Bitcoin powinien spadać, bo nie wiadomo czym do końca jest – uważają analitycy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
10 paź 2018, 07:01

Bitcoin już nie jest tani, bo nie wiadomo czym właściwie do końca jest – twierdzą analitycy


Bitcoin już nie jest tak bardzo niedowartościowany, jak kilkanaście miesięcy temu. Poza tym jest jeszcze w fazie raczkowania i nie wiadomo, czy jest środkiem płatniczym, czy nową klasą aktywa inwestycyjnego. Takie wnioski płyną z ciekawych raportów analitycznych opublikowanych w ostatnim czasie.


Pęknięcie bańki spekulacyjnej na Bitcoinie ma swoje konsekwencje. Najnowsze obliczenia firmy Incrementum pokazują, że – stosując prawo Metcalfe’a o wartości sieci – Bitcoin nie jest już tak bardzo niedowartościowany, jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

1. Wartość rynkowa Bitcoina na tle wartości oblicznej na podstawie prawa Metcalfe’a

met

Zobacz także: Jest szansa, że SEC ureguluje rynek kryptowalut. Podstawą może być wyrok lokalnego sądu

Bitcoin wciąż jest niestabilny

Bitcoin jest zbyt niestabilny, by był powszechnie stosowanym środkiem płatniczym. Ta cecha przeszkadza mu także w zostaniu nową klasą aktywa inwestycyjnego – podkreśliła w swoim raporcie Joni Teves, analityczka szwajcarskiego banku UBS.

2. Notowania BTC/USD – 1 rok

btcusd 1y

Analityczka banku UBS zauważa, że Bitcoin wciąż cieszy się relatywnie sporą popularnością, ale jego cena jest zbyt zmienna, by mógł być powszechnie stosowanym środkiem płatniczym.

- Nasze obliczenia pokazują, że Bitcoinowi brakuje bardzo dużo, aby stać się pieniądzem. Chodzi oczywiście o bardzo dużą zmienność, jaką cechuje się ta kryptowaluta – tłumaczy Teves.

Analityczka banku UBS wskazuje, że sztywna podaż i niezwykle zmienny popyt powodują, że Bitcoin nie jest ani pieniądzem, ani aktywem inwestycyjnym. Według banku UBS, Bitcoinowi dobrze zrobiłby nadzór instytucjonalny, który byłby swego rodzaju „kotwicą” dla tej kryptowaluty. Obecnie funkcjonuje ona w „regulacyjnej próżni”.

Obecnie indeks zmienności ceny Bitcoina jest na bardzo niskim poziomie, ale i tak jest to poziom nieakceptowalny, przy założeniu, że BTC miałby być środkiem płatniczym.

3. Zmienność BTC/USD (linia niebieska) na tle JPY/USD (linia żółta) mierzona średnim dziennym odchyleniem standardowym na przestrzeni 30 dni

odchylenie

Rok 2018 jest fatalny dla kryptowalut

2018 rok jest bardzo niepomyślny dla kryptowalut. Wszystkie najbardziej popularne waluty wirtualne potaniały znacząco, zazwyczaj grubo ponad 10%. Bitcoin stracił niemal połowę wartości.

4. Zmiana wartości najbardziej popularnych kryptowalut w 2018 roku

stopy

Okazuje się więc, że rynek kryptowalut w ciągu 12 miesięcy zmienił się znacząco. Nie zmieniło się jedno: wciąż nie wiadomo, czym tak naprawdę jest Bitcoin i do czego ma służyć. Taki ni pies, ni wydra.

Źródła grafik: 1. Incrementum, 2. Coinbase, 3. Buybitcoinworldwide.com, 4. Incrementum

Zobacz także: Bitcoin jest w tym roku najsłabszą walutą świata

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost