Innowacyjna technologia zawracania CO2 stosowana w CIECH z coraz lepszymi wynikami | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 kwi 2022, 12:07

Innowacyjna technologia zawracania CO2 stosowana w CIECH z coraz lepszymi wynikami

Innowacyjna instalacja wychwytu CO2, zastosowana w zakładzie CIECH w Inowrocławiu, oparta na metodzie wychwytu oraz odzysku dwutlenku węgla w procesie produkcji sody kalcynowanej, przeszła pierwszy etap modernizacji, która zaowocowała zwiększeniem skali odzysku CO2 do 6 tys. ton rocznie. To kolejny krok w celu zwiększenia oszczędności z tytułu ograniczenia emisji dwutlenku węgla, ale także wynikających ze zmniejszenia liczby odpadów produkcyjnych oraz ilości wykorzystywanych surowców – koksu i kamienia wapiennego. Wprowadzenie rozwiązania, opracowanego przez dział badań i rozwoju CIECH oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, w zakładach sodowych koncernu jest elementem realizacji strategii obniżania emisji CO2 przez Grupę.

Instalacja wychwytu CO2, uruchomiona w Inowrocławiu, to efekt wielu lat pracy naukowców i specjalistów z CIECH. Jej budowa zakończyła się w 2019 roku. Pilotażowo instalację do zawracania CO2 uruchomiono dwa lata temu, a w 2021 roku została wdrożona w ruchu ciągłym w fabryce w Inowrocławiu.

Obecnie planowana i realizowana modernizacja instalacji, polegająca na modyfikacji kolumny absorpcyjnej, jest efektem szerokich analiz oraz badań nad możliwościami optymalizacji procesu zawracania CO2 z produkcji sody. Prace pozwoliły na ograniczenie ilości surowców potrzebnych do produkcji sody kalcynowanej. Pierwszy z dwóch etapów modernizacji instalacji, zbudowanej przez CIECH we współpracy z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla („IChPW”), pozwolił na poprawę efektywności odzysku CO2 o ponad tysiąc ton rocznie, a w efekcie - do poziomu ponad 6 tys. ton w ciągu roku.

Kolejne plany dotyczące jej udoskonalenia mogą pozwolić na zwiększenie skali odzysku dwutlenku węgla do poziomu 10 tys. ton rocznie. Aktualnie CIECH analizuje możliwości wprowadzenia analogicznych rozwiązań na instalacjach w pozostałych zakładach sodowych Grupy. Zmniejszenie emisji CO2 to wymierne korzyści dla środowiska, a jednocześnie obniżenie kosztów związanych z zakupem certyfikatów, których cena od lat systematycznie rośnie.

- Prowadzone od lat prace badawcze i inżynieryjne pozwalają na sukcesywne zwiększanie wydajności naszej autorskiej instalacji do wychwytu dwutlenku węgla w procesie produkcji sody. Projekt, po pięciu latach od rozpoczęcia - od fazy badań, przez prowadzenie testów, aż po wdrożenie na stałe w procesie produkcyjnym - przynosi bardzo dobre rezultaty. Oprócz niższych emisji CO2, zużywamy także mniej surowców, co pozytywnie wpływa na efektywność produkcji. Wciąż udoskonalamy opracowany przez nas proces, ale już dziś cieszy fakt, że wyniki, jakie osiągamy dzięki nowatorskim rozwiązaniom, są lepsze od oczekiwań – mówi Mirosław Skowron, Członek Zarządu CIECH S.A.

Grupa pozyskała na projekt wychwytu CO2 dofinansowanie z Funduszy Europejskich w wysokości prawie 5 mln zł (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, Działanie 1.2 Sektorowe programy B+R). Koszt całego projektu to blisko 15 mln zł. W pracach koncepcyjnych, badawczych i wdrożeniowych zespół CIECH wspierali naukowcy z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Współrealizujący projekt eksperci z Zespołu Oczyszczania Gazów IChPW posiadają wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu technologii CCS (Carbon Capture and Storage) i CCU (Carbon Capture and Utilization) w sektorze energetycznym i innych gałęziach przemysłu. Ich kwalifikacje i wiedza były szczególnie przydatne podczas realizacji projektu na terenie zakładu CIECH Soda Polska w Inowrocławiu. Opracowane rozwiązanie jest przedmiotem szeregu patentów krajowych i europejskich.

Wdrożenie tej innowacyjnej technologii w zakładzie w Inowrocławiu jest elementem realizacji ambitnego planu obniżenia emisji CO2 przez CIECH o 30 proc. do 2026 roku, zapisanego w strategii ESG Grupy. Dokument prezentuje działania podejmowane przez firmę z punktu widzenia jej wpływu na ochronę środowiska, troski o społeczeństwo oraz najwyższych standardów ładu korporacyjnego. W zaprezentowanej wiosną 2021 roku strategii ESG CIECH zobowiązał się również m.in. do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2040 roku, rezygnacji z węgla w procesie produkcji energii do 2033 roku oraz wdrażania idei gospodarki zamkniętej w codziennej działalności biznesowej.

O spółce CIECH:

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

Źródło: Spółka, #CIE

Zobacz także: Ciech SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost