Cena drewna od miesięcy rośnie na giełdzie jak szalona
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 wrz 2020, 06:40

Cena drewna od miesięcy rośnie na giełdzie jak szalona – wyjaśniamy dlaczego

W trakcie ostatnich 5 miesięcy cena kontraktów na drewno urosła o niesamowite 158%. Na tym rynku doszło do podwójnego szoku: zarówno popytowego, jak i podażowego.

Na rynku surowców szoki podażowe i popytowe mają zawsze bardzo wyraźne odbicie w cenie. Właśnie mamy kolejny tego przykład. Kontrakty na drewno od kilku miesięcy rosną jak szalone.

Tartaki źle zaprognozowały popyt na drewno

W trakcie ostatnich 5 miesięcy cena kontraktów na drewno urosła o niesamowite 158%. Cena stopy kwadratowej deski urosła z około 325 USD na początku stycznia do około 800 USD w połowie sierpnia (czyli o około 146%). Przyczyny? Są dwie: pomyłka wielkich producentów drewna oraz skokowy wzrost popytu na ten surowiec w związku z radykalną poprawą sentymentu co do budowy domów.

„W marcu, gdy zaczęła się kwarantanna na całym świecie, wszyscy zakładali, że to początek recesji. W poprzednich recesjach dało się zauważyć wyraźny spadek popytu na domy. Tym razem oczekiwania były podobne, mimo stóp procentowych na bardzo niskim poziomie (które wspierają sprzedaż kredytów). Idąc dalej, tartaki ścięły drastycznie produkcję. Dodatkowo, producenci również doświadczyli problemów związanych z chorobami pracowników na COVID-19, a eksport z USA do Chin zmniejszył się, bo Chiny podwyższyły cła na amerykańskie drewno. Podaż drewna spadła więc mocno” – tłumaczy ekonomista Mark Rzepczynski na swoim blogu.

Ale okazało się, że tartaki niepotrzebnie ograniczały produkcję – kontynuuje Rzepczynski. „Liczba pozwoleń na budowę domów wzrosła lawinowo, podobnie jak liczba rozpoczętych budów, bo pojawił się trend pracy zdalnej i wyprowadzek z centrów miast na przedmieścia. Doszło więc do szoku. Dynamiczny trend wzrostowy będzie trwał, dopóki popyt i podaż nie znajdą punktu równowagi. Tartaki muszą znów pracować pełną parą, a liczba nowych budów musi się unormować. Wtedy zobaczymy wyhamowanie trwającego od początku kwietnia mocnego trendu wzrostowego na cenie drewna” – przewiduje ekonomista.
 

Cena stopy kw. desek drewnianych (USD) w poszczególnych latach

drewno

Źródło: Forest2Market

Liczba pozwoleń na budowę w USA

pozwolenia

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Złoto indeksowane inflacją jest już drogie, ale popyt inwestycyjny na kruszec jest rekordowo wysoki

Szoki na rynku surowców są częste

Do szczególnie efektownych w skutkach szoków dochodzi na rynku ropy. Do największego szoku doszło w tym roku, gdy niemal zamarł ruch lotniczy w wyniku pandemii i kwarantanny, a ruch kołowy został mocno ograniczony. Ten szok popytowy wywołał gwałtowny i głęboki spadek ceny baryłki ropy. Tak głęboki, że pod koniec kwietnia, przez chwilę, kontrakty majowe były notowane z minusem. Cena ropy była ujemna – nikt jej nie chciał. Wynikało to z tego, że popyt na surowiec spadł niemal do zera, a za jego przechowywanie trzeba płacić. Realnie cena baryłki WTI spadła do 19 USD, obecnie jest notowana po około 43 USD.

Podobnie mocny szok na rynku ropy miał miejsce w latach 70-tych XX wieku. Państwa członkowskie organizacji OPEC ograniczyły wtedy silnie podaż ropy na rynkach globalnych. Wywołało to gwałtowny wzrost cen surowca, co pociągnęło za sobą wzrost kosztów produkcji. Baryłka ropy WTI od czerwca 1973 roku z poziomu 21 USD podrożała do niemalże 127 USD w kwietniu 1980 roku. W kolejnych latach importerzy nasilili inwestycje w poszukiwania nowych złóż oraz zaczęli rozwijać alternatywne źródła energii. W wyniku tego od 1980 roku do listopada 1998 cena baryłki ropy WTI spadła ze 127 USD do 17 USD.
 

Notowania ceny baryłki ropy WTI – ostatnie 70 lat

ropa

Źródło: macrotrends.net

Zobacz także: Czy Warren Buffett pokochał złoto? Nie milkną echa zakupu akcji Barrick Gold przez Berkshire Hathaway

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost