DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w pobliżu poziomu odniesienia; rynek czeka na piątkowe dane z USA | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 cze 2024, 17:00

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w pobliżu poziomu odniesienia; rynek czeka na piątkowe dane z USA

Kurs EUR/PLN wynosi ok. 4,3163, a więc znajduje się w okolicach poziomu odniesienia. Rynek czeka na piątkowe dane na temat deflatora PCE w Stanach Zjednoczonych, a także na temat inflacji w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Zdaniem ekonomistów, złoty w najbliższym czasie powinien oscylować wokół 4,30/EUR, a rentowności 10-letnich obligacji skarbowych wokół 5,70 proc.

W czwartek po południu EUR/PLN rośnie o 0,04 proc. do 4,3163. USD/PLN idzie w dół o 0,23 proc. do 4,0302. EUR/USD zwyżkuje o 0,26 proc. do 1,071.

"Notowaniom złotego towarzyszą dziś niewielkie zmiany. Co prawda złoty osłabia się, ale skala osłabienia nie jest duża. Na gruncie techniki ważne jest, czy EUR/PLN zamknie się powyżej 4,3113, co trochę zmieniłoby obraz na niekorzyść dla naszej waluty. O to idzie walka w dzisiejszym dniu" - powiedział PAP Mateusz Sutowicz, ekonomista Banku Millennium.

"Sesja jest rozgrywana bardziej w warunkach analizy technicznej, zarówno na eurozłotym, ale też eurodolarze, gdzie widzieliśmy nieskuteczne próby zejścia poniżej 1,0683" - dodał.

Jego zdaniem, dane, ktore zostały opublikowane w czwartek były neutralne dla rynku. Niewielką niespodzianką był odczyt PKP w Stanach Zjednoczonych w pierwszym kwartale.

"Czekamy na piątek, który zakończy półrocze danymi inflacyjnymi, nie tylko z polskiej gospodarki, ale też ze Stanów Zjednoczonych i szeregu państw Unii Europejskiej. Będą to pierwsze dane od posiedzenia Fedu i Europejskiego Banku Centralnego, więc mogą, choć nie muszą, trochę namieszać na rynku" - powiedział.

Dodał, że kurs EUR/PLN powinien w najbliższym czasie oscylować wokół 4,30.

"Złoty na poziomie ok. 4,30 czuje się bardzo dobrze, więc spodziewamy się, że wejście w nowy miesiąc będzie oscylowało wokół tego poziomu" - powiedział.

W piątek w Stanach Zjednoczonych zostanie opublikowany wskaźnik PCE, czyli indeks cen wydatków konsumpcyjnych bez uwzględnienia kosztów żywności, paliwa i energii.

RYNEK DŁUGU

Jak powiedział Mateusz Sutowicz, zmiany rentowności na krótkim końcu krzywej są niewielkie, wzrosły natomiast rentowności obligacji długoterminowych.

"Zmiany są kosmetyczne jeśli chodzi o krótki koniec, który bardziej żyje już planem podaży obligacji na trzeci kwartał, jaki poznamy jutro i posiedzeniem RPP, usupełnionym o projekcję makroekonomiczną. Długi koniec wzrósł dzisiaj o około 4 pb, kopiując ruchy rynków bazowych, czyli bunda i 10-latki amerykańskiej" - powiedział ekonomista.

Jego zdaniem, obligacje długoterminowe podążają za rynkami bazowymi i w ich przypadku nie powinno się wydarzyć nic znaczącego.

"Poziom 5,70 proc. plus minus 5 pb jest dla polskiej 10-latki przedziałem, w którym utrzymuje się od jakiegoś czasu. Krótki koniec w naszej ocenie będzie bardziej wrażliwy, przede wszystkim ze względu na to, co powie Rada Polityki Pieniężnej" - powiedział.

"W naszej ocenie, RPP będzie podtrzymywała ostrożną narrację, jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych w najbliższej przyszłości. To może spowodować mini ruch wzrostowy w przypadku dochodowości dwulatki, bo rynek widzi już zaczyn obniżek na przełomie tego i przyszłego roku. Liczymy na to, że 10-latka pozostanie stabilna na początku lipca, a rentowność dwulatki może wzrosnąć o ok. 10 pb. Ruchy nieduże, bo polityka RPP jest jasna, pozostaje tylko pytanie o timing" - dodał.

Rada Polityki Pieniężnej 3 lipca podejmie decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych w Polsce.

W czwartek Departament Handlu USA podał w trzecim, ostatnim wyliczeniu, że Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału. Oczekiwano 1,3 proc. wobec +1,3 proc. w II wyliczeniu. W IV kw. PKB USA wzrósł o 3,4 proc., a w III kw. PKB wzrósł o 4,9 proc.

Z kolei Departament Pracy USA poinformował, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 233 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 236 tys. wobec 239 tys. poprzednio, po korekcie z 238 tys.

W czwartek Główny Urząd Statystyczny podał, że liczba pracujących w gospodarce narodowej na koniec stycznia 2024 roku wyniosła 15.064,8 tys. Średnia wieku wyniosła 42,7 roku, mediana wieku 42,0 lata.

GUS poinformował także, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w pierwszym kwartale 2024 r. wzrosło o 14,4 proc. i wyniosło 8.147,38 zł.

Bank centralny Turcji (CBT) pozostawił bez zmian benchmarkową, jednotygodniową stopę repo na poziomie 50 proc. - poinformował bank w komunikacie. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. pozostaną bez zmian na poziomie 50 proc.

Narodowy Bank Czeski obniżył główną stopę procentową o 50 pb. do 4,75 proc. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się obniżki stóp proc. o 25 pb. do poziomu 5 proc.

czwartekczwartekśroda
16:4609:2116:34
EUR/PLN4,31634,31024,3191
USD/PLN4,03024,02924,0412
CHF/PLN4,49354,49244,5047
EUR/USD1,0711,06971,0687
DS07265,105,165,14
PS07295,525,565,55
DS10335,725,755,74

(PAP Biznes)

pam/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost