DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w Europie głównie rosną; w Azji jen najsłabszy od 38 lat | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 cze 2024, 08:35

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w Europie głównie rosną; w Azji jen najsłabszy od 38 lat

Kontrakty w Europie zwyżkują, indeksy w Azji są głównie na plusach. Inwestorzy oceniają perspektywy dla japońskiej waluty, która osiągnęła najniższy poziom wobec USD od 38 lat.

Kontrakty na Stoxx 50 Europe rosną o 0,53 proc., na FTSE 100 idą w górę o 0,36 proc., na CAC 40 zwyżkują o 0,45 proc., a na DAX zyskują 0,22 proc.

W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 0,61 proc. W Chinach indeks SSEC zyskuje 0,84 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zniżkuje o 0,28 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI spadł 0,12 proc. W Indiach indeks Sensex zwyżkuje o 0,3 proc.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,1 proc. do 160,90. Jen spadł do 161,27 wobec USD, najniższego poziomu od 1986 r., zanim odrobił część strat.

Japońska waluta spadła o około 2,25 proc. w tym miesiącu i o ponad 12 proc. w ciągu roku w stosunku do mocnego dolara, ponieważ nadal jest atakowana przez duże różnice stóp procentowych między USA a Japonią, co utrzymało atrakcyjność używania jena jako waluty finansowania transakcji carry trade.

Ostatni spadek wartości japońskiej waluty sprawił, że inwestorzy niepokoją się, oczekując możliwej interwencji ze strony Tokio. Japońskie władze wydały 9,79 bln jenów (60,94 mld USD) pod koniec kwietnia i na początku maja, aby umocnić jena o 5 proc. z 34-letniego minimum wynoszącego 160,245 wobec USD.

„Chociaż poziom jena jest jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę, urzędnicy skupiają się na tempie deprecjacji, ponieważ celem interwencji jest ograniczenie nadmiernej zmienności” — powiedział Christopher Wong, strateg walutowy w OCBC.

Dane z piątku pokazały, że bazowe ceny konsumpcyjne w Tokio wzrosły o 2,1 proc. w czerwcu w porównaniu z rokiem poprzednim, co podkreśla wyzwanie, przed jakim stoi Bank Japonii w kwestii określenia czasu kolejnej podwyżki stóp procentowych, ponieważ presja kosztowa wynikająca ze słabego jena utrzymuje inflację powyżej docelowego poziomu 2 proc., ale również negatywnie wpływa na konsumpcję.

Również w piątek japoński rząd mianował eksperta ds. regulacji finansowych Atsushi Mimurę na stanowisko głównego dyplomaty walutowego, zastępując Masato Kandę, który zmagał się z gwałtownymi spadkami jena w tym roku, dokonując największej w historii interwencji walutowej.

Inwestorzy przygotowują się na piątkowy odczyt deflatora PCE za maj — preferowanego przez Rezerwę Federalną wskaźnika inflacji. Ze względu na to, że Fed przewiduje tylko jedną obniżkę stóp procentowych w grudniu, inwestorzy będą analizować, czy dane wskażą na oczekiwane złagodzenie presji cenowej.

Ekonomiści ankietowani przez Dow Jones spodziewają się, że bazowy PCE wzrósł o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i o 2,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

„Gdyby odczyt bazowej inflacji PCE okazał się znacznie wyższy niż oczekiwane 2,6 proc., po zaskakujących danych inflacyjnych z Kanady i Australii z tego tygodnia, mogłoby to wzbudzić obawy, że spadek światowej inflacji osiągnął już najniższy poziom i mógł ponownie przyspieszyć w niektórych krajach” — powiedział Tony Sycamore, analityk rynku w IG.

Według danych FedWatch LSEG uczestnicy rynku przewidują 61-proc. prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA o 25 pb. we wrześniu i spodziewają się, że do końca roku nastąpią dwie obniżki.

Rynki azjatyckie nie były specjalnie zaniepokojone pierwszą debatą prezydencką w USA między demokratycznym prezydentem Joe Bidenem a jego republikańskim rywalem Donaldem Trumpem przed wyborami w listopadzie.

„Toczy się wielka debata na temat tego, czy wygrana Trumpa byłaby to dobra, czy zła wiadomość dla rynków akcji, ale mogę powiedzieć, że w przypadku rynków obligacji konsensus jest jasny. Gdyby Trump wygrał wybory, stopy procentowe prawdopodobnie wzrosłyby” — powiedział Andrew Lilley, główny strateg ds. stóp procentowych w Barrenjoey.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,09 proc. i wyniósł 39.164,06 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,09 proc. i wyniósł 5.482,87 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,3 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.858,68 pkt.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,05 proc. do +0,4 proc.

Dolar umacnia się o 0,1 proc. wobec koszyka walut do 106,03 pkt.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zwyżkują o 0,64 proc. do 82,26 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent spadają o 0,54 proc. do 85,89 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost