Akcje giełdy kryptowalut Coinbase w rok od IPO straciła ponad połowę wyceny
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 kwi 2022, 08:00

Giełda kryptowalut Coinbase w rok od IPO straciła ponad połowę wyceny

85,8 mld USD – na tyle była wyceniona na debiucie kryptowalutowa giełda Coinbase. Minął rok i teraz jest warta 33,77 mld USD.

Równo rok temu giełda kryptowalutowa Coinbase weszła na amerykańską giełdę przy wycenie ponad 85 mld USD. Dziś jej kapitalizacja wynosi ledwie 34 mld USD. Kurs w 12 miesięcy poszedł w dół o -54%, podczas gdy indeks Nasdaq 100 w tym czasie urósł o 1%.

Notowania Coinbase na tle Nasdaq 100 – 12 miesięcy

Coinbase na tle Nasdaq 100

Źródło: TradingView

Czemu Coinbase traci na wycenie

Jakie są przyczyny tego wielkiego inwestycyjnego rozczarowania? Z pewnością główną z nich jest znaczne pogorszenie się sentymentu wokół kryptowalut. Notowania Coinbase są mocno skorelowane z notowaniami cryptos, a szczególnie – bitcoina. Wystarczy zerknąć na poniższy wykres, by to zobaczyć.

Historia notowań Coinbase na tle kursu BTC/USD

Coinbase na tle kursu BTC USD

Źródło: TradingView

Są też inne czynniki, które obniżyły wycenę Coinbase Global. Generalnie od lutego 2021 roku nastał trudny czas dla spółek technologicznych. Rynek zaczął dyskontować cykl podwyżek stóp przez Fed, a zwiększanie kosztu pieniądza nie jest korzystne dla spółek wzrostowych.

Poza tym, na rynku kryptowalutowym rośnie konkurencja. Dan Dolev z Mizuho Securities w swoim niedawno opublikowanym raporcie wskazał, że udział Coinbase w obrotach na globalnym rynku cryptos dość szybko spada. W lutym 2022 Coinbase miało 11% udziału, ale w marcu już 10%, a w pierwszych dniach kwietnia już tylko 8%. Najgroźniejsi, najszybciej rosnący konkurenci to Binance, Crypto.com, FTX, Kraken. „To, co dzieje się na rynku, jak szybko wzrastają konkurenci, tacy jak Crypto.com, powoduje, że zaczynamy martwić się o perspektywy Coinbase i o możliwość utrzymania efektywności przyjętego przez giełdę modelu biznesowego” – podkreślił Dolev.

Z szacunków Christophera Brendlera, analityka banku D. A. Davidson, wynika, że wolumen obrotu na Coinbase w I kw. 2022 wyniósł 314 mld USD i był o 40% niższy, niż w IV kw. 2021. Był również o 20% niższy, niż konsensus analityków.

Wyniki finansowe Coinbase

Wyniki finansowe Coinbase

Źródło: Barron’s

Zobacz także: Trwa kryptowalutowa rewolucja! Najszybciej przebiega jednak na rynkach wschodzących

Czy rozwój w segmencie NFT to dobry pomysł?

Oczywiście, Coinbase nie spoczywa na laurach i próbuje się rozwijać. 40% z 95 nowo dodanych do platformy w 2021 r. kryptowalut, zostało dodane w IV kw. 2021. Spółka pracuje także nad własną platformą do handlu NFT, chcąc rywalizować z OpenSea, ale problem jest taki, że inwestuje w segment, którym zainteresowanie mocno spadło. „Według nas, nie jest w pełni racjonalne inwestowanie w rozwój w segmencie NFT, który przestał się rozwijać, a nawet zaczął się zwijać. Wedle naszych obliczeń, Coinbase wyda około 300 mln USD na uruchomienie własnej platformy NFT w 2022 roku, co będzie oznaczało, iż wydatki operacyjne urosną w tym roku o co najmniej 130% r/r” – powiedział Dolev.

Wolumen obrotów na rynku NFT (ujęcie tygodniowe, mln USD) – 12 miesięcy

Wolumen obrotów na rynku NFT

Źródło: The Block

Zainteresowanie terminem „NFT” w wyszukiwarce Google

NFT” w wyszukiwarce Google

Źródło: Google Trends

Coinbase otworzyło na początku kwietnia oddział w Indiach. Ale po trzech dniach musiało zawiesić możliwość kupowania kryptowalut, gdyż okazało się, że istnieją rygorystyczne obostrzenia w systemie płatności, kontrolowanym przez rząd, które jednak utrudniają swobodne działanie Coinbase w tym kraju.

Firma Mizuho daje Coinbase rekomendację “neutralnie”, z ceną docelową 150 USD, która została obniżona z 220 USD. Przeciętna rekomendacja 26 analityków radzi „przeważaj” akcje Coinbase, a średnia cena docelowa jest ustalona na poziomie 298 USD, czyli o 97% wyższym, niż obecna cena akcji. Przy obecnej wycenie wskaźnik C/Z dla Coinbase wynosi 10, co jest bardzo niskim wynikiem dla spółki technologicznej.

Rekomendacje dla Coinbase w 2022 r.

Rekomendacje dla Coinbase 2022

Źródło: FinViz.com

Zobacz także: Fundusze kryptowalutowe mnożą się na potęgę. Słynny inwestor Ray Dalio uruchamia własny

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost