RPP zdecydowała, stopy procentowe w Polsce w kwietniu bez zmian
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
04 kwi 2024, 15:29

Jest decyzja ws. stóp procentowych w Polsce. RPP nie zaskakuje

Chwilowy spadek inflacji do niecałych 2% nie wpłynął na decyzję członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie.

Ostatnie dni marca przyniosły informacje o szacunkowym odczycie poziomu inflacji za marzec 2024 r., zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik CPI wyniósł 1,9%. Jest się z czego cieszyć, rok temu było to rekordowe 18,4%. Obserwowany spadek inflacji jest chwilowy, co z dużym prawdopodobieństwem pokażą kolejne miesiące.

Zgodnie z decyzją RPP stopy procentowe w Polsce pozostają na niezmienionym poziomie.

Aktualny poziom stóp procentowych będzie kształtował się następująco:

  • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.

Zobacz także: Nowe prognozy NBP przewidują, że inflacja w kolejnych latach się ustabilizuje, jednak wciąż widać czynniki ryzyka

Stopy bez zmian

Po dwudniowym posiedzeniu, RPP poinformowała o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, zgodnie z którym główna stopa referencyjna wynosi 5,75%. Pomimo bardzo dużego spadku poziomu inflacji w ostatnich miesiącach, decyzja ta nie jest zaskakująca. Wiele wskazuje bowiem na to, że obserwowana obniżka CPI jest chwilowa, a zlikwidowanie tarcz antyinflacyjnych doprowadzi do ponownego wzrostu poziomu cen towarów i usług. Przypomnijmy, że od 1 kwietnia nie obowiązuje już zerowa stawka podatku VAT na żywność, a rząd zdecydował o przywróceniu poziomu 5%.

Rynek również nie spodziewał się zmian w poziomie stóp procentowych, choć wiele banków centralnych zdecydowało się na te kroki.

Podobnej opinii byli ekonomiści Pekao. 

Co więcej, zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez Obserwator Finansowy, aż 84% pytanych ekonomistów uważało, że RPP nie zmieni stóp procentowych w kwietniu.

Warto wspomnieć, że posiedzenie RPP odbywało się pod pewną presją, ponieważ pierwszy raz w historii złożono wobec szefa Narodowego Banku Polskiego wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu. O reakcji NBP można przeczytać na stronie banku centralnego.

Argumentacje decyzji Rady poznamy z pewnością w czwartek (05 kwietnia) o godz. 15, podczas comiesięcznej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Zobacz także: Dzisiaj decyzja FOMC ws. stóp procentowych. Wall Street czeka zwłaszcza na prognozy FED

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.