DZIEŃ NA GPW: Główne indeksy spadają; Cyfrowy traci szóstą sesję z rzędu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 cze 2024, 15:40

DZIEŃ NA GPW: Główne indeksy spadają; Cyfrowy traci szóstą sesję z rzędu

Po spokojnym początku wtorkowych notowań, druga połowa sesji przebiega pod znakiem spadków. Większość głównych indeksów traci 0,4-0,7 proc. Negatywnie wyróżnia się wskaźnik średnich spółek mWIG40, który zniżkuje o 1,3 proc. Wśród blue chipów Cyfrowy Polsat traci szósty raz z rzędu. Handel akcjami na GPW odbywa się przy stosunkowo małych obrotach.

We wtorek rano główne indeksy oscylowały wokół poziomów odniesienia lub lekko rosły. Około godziny 11.00 nastroje na warszawskim parkiecie pogorszyły się i rozpoczęły się spadki.

Około godziny 15.15 WIG20 zniżkuje o 0,6 proc. i wynosi 2.414 pkt., a WIG spada o 0,8 proc. do 84.175 pkt. mWIG40 wynosi 6.429 pkt., a sWIG80 idzie w dół o 0,4 proc. do 24.468 pkt.

Obroty w indeksie WIG wynoszą 574 mln zł.

WIG20 spada z przerwami od trzeciej dekady maja i od tamtego czasu stracił około 6 proc. W tracie sesji 20 maja indeks blue chipów sięgnął poziomu 2.600 pkt., natomiast podczas sesji 10 czerwca spadł do ok. 2.401 pkt.

Podczas wtorkowej sesji, zdecydowana większość spółek grupowanych w indeksie WIG20 znajduje się na minusie. Wyjątkami są: JSW (+0,5 proc.) i Pepco (+0,5 proc.).

Dla JSW wtorek jest drugą wzrostową sesją. W poniedziałek kurs akcji spółki zwyżkował o 6,43 proc. Jest to jednak za mało, by nadrobić wcześniejsze silne spadki. JSW traciła po kilka procent na trzech sesjach z rzędu, od 5 do 7 czerwca i w tym czasie jej akcje zostały przecenione o około 14 proc. Spadek rozpoczął się z poziomu 29,30 zł, a obecnie za papiery spółki inwestorzy płacą 27,09 zł.

Na przeciwległym biegunie znajdują się naprzemiennie: Cyfrowy Polsat oraz Budimex, których kursy spadają o 2,3-2,6 proc.

Dla Cyfrowego Polsatu wtorek jest szóstym dniem nieprzerwanych zniżek. Od 4 czerwca do poniedziałkowego zamknięcia papiery spółki straciły ok. 5,3 proc.

Z kolei Budimex spada po raz czwarty z rzędu, a na trzech poprzednich sesjach spółka straciła łącznie ok. 7,7 proc.

Na tle rynku negatywnie wyróżnia się indeks średnich spółek mWIG40, który zniżkuje o 1,3 proc. Indeksowi ciążą przede wszystkim spadki kursów: CCC (-3,4 proc.), ING Banku Śląskiego (-2,2 proc.), Tauronu (-2,8 proc.), Inter Carsu (-1,6 proc.), Benefit System (-0,7 proc.) i Text (-5,2 proc.). Spółki te mają łącznie ponad 36 proc. udziału w indeksie.

We wtorek jednym z najsłabszych sektorów na GPW jest energetyka. Subindeks WIG Energia zniżkuje o 2,3 proc., na co wpływ ma przede wszystkim spadek Tauronu, a także PGE (-2,2 proc.) i Enei (-3,1 proc.).

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego.

Nowe przepisy wprowadzają m.in. bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także w okresie II półrocza br. cenę maksymalną za energię elektryczną. Ustawa zakłada ponadto wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r., na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz na poziomie 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W trakcie wtorkowej sesji Aplisens poinformował, że jego akcjonariusze zdecydowali o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy 11,1 mln zł, z zysku za 2023 r., co daje 1 zł dywidendy na akcję. Akcje spółki tracą 2,3 proc.

Rada nadzorcza Rafako powołała do zarządu Macieja Stańczuka i powierzyła mu pełnienie obowiązków prezesa, a z zarządu odwołała pełniącego tę funkcję Roberta.

Akcje spółki drożeją o 8 proc., co oznacza, że Rafako jest czwartą najsilniejszą spółką na szerokim rynku.

Mirbud poinformował, że rozpoczyna proces book-buildingu na subskrypcję prywatną do 18.348.800 akcji serii L. Cena emisyjna zostanie ustalona przez zarząd, przede wszystkim, w oparciu o wyniki procesu book-buildingu.

Akcje Mirbudu drożeją o 0,9 proc. (PAP Biznes)

pam/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost