DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w dół, inwestorzy czekają na dane z rynku pracy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 kwi 2024, 22:17

DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w dół, inwestorzy czekają na dane z rynku pracy

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się drugi dzień z rzędu spadkami głównych indeksów. Inwestorzy czekają na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Mocno zniżkowały akcje Tesla po rozczarowujących danych o liczbie dostarczonych samochodów w pierwszym kwartale.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,00 proc. i wyniósł 39.170,24 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,72 proc. i wyniósł 5.205,81 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,95 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.240,45 pkt.

Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 spada o 1,79 proc. i wynosi 2.065,37 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 6,96 proc., do 14,60 pkt.

Drugi kwartał dla akcji rozpoczął się słabo, ponieważ kilka mocnych danych gospodarczych w poniedziałek spowodowało wzrost rentowności i zmniejszyło szanse na obniżenie stóp procentowych przez Fed w czerwcu.

Akcje znalazły się we wtorek pod presją rownież dlatego, że rentowność 10-letnich obligacji skarbowych skoczyła do najwyższego poziomu od 28 listopada. Ceny ropy naftowej również wzrosły do maksimów ostatnio widzianych pięć miesięcy temu.

"To, co widzimy, to podwójny cios w połączeniu z utrzymującymi się gorącymi danymi o inflacji i realizacją zysków" – powiedział Greg Bassuk, dyrektor generalny AXS Investments.

"Czeka nas mała korekta. Uważamy jednak, że narracja inwestorów będzie również wyższa przez dłuższy czas, jeśli chodzi o stopy procentowe" - dodał.

Sarat Sethi, partner zarządzający w Douglas C. Lane & Associates, pozostał niewzruszony wyprzedażą i nazwał ją "naturalnym trawieniem" po tym, jak akcje szybko poszły w górę.

Inwestorzy oczekują na publikację danych z rynku pracy USA za marzec. Odczyt nastąpi w piątek o 14.30 czasu polskiego. CME FedWatch wskazuje, że rynek wycenia obecnie 60 proc. szans na obniżkę stóp procentowych Fed w czerwcu.

„Rynki chcą zobaczyć dane, które nie będą ani zbyt gorące, ponieważ przegrzanie rynku mogłoby odłożyć obniżki stóp proc. na później, ani zbyt chłodne, ponieważ rozczarowujące dane zwiększyłyby spekulacje na temat twardego lądowania gospodarczego” – powiedział Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.

„Obecne wyceny na rynkach są dość rozsądne. Nie sądzę, żeby inwestorzy mieli nierealistyczne oczekiwania. Myślę, że będziemy potrzebować prawdziwych niespodzianek, albo w postaci raportów o zatrudnieniu, albo kolejnego nieoczekiwanego odczytu CPI, aby uciec od miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj” - powiedział David Miller, współzałożyciel i dyrektor ds. inwestycji Catalyst Capital Advisors.

Akcje Tesli spadły około 5 proc. po informacji, że spółka dostarczyła w pierwszym kwartale 386.810 samochodów elektrycznych, co oznacza spadek rok do roku o 8,5 proc. Analitycy spodziewali się, że Tesla dostarczyła w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku 457 tys. aut.

Akcje UnitedHealth, CVS Health spadły po około 6-7 proc., a Humana straciła ponad proc. Brak zmian stawek kosztów leczenia ustalonych przez rząd USA dla dostawców planów zdrowotnych Medicare Advantage wskazują, że marże ubezpieczycieli prawdopodobnie pozostaną pod presją w przyszłym roku.

Akcje spółki PVH Corp, spółki-matki Calvina Kleina, spadły o 22 proc. po tym, jak spółka zaprognozowała około 11-proc. spadek przychodów w pierwszym kwartale.

Akcje spółek powiązanych z kryptowalutami spadły w ślad za ponad 5-proc. spadkiem notowań bitcoina. Coinbase Global, MicroStrategy i Riot Platforms straciły po kilka procent.

Estee Lauder wzrosły o 0,5 proc. po tym, jak Citigroup podwyższył rekomendację dla akcji kosmetycznego giganta do „kupuj” z „neutralnie”.

Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w lutym wyniosła 8,756 mln wobec 8,748 mln odnotowanych miesiąc wcześniej po korekcie z 8,863 mln. Oczekiwano, że liczba wolnych miejsc pracy wyniesie 8,76 mln.

Ankieta JOLTS uwzględnia wakaty, o których obsadzenie pracodawca sam (bez pośredników) aktywnie zabiega. Wskaźnik obejmuje wakaty na stanowiska o pełnym i niepełnym wymiarze godzin, wakaty na umowy stałe i krótkoterminowe oraz wakaty na prace sezonowe.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w lutym wzrosły o 1,4 proc. mdm. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 1,1 proc. mdm. Miesiąc wcześniej zamówienia spadły o 3,8 proc. mdm, po korekcie z -3,6 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień zwyżkują o 1,67 proc. do 85,11 USD za baryłkę, a majowe futures na Brent rosną o 1,74 proc. do 88,94 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości