Bitcoin jest w tym roku najsłabszą walutą świata | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 wrz 2018, 10:45

Bitcoin jest w tym roku najsłabszą walutą świata

Tylko dwie waluty na świecie zachowują się w tym roku równie słabo, co Bitcoin. A raczej zachowywały, bo jedna z nich już nie istnieje - zeżarła ją hiperinflacja.

Bitcoin wyceniany w dolarze amerykańskim stracił w tym roku na wartości już 56% (stan na dzień 19 września). Gdy strzelały korki od szampanów, Bitcoin chodził po 13 412 USD, potem wspiął się na historyczny szczyt (okolice 17 135 USD), po czym spadł z niego na łeb, na szyję.

Kurs BTC/USD w 2018 roku

btcusd
 

Bitcoin najbardziej traci na wartości w stosunku do... meksykańskiego peso

Bitcoin okazuje słabość nie tylko w stosunku do dolara, który jest wciąż zdecydowanie najważniejszą walutą walutą świata, ale też do innych, nawet zupełnie niszowych (w skali globu) środków płatniczych.

Bitcoin najbardziej potaniał w tym roku w stosunku do meksykańskiego peso (o blisko 58%). W relacji do ukraińskiej hrywny stracił 56,9% wartości, a w stosunku do franka szwajcarskiego 56,3%. Jest niezwykle słaby także w stosunku do bułgarskiego lewa (-55,8%) czy malezyjskiego ringgita (-55,3%).

Zobacz także: Współtwórca Ethereum przyznaje, że kryptowaluty najlepsze mają za sobą

Tylko niektóre waluty z Ameryki Południowej zachowują się w 2018 roku tak słabo, jak BTC

W tym roku na świecie są tylko dwie waluty, które zachowują się porównywalnie słabo, co Bitcoin. Są to argentyńskie peso oraz wenezuelski boliwar fuerte. Argentyńskie peso straciło np. w stosunku do meksykańskiego peso aż 55,5%, a w stosunku do amerykańskiego dolara 53,3%.

Z kolei wenezuelski bolívar fuerte stracił na wartości niemal 100% w stosunku do wszystkich walut na świecie, na skutek hiperinflacji. W Wenezueli szaleje kryzys, który jest skutkiem nieodpowiedzialnej polityki gospodarczej władz. Od 20 sierpnia kraj ze stolicą w Caracas ma nową walutę, która nazywa się bolívar soberano.

Nieco lepiej od Bitcoina wypada nawet turecka lira. Najbardziej potaniała ona w tym roku w stosunku do meksykańskiego peso (o 43%) i franka szwajcarskiego (o 41%).

Notowania Bitcoina w stosunku do meksykańskiego peso (BTCMXN), ukraińskiej hrywny (BTCUAH), franka szwajcarskiego (BTCCHF), argentyńskiego peso (BTCARS) oraz tureckiej liry (BTCTRY) – 1 rok

stooq.pl

Nie wiemy, jak potoczą się losy Bitcoina. Wiemy, że gdybyśmy na początku 2018 roku napisali, iż we wrześniu Bitcoin będzie jedną z trzech najgorzej spisujących się walut świata (o ile zaliczamy go do walut), to popłynąłby w naszym kierunku naprawdę niezły internetowy hejt ;)

Źródła wykresów: 1. Coindesk, 2. Stooq

(Wszyskie zmiany kursów podane w tekście były aktualne na dzień 19 września br.)

Zobacz także: „Złoto ma pewną ważną przewagę nad kryptowalutami” – rozmowa z Dorotą Sierakowską, analityczką DM BOŚ

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost