Coraz częściej alternatywne dane pokazują jak inwestować
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
24 wrz 2020, 06:30

Zapytania w Google i zdjęcia z internetowych map. Inwestorzy używają alternatywnych danych na coraz większą skalę

Wyszukiwarka Google i internetowe mapy to skarbnica danych, z której inwestorzy zaczęli korzystać na wielką skalę przez pandemię koronawirusa.

Inwestorzy wykorzystują alternative data na wielką skalę podczas pandemii – mówi Ben Breitholtz z Arbor Data Science w najnowszym odcinku podcastu Bloomberg OddLots.

W trakcie koronakryzysu inwestorzy potrzebowali danych na już

Dane alternatywne to takie informacje, jak dane z kart kredytowych czy zdjęcia parkingów przy supermarketach. Były one od dawna wykorzystywane przez inwestorów instytucjonalnych do analizowania trendów czy sytuacji fundamentalnej niektórych spółek (np. sieci hipermarketów Walmart).

W trakcie koronakryzysu okazało się, że rzeczy dzieją się bardzo szybko. Gospodarki błyskawicznie weszły w recesję, a na giełdach doszło do najszybszego i najgorszego krachu w historii. Wszyscy, którzy są żywo zainteresowani sytuacją gospodarczą i sytuacją fundamentalną spółek – czyli m.in. inwestorzy – wiedzieli, że zanim tradycyjne dane (np. wskaźniki PMI) zostaną policzone i opublikowane, będzie za późno na podejmowanie właściwych decyzji.

Dlatego w trakcie koronakryzysu dane alternatywne są powszechnie wykorzystywane przez inwestorów – twierdzi Ben Breitholtz, analityk danych z firmy Arbor Data Science. „Big data są często trudne do interpretacji, szczególnie jeśli nie ma się zbyt dużo czasu. Dane alternatywne są często wyraźniejsze, łatwiejsze w interpretacji” – wskazuje Breitholtz.

Zobacz także: Ghostrunner pnie się na wishliście platformy Steam. Premiera gry od One More Level już za miesiąc

Wyszukiwarka Google i internetowe mapy to skarbnica danych

Ben Breitholtz tłumaczy, że szczególnie ważne stają się dane z wyszukiwarki Google. „Ona staje się kopalnią wiedzy o zachowaniach ludzkich. O zamiarach zakupowych ludzi. O tym, co dzieje się w gospodarce, jakie są nastroje, jakie są plany społeczeństwa. Można na przykład śledzić liczbę wyszukiwań frazy ‘gdzie znaleźć doradcę restrukturyzacyjnego’ i już wiemy kiedy rośnie niepewność i jak szybko pogarsza się sytuacja w realnej gospodarce. To narzędzie będzie coraz bardziej przydatne w procesie inwestycyjnym” – wskazuje ekspert z firmy Arbor Data Science.

Breitholtz podkreśla, że analizując dane alternatywne trzeba oczywiście zwracać uwagę na pojawiające się sezonowości. Tego rodzaju dane pozwalają jednak, według eksperta, z wielką dokładnością ustalić obowiązujący trend w wybranym zakresie, w wybranej branży czy sektorze. „Wydaje nam się, że szczególnie przydatne może być wyszukiwanie nacelowane na sytuację gospodarczą w wybranym kraju. Analizy powstałe na tej bardzie kupują od nas np. fundusze obligacji skarbowych” – tłumaczy analityk.

Breitholtz zdradza, że niezwykle przydatne są także dane pozyskiwanie z map Apple czy Google dotyczące bieżącego ruchu aut w pobliżu sklepów czy centrów handlowych. „Pozwalały one na obserwowanie sprzedaży detalicznej czy inflacji w ujęciu miesięcznym” – wskazuje ekspert.

Problemem jest, że nie ma historycznych danych, które pozwalałyby na porównywanie różnych momentów w czasie i aktualnego koronakryzysu z poprzednimi. „Ale track record jest budowany z każdym dniem. Będzie coraz dłuższy i coraz bardziej przydatny” – podkreśla analityk z Arbor Data Science.

Zobacz także: Debiut Duality Games z grupy PlayWay analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost