DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach przeważają spadki indeksów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 kwi 2024, 10:03

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach przeważają spadki indeksów

Na europejskich giełdach przeważają spadki indeksów. Inwestorzy oceniają informacje związane z M&A. Postępuje sezon publikacji wyników kwartalnych spółek. Na rynku walutowym USD słabnie do euro - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 spada 0,24 proc.

FTSE 100 zyskuje 0,48 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,28 proc.

DAX idzie w dół o 0,46 proc.

BHP spada o 4,3 proc. po złożeniu propozycji przejęcia Anglo American. Anglo zyskuje za to 14 proc.

STMicroelectronics zniżkuje o 5,6 proc. Producent półprzewodników obniżył swoją prognozę sprzedaży na cały rok ze względu na korektę zapasów w przemyśle i słabsze niż oczekiwano wyniki w branży motoryzacyjnej.

Carrefour idzie w dół o 4 proc. Spółka odnotowała sprzedaż w I kw. we Francji, Belgii, Hiszpanii i Włoszech poniżej prognoz analityków.

Pernod traci 1,8 proc. Producent wyrobów spirytusowych zanotował w III kw. słabszą sprzedaż organiczną

BASF zniżkuje o 1 proc. Wyniki niemieckiego koncernu chemicznego za I kw. wskazały na ciągłą presję na ceny.

AstraZeneca zyskuje 4,7 proc. EPS spółki przewyższył rynkowe oczekiwania.

Barclays drożeje o 4 proc. Przychody banku z bankowości inwestycyjnej w I kw. osiągnęły średnią szacunków analityków.

Inwestorzy oceniają propozycję BHP dotyczącą przejęcia Anglo American. BHP złożył na Anglo ofertę wyceniającą tę spółkę na 31,1 mld funtów.

Analitycy oceniają, że taka transakcja wiąże się w przeszkodami antymonopolowymi.

"Jest dla tej transakcji wiele przeszkód, a termin zawarcia potwierdzonej umowy prawdopodobnie może być długi" - ocenia Ben Rolfe z działu equity sales w Shore Capital Stockbrokers Ltd.

Z kolei Ben Davis, analityk Liberum, uważa, że jeśli transakcja BHP-Anglo zostanie sformalizowana, można będzie zaprosić inne firmy do przyłączenia się.

Davis spodziewał się, że ofertę na Anglo najprawdopodobniej złoży Rio Tinto, biorąc pod uwagę potrzebę dywersyfikacji dla tej spółki. Wcześniej myślała o tym spółka Glencore, ale teraz jest ona zajęta przejęciem aktywów węglowych firmy Teck.

Tymczasem w Europie w tym miesiącu zwyżki na giełdach akcji uległy "ochłodzeniu", ponieważ inwestorzy martwią się perspektywą wyższych stóp procentowych w USA przez dłuższy czas. Do tego dochodzą ryzyka geopolityczne związane z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Analitycy wskazują, że trwający obecnie sezon publikacji wyników spółek również dodaje rynkom kolejną "warstwę" ryzyka, a ekonomiści spodziewają się, że spółki z MSCI Europe odnotują rdr spadek zysku o 11 proc.

Florian Ieplo, dyrektor ds. badan makro w Lombard Odier Asset Management, uważa, że na wciąż niestabilne nastroje na rynkach wpływają zarówno czynniki mikro, jak i makro.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 155,62 za 1 USD, niżej o 0,2 proc.

Euro jest po 1,0713 USD, wyżej o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,65 proc., stabilnie.

Złoto drożeje o 0,2 proc. do 2.320,61 USD za uncję.

Ropa WTI na NYMEX zyskuje 0,28 proc. do 83,04 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,30 proc. do 88,28 USD. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości