujak to główny ekonomista PKO BP, który doświadczenie zawodowe zdobywał przez ponad 20 lat w kilku instytucjach finansowych. Jego zespół zwyciężył w konkursie Gazety Giełdy Parkiet na najlepsze prognozy gospodarcze za miniony 2023 roku. W najnowszym odcinku podcastu Procent Składany pytamy o jego oczekiwania na 2024 rok. Co będzie się działo w polskiej gospodarce oczekiwania względem inflacji, stóp procentowych, wzrostu gospodarczego, a także wyzwań związanych związanych z AI odnośnie rynku pracy, sytuacji na rynku nieruchomości oraz perspektyw dla polskiej waluty. Zapraszamy do wysłuchania odcinka podcastu wypełnionego konkretnymi informacjami po brzegi.  

Zobacz także: 30 lat doświadczeń w inwestowaniu na GPW i 7 lat w USA, czym różnią się te rynki - Adam Kalkusiński | Procent Składany


O czym usłyszysz w podcaście:

  • 00:02:40 Podsumowanie gospodarcze 2023 roku
  • 00:04:00 Czy kryzysy gospodarcze trwają krócej?
  • 00:08:40 Inflacja, wysokie stopy procentowe, a siła gospodarki
  • 00:12:20 Oczekiwania względem stóp procentowych w Polsce
  • 00:20:10 Schizofreniczny wzrost gospodarczy w 2024 roku czyli przyspieszenie gospodarki realnej, a spowolnienie realnej
  • 00:28:10 Zmiana władzy w Polsce i odblokowanie KPO, a Polska gospodarka
  • 00:34:00 Wybory, a hossa na akcjach banków
  • 00:43:00 Wyzwania przed sektorem bankowym
  • 00:47:50 Ceny nieruchomości w Polsce, czy jest bańka?

Pobierz podcast:

Podcast Procent Składany Piotr Bujak.mp3 (kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako")

Słuchaj podcastu w iTunes:

Podcast Procent Składany w iTunes

Słuchaj podcastu na Spotify

Słuchaj podcastu na Spotify

Słuchaj podcastu w Soundcloud:

Podcast Procent Składany na Soundcloud
 

Piotr Bujak

Główny Ekonomista i Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego od 2016 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał przez ponad 20 lat w kilku instytucjach finansowych, m.in. pełniąc funkcję głównego ekonomisty na Polskę w Nordea Markets (2011-2014) oraz starszego ekonomisty w Banku Zachodnim WBK, obecnie Santander Bank Polska (2002-2011). Wcześniej ekspert w think-tanku Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, gdzie brał udział w międzynarodowych projektach badawczych i doradczych. Odbył staże w ING Barings, BRE Banku oraz Narodowym Banku Polskim. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również szereg kursów dotyczących modelowania ekonometrycznego, prognozowania i wykorzystania metod matematycznych na rynkach finansowych (m.in. w Swiss Finance Institute w Genewie oraz w Cambridge Econometrics). Autor kilku publikacji naukowych oraz wielu artykułów o tematyce ekonomicznej. Prywatnie ojciec dwóch synów i córki. Przynajmniej raz w sezonie na meczu Falubazu i Zastalu. Zafascynowany historyczną topografią Warszawy.

Jak inwestować na rynkach zagranicznych… i dlaczego warto zacząć już TERAZ?

 
Zobacz także: Japońska giełda najmocniejsza w historii. Warren Buffet znów triumfuje

Śledź Strefę Inwestorów w Google News