Przegląd prasy gospodarczej w piątek, 19 kwietnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 kwi 2024, 06:50

Przegląd prasy gospodarczej w piątek, 19 kwietnia

Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 19 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Polska miłość do diesla nie rdzewieje. Europa właśnie przekroczyła historyczny próg: jak podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, po raz pierwszy benzyna i diesel mają mniej niż połowę rynku – 47,8 proc. wobec 51,8 proc. przed rokiem. Co innego w Polsce. Nad Wisłą diesel wciąż trzyma się mocno, swoją pozycję traci ponadczterokrotnie wolniej niż w reszcie Europy, np. spadek rejestracji diesli w UE w I kw. sięgnął 10,6 proc.(A1,A20)

Miliardy nie uzdrowią rolnictwa, Aż 57 proc. uczestników panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej” jest przeciwko powiększaniu przez UE wydatków na wspólną politykę rolną.(A1,A19)

Kawy kupujemy coraz więcej, chociaż drożeje. Ceny w kawiarniach czy w sklepach wzrosły nawet ok. 20 proc., ale Polacy rozsmakowali się w coraz lepszej kawie. Pitej na mieście, jak i domu, co widać także po zainteresowaniu ekspresami.(A17)

Ruszył wyścig do biur sprzedaży nowych mieszkań. Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań.(A18)

Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG. Wprawdzie przybywa firm, które zaczęły się przestawiać na zrównoważony rozwój, lecz zwykle robią to pod presją regulacji. Znacznie rzadziej pod naciskiem konsumentów (A21)

Konkurencja na torach, ale jaka? Jak uregulować rywalizację o pasażera między przewoźnikami regionalnymi i dalekobieżnymi, aby zapewnić im fundusze na modernizację? (A22)

PARKIET

Ranking audytorów spółek giełdowych przygotowywany przez redakcję „Parkietu” wygrywa PwC. W tegorocznej edycji rankingu prym nadal wiodą firmy wielkiej czwórki, ale po piętach depczą im audytorzy średniej wielkości. Powody do zadowolenia mają m.in.: Grant Thornton, BDO, UHY ECA i PKF Consult. Na rynku widać ciekawe trendy. Nie brakuje też zawirowań i kontrowersji.(s.1,

W tym stanie polski rynek akcji będzie dalej tkwił w marazmie. Krajowy rynek kapitałowy ma szereg strukturalnych problemów, które same się nie rozwiążą. Przez to nie oddaje potencjału gospodarki. Potrzebne są zmiany, które przyciągną nowych emitentów – mówi Michał Szymański, prezes VIG/C-Quadrat TFI (s.2–3)

Była moda na zagranicę, będzie moda na Polskę. Polska radzi sobie lepiej od oczekiwań, a eksporterzy są bardziej elastyczni. Wzrost gospodarczy jest poniżej potencjału, ale Polska może wejść w falę przyspieszenia wzrostu gospodarczego – przewiduje Marek Buczak, zarządzający w PFR TFI.(s.7)

Jestem optymistą co do banków, ale umiarkowanym. Wysokie dywidendy płacone przez banki mogą przyciągnąć do nich zagranicznych, długoterminowych inwestorów – mówi Andrzej Powierża, analityk BM Citi Handlowy.(s.4)

Zdarzenia jednorazowe mogą mocno zmienić wyniki giełdowych firm. W najbliższych dniach raporty roczne opublikują m.in. Orlen, KGHM, Azoty, JSW, Unimot i ZE PAK. Spółki te łączy też fakt planowanego zaksięgowania operacji o charakterze jednorazowym, które mogą istotnie zmienić ich zyski, a w efekcie poziom przyszłej dywidendy.(s.6)

PULS BIZNESU

Kredyt na start już rozgrzewa rynek. Nowy program wsparcia dla mieszkalnictwa ruszy dopiero za kilka miesięcy, jednak już widać zmiany w popycie.(s.4)

Krajobraz po bitwie o rolnicze miliardy. Zwolniona właśnie zastępczyni prezesa ARiMR ma na koncie uratowanie agencji, gdy groziło jej opóźnienie miliardowych wypłat dla rolników. Żal o jej decyzje wciąż ma amerykańskie DXC, choć przegrało spór w KIO i sądzie. Chce rozmawiać o ugodzie.(s.3)

IFC uwalnia kapitał banków. Santander i BNP Paribas odciążają w Polsce portfele dzięki instytucji z grupy Banku Światowego. Dzięki temu mają pieniądze na kredyty, które IFC chce wspierać.(s.5)

Answear.com ma nietypowy pomysł na handel stacjonarny. Krzysztof Bajołek, twórca marek House, Mohito i Medicine, rozkręcił obecny na GPW e-sklep do miliardowych przychodów. Teraz otwiera salony modowe, jakich — jego zdaniem — w Polsce jeszcze nie ma.(s.6-7)

OstroVit inwestuje w Zambrowie. Producent suplementów diety i żywności dietetycznej zbuduje fabrykę i skorzysta ze zwolnień podatkowych. Planuje największy w tym roku projekt w suwalskiej strefie.(s.5)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Azjaci trzymają się mocno na drogach Firmy z Chin, Turcji i Kazachstanu opanowały budowy tras szybkiego ruchu w Polsce. Nasza otwartość budzi zdziwienie ościennych krajów.(M14)

GAZETA WYBORCZA

Nowy podatek i zmiany na rynku nieruchomości. Wampiry energetyczne, czyli domy i mieszkania, które nie zostały poddane termomodernizacji, nie będą mogły być zbywane? Parlament Europejski przyjął właśnie nowe przepisy - wyjaśniamy, które fragmenty wypadły z dyrektywy, a które zostały i jak to wpłynie na rynek nieruchomości.(s.14)

(PAP Biznes)

epo/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości