Rynek SPAC umiera, inwestorzy zabierają z wehikułów pieniądze
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 lut 2022, 08:34

Rynek SPAC umiera, inwestorzy zabierają z wehikułów pieniądze

Inwestowanie “na ślepo” w wehikuły SPAC nie okazało się dobrym pomysłem.

W 2020 roku wehikuły SPAC w ramach IPO pozyskały więcej, niż przez 10 poprzednich lat. W 2021 roku, SPAC zebrały 162 mld USD. Ale hype przeminął. Inwestorzy nie są zachwyceni – coraz częściej wycofują z tych wehikułów pieniądze.

Przypomnijmy, że SPAC to Special Purpose Acquisition Companies. Czyli spółki celowe, których jedynym przeznaczeniem jest przejęcie firmy prywatnej chcącej wejść na amerykańską giełdę i połączenie się z nią, najczęściej na drodze odwrotnego przejęcia (dlatego są nazywane „blank-check companies”). SPAC staje się mniejszościowym akcjonariuszem w nowej spółce, a ta przyjmuje nazwę przejętej firmy. SPAC mają 2 lata od IPO na wykorzystanie kapitału inwestorów na przecięcie. Firmy z rynku prywatnego korzystają z „usług” SPAC, bo to mniej kosztowne i mniej uciążliwe, niż tradycyjne IPO, a także pozwala ukryć niektóre informacje o biznesie (w ramach „normalnego” IPO potrzebna jest pełna transparentność).

Wartość środków pozyskanych przez SPAC w IPO w USA (mln USD)

Wartość środków pozyskanych przez SPAC

Źródło: Statista

Zobacz także: Rosyjska giełda pod presją wojny i kiepska forma rosyjskiej gospodarki

Bańka SPAC pęka…

Rynek SPAC został nieco sztucznie napompowany w latach 2020-21, głównie dzięki olbrzymiej płynności zapewnionej przez Fed. Jednak od początku 2022 roku ugina się pod ciężarem słabych wyników spółek, które miały być przejmowane oraz wysokiej zmienności – głównie kursów spółek technologicznych. Poza tym, nad SPAC-ami zawisła groźba dodatkowych regulacji. To są dwa główne powody tego, że… „Bańka SPAC pęka” – stwierdza bez ogródek Chris Senyek, starszy analityk Wolfe Research, w rozmowie z CNBC. “Akcje SPAC stały się towarem, który parzy w ręce” – dodaje.

CNBC SPAC Post Deal Index, który śledzi notowania wehikułów po fuzji, zniżkował o 23% w styczniu, co jest bardzo złym wynikiem nawet na tle Nasdaq Composite, który spadł o 9%, notując najgorszy miesiąc od marca 2020 r. Jak podał niedawno The Wall Street Journal, połowa spółek SPAC, które dopięły transakcje w 2021 roku, jest 50% poniżej szczytowego notowania, a wśród nich są spółki DraftKings czy BeachBody. Wśród największych przegranych SPAC stycznia są Heliogen, Aurora Innovation, Embark czy Matterport – te spółki straciły po ponad połowę wyceny w pierwszym miesiącu 2022 roku.

Notowania CNBC SPAC Post Deal Index – 1 rok

Notowania CNBC SPAC Post Deal Index

Źródło: CNBC

Notowania IPOX SPAC Index

Notowania IPOX SPAC Index

Źródło: IPOX

…a inwestorzy coraz częściej wycofują środki

Obecnie istnieje niemal 600 SPAC poszukujących celów akwizycyjnych – mówią dane SPAC Research. Coraz więcej wehikułów informuje, że nie dokona akwizycji. W ostatnich dniach odwołano choćby połączenia Fertitta Entertainment, Fast Acquisition Corp., Acorns czy ServiceMax.

Coraz częściej inwestorzy wycofują pieniądze z wehikułów SPAC. W styczniu doszło do 20 takich zdarzeń, podczas gdy w poprzednich dwóch kwartałach było tylko kilka takich przypadków. „Nadszedł niezwykle ciężki czas dla SPAC” – potwierdza Evan Ratner, szef Levin Capital Strategies oraz inwestor w SPAC. „Rynek wycenia obecnie jedynie złe rzeczy, jest nastawiony do wszystkiego, co wiąże się ze SPAC, negatywnie” – stwierdza Ratner.

Procent inwestorów wycofujących swój kapitał ze SPAC przed transakcją

Procent inwestorów wycofujących swój kapitał ze SPAC

Źródło: The Wall Street Journal / Dealogic

Zobacz także: Dying Light 2 jedną z najchętniej ogrywanych produkcji na Steamie. Tytuł od Techlandu zbiera coraz lepsze recenzje

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost