Ugody frankowe coraz chętniej wybierane przez kredytobiorców. Banki chwalą się liczbami
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
03 sie 2023, 11:42

Ugody frankowe znowu coraz chętniej wybierane przez kredytobiorców. Banki chwalą się liczbami, że wyrok TSUE nie zatrzymał konwersji kredytów

Kolejne banki publikują wyniki finansowe za I półrocze 2023 roku. Millennium czy mBank nie widzą spadku zainteresowania ugodami frankowymi, a liczba nowych pozwów sądowych nie rośnie gwałtownie, jak zapowiadano po wyroku TSUE.

Czerwcowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący dodatkowych roszczeń banków od konsumentów miał przynieść lawinę pozwów sądowych w sprawie kredytów frankowych. I choć spółka Votum, specjalizująca się w kredytach CHF, podpisała w czerwcu ponad 1,8 tys. nowych umów z kredytobiorcami, to banki również chwalą się liczbami. Mowa o ugodach frankowych. Przy okazji publikacji półrocznych raportów finansowych, Bank Millennium poinformował, że do tej pory zawarł już 19,5 tys. ugód.

Również mBank patrzy optymistycznie na rozwiązania ugodowe. Podczas konferencji prasowej wiceprezes banku podkreślił, że czerwiec i teraz lipiec były rekordowe pod tym względem „Czerwiec był rekordowy pod względem liczby ugód, w lipcu zbliżyliśmy się do tego rekordu. Pomimo wyroku TSUE zainteresowanie klientów ugodami nie spada” - powiedział wiceprezes mBanku, Marek Lusztyn.

Również gdy spojrzymy na indeks WIG-Banki, nie ma negatywnych sygnałów. Obecnie jest on w okolicy 8,6 tys. pkt, a od początku roku wzrósł o ponad 37%. Już wyniki za I kwartał 2023 roku wskazywały, że zyski wypracowane przez sektor bankowy są rekordowe.

Notowania WIG-Banki

WIG-Banki

Zobacz także: Kredyty w CHF: banki widzą wzrost zainteresowania ugodami frankowymi pomimo niekorzystnego wyroku TSUE

Ugody frankowe w bankach

Wyrok TSUE, który zapadł w połowie czerwca, był już wyceniany przez rynek od dłuższego czasu. Wynika to z faktu, że w lutym br. rzecznik generalny TSUE już zajął stanowisko w sprawie dodatkowych roszczeń banków od konsumentów. Dlatego też negatywny wyrok TSUE dla banków wiązał się ze zwiększeniem rezerw na ryzyko kredytów walutowych.

„Konsekwentnie redukowaliśmy portfel walutowych kredytów hipotecznych i związane z nim ryzyka. Nadal oferowaliśmy kredytobiorcom indywidualnie negocjowane polubowne rozwiązania takie jak konwersje na złote, przedpłaty lub zbiorowe ugody. Liczba dobrowolnych ugód w 2 kwartale osiągnęła 924 (1 730 w 1 półroczu). Od momentu uruchomienia programu w 2020 roku podpisaliśmy blisko 19,5 tys. ugód (32% wszystkich aktywnych wówczas umów walutowo-hipotecznych). W wyniku negocjacji, ostatecznych wyroków oraz innych naturalnych czynników liczba aktywnych walutowych kredytów hipotecznych zmniejszyła się w 2 kwartale 2023 roku o niemal 1 400 (do 35 417)” - powiedział Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium po publikacji wyników finansowych.

Na poniższej grafice, Bank Millennium przedstawił jak w ostatnich kwartałach kształtuje się liczba nowych spraw sądowych przeciwko instytucji oraz zawieranych ugód. W II kwartale w porównaniu do I kwartału zmniejszyła się liczba nowych pozwów, natomiast wzrosła liczba zawieranych ugód. Kluczowe teraz jest pytanie jak sytuacja będzie się kształtować w III kwartale. Koszty rezerw na ryzyko prawne z tytułu walutowych kredytów hipotecznych wyniosły w II kwartale 757 mln zł.

millennium pozwy ugody

Źródło: Bank Millennium

Dla mBanku zarówno czerwiec jak i lipiec były rekordowe pod względem liczby zawieranych ugód. Tym samym do tej pory podpisano blisko 8,3 tys. ugód. Przedstawiciele mBanku uważają, że odpisy na ryzyko prawne kredytów CHF w III i IV kwartale mogą być niższe niż w II kwartale. Niewykluczone również, że będą niższe niż w I kwartale, kiedy wyniosły 808 mln zł.

Po publikacji wyników finansowych za I półrocze jest również Santander Bank Polski, który dostrzega pozytywny trend w zawieraniu ugód frankowych. Do 30 czerwca 2023 roku zawarto łącznie ponad 7,3 tys. ugód z konsumentami.

„Poziom zawieranych przez Santander Bank Polska dobrowolnych ugód w sprawie kredytów CHF powraca do stanu sprzed czerwcowego wyroku TSUE. Bank przedstawił propozycje ugodowe prawie wszystkim swoim klientom tego produktu” - poinformował podczas konferencji prasowej prezes banku, Michał Gajewski.

Optymistycznie na ugody patrzy również Związek Banków Polskich. Dr Tadeusz Białek, prezes ZBP podkreślał na lipcowej konferencji, że obecnie jest około 135 tys. spraw sądowych dotyczących kredytów frankowych. Wspomniał również o ugodach sądowych, a w ich przypadku zauważono zwiększoną dynamikę. Tylko w kwietniu i maju zawarto ich 400, natomiast od początku roku do maja ponad 700, czyli prawie tyle co w całym 2022 roku.

Banki chwalą się liczbami za minione kwartały, jednak kluczowe teraz będzie jak sytuacja ukształtuje się w III kwartale i czy tendencja rosnącej liczby ugód zostanie utrwalona. Jeżeli dynamika zawieranych ugód zostanie podtrzymana do końca roku, to sprawy kredytów frankowych już nie będą tak problematyczne dla banków. 

Zobacz także: Trzy najważniejsze wskaźniki WIBOR poniżej stopy referencyjnej NBP. Rynek rozgrywa scenariusz obniżek stóp procentowych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.