Politycy i inflacja doprowadzą do tego, że kryptowaluty i bitcoin powrócą do łask
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 gru 2019, 06:15

Politycy i inflacja doprowadzą do tego, że w kolejnej dekadzie kryptowaluty i Bitcoin powrócą do łask, uważają analitycy Deutsche Banku

Nadchodząca dekada może należeć do kryptowalut, ale muszą ku temu zaistnieć pewne warunki – stwierdzili analitycy Deutsche Banku w raporcie “Imagine 2030”.

Politycy popsują pieniądz papierowy, to będzie szansa dla kryptowalut na to, by zostały globalnie używanym środkiem płatniczym – stwierdzili analitycy Deutsche Banku w niedawno opublikowanym raporcie „Imagine 2030”.

imagine2030

Politycy popsują system papierowego pieniądza

W rozdziale raportu zatytułowanym „The end of fiat money?” analitycy Deutsche Banku podkreślają, że siły które ukształtowały system pieniądza papierowego wyglądają na zużyte. „W nadchodzącej dekadzie wiele z tych sił może zupełnie zgasnąć, co może przełożyć się na spadek zaufania do tzw. fiat money. Za tym powinien przyjść wzrost popularności złota i kryptowalut, czy też walut wirtualnych” – uważa analityk DB Jim Reid.

Zdaniem Reida, wszystko zacznie się od tego, że 40-letni trend spadkowy w zakresie globalnych kosztów pracy zacznie się odwracać. To będzie oznaczało powrót wysokiej inflacji. „Jeśli banki centralne będą chciały utrzymać swoje cele na obecnym poziomie, czyli około 2 pkt. proc., to będą musiały o wiele częściej podwyższać stopy. Problem w tym, że takie postępowanie wydaje się nierealne, biorąc pod uwagę to ile długu wyemitowano w ostatnich latach. Prędzej rządy zrobią zamach na niezależność banków centralnych, niż banki zmienią politykę z gołębiej na jastrzębią” – ostrzega analityk Deutsche Banku.

Jego zdaniem, inflacja w nadchodzącej dekadzie może być więc relatywnie wysoka. „To będzie oznaczało, że wyceny obligacji pójdą w dół, a banki centralne zostaną zmuszone do hurtowych zakupów tego rodzaju papierów. W warunkach rosnących wynagrodzeń będzie to oznaczało środowisko ultra gołębie, z jednocześnie rosnąca inflacją. A to prosta droga do podważenia zaufania do systemu papierowego pieniądza. Dlatego popyt na waluty wirtualne może rosnąć. Czy waluty papierowe to przeżyją? To jest pytanie za billion dolarów w Bitcoinach” – stwierdził Reid.

1. Liczba transakcji na BTC i kurs w USD

1

Zobacz także: To może być koniec Bitcoina. FED i inne banki centralne rozważają powołanie własnej kryptowaluty

Jakie przeszkody stoją przed kryptowalutami

Z kolei w rozdziale raportu zatytułowanym „Cryptocurrencies: the 21st century cash”, Marion Laboure przekonuje, że waluty wirtualne mają wielkie szanse na zastąpienie gotówki.

„Kryptowaluty od początku swojego istnienia były tylko niszą. Większy rozgłoś zyskały w 2017 roku, gdy cena 1 BTC sięgnęła niemal 20 000 USD. Kryptowaluty mają problem z krajowymi regulacjami. W przyszłości może się to zmienić. Jeśli tylko pojawi się duży wyłom pozwalający na liberalizację dostępu do walut wirtualnych, np. w Chinach, w długim terminie będą one mogły być z łatwością zaadaptowane, a mają potencjał by zastąpić gotówkę i plastikowy pieniądz” – uważa Marion Laboure.

Laboure zauważa, że po stronie podaży – czyli rządów, banków – jest zgoda co do tego, iż świat powinien iść w kierunku systemu bezgotówkowego. Na razie postawa rządów i banków wobec kryptowalut jest bardzo sztywna, ale i to powoli się zmienia. „W październiku prezydent Chin Xi Jinping podkreślił, jak wielką rolę będzie odgrywał w przyszłości blockchain, dzięki któremu może wzrosnąć suwerenność ekonomiczna wielu krajów, w tym Chin. W Państwie Środka myślą o cyfrowym juanie” – wskazuje analityk DB.

Po stronie popytowej jest wielkie, ukryte i nie do końca uświadomione pragnienie korzystania z kryptowalut – uważa Marion Laboure. Przypomniała, że według wyników badań dbDig 2/3 konsumentów preferuje płatności elektroniczne ponad gotówkowymi, a 1/3 pragnęłaby doskonałej anonimowości podczas dokonywania transakcji. Tymczasem to właśnie kryptowaluty dają takie właśnie możliwości, to one są spełnieniem marzeń obywateli korzystających w tej chwili głównie z gotówki.

2. Liczba aktywnych adresów w sieci Bitcoin

2

Z raportu Deutsche Banku wynika, że kryptowaluty muszą pokonać 3 przeszkody, aby wejść do mainstreamu:

  1. Muszą zyskać zaufanie ze strony rządów i banków, co powinno przynieść stabilizację notowań.
  2. Muszą stać się środkiem płatniczym w skali globalnej, korzystając z pomocy takich pośredników, jak Apple Pay, Google Pay, Visa czy Mastercard.
  3. Muszą stać się całkowicie bezpiecznym środkiem płatniczym, czyli nie mogą być podatne na cyberataki czy kradzieże z giełd kryptowalutowych.

3. Tempo wzrostu liczby użytkowników Internetu i sieci Bitcoin

Capture

“Nie jest wykluczone, że w nadchodzącej dekadzie zobaczymy całkowicie nową walutę wirtualną, która dostanie się do mainstreamu. Być może pojawi się ona na rynkach, które mają długą historię bankowości. Z drugiej strony należy pamiętać, że kryptowaluty mogą stać się doskonałymi narzędziami do prowadzenia wojny cyfrowej. Dlatego te kraje, które jako pierwsze zaadaptują kryptowaluty i zaczną budować alianse mają duże szanse na wychodzenie zwycięsko z tego typu starć, oczywiście w dalekiej przyszłości” – podsumowała Marion Laboure.

Źródło grafik: 1-2. BitInfoCharts, 3. DB

Zobacz także: Trudność wydobycia Bitcoina spadła od szczytu o 7%. Czy to wróży wzrosty kursu BTC/USD?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost